Yulaf Sütünün Faydaları

Yeryüzünde birçok süt çeşidi bulunmaktadır. Yulaf sütü de bunlardan birisidir. Sağlığa yönelik ürünlerin satıldığı yerlerde, aktarlarda kolaylıkla bulunabilen bir üründür. Sahip olduğu güzel tadı ve barındırdığı besin değerleri ile son zamanlarda ilgi gören bir üründür. Peki, Yulaf Sütünün Faydaları nelerdir?

Yulaf Sütü Nedir?

İçinde glüten, soya ve laktozun bulunmaması alerjik hastalığa sahip olan bireyler için iyi bir süt alternatiftir. Yulafların biraz su ile karıştırılması ile elde edilen karışım blender aracılığı ile iyice parçalanır ve bir bez yardımıyla da sütü süzülür. Fakat bununla böyle uğraşmak, evde yapmaya çalışmak bir hayli uğraştırıcı ve zaman alıcıdır.

Yulaf sütünü gerekli yerlerden almak daha yararlı olacaktır. Çünkü ekstra olarak besin ve minarel desteği de eklenmektedir. İçinde laktoz bulunmamasından ötürü inek sütüne kıyasla daha kolay bir sindirime sahiptir. Barındırdığı B vitamini ile sinir sitemimizi korur. Yulaf sütünün bunun birçok yararı söz konusu olmaktadır.

Bunlara bakacak olursak;

 • Laktozsuz ve vegandır,
 • Anemiye engel olmaya yardımcı olur,
 • Kemikleri güçlendirir,
 • Bağışıklığı güçlendirir,
 • Kolesterolü azaltır,
 • Vücudu temizler,
 • Yaşlanmayı önler,
 • Şeker seviyelerini düzenler,
 • Sinir sistemini korur,
 • Kilo vermeye yardım eder,
 • Tiroid hastalıklarını tedavi eder ve önlemeye çalışır.

  Yulaf Sütü
  Yulaf Sütü

Laktozsuz ve Vegandır

Mide problemleri olan bireyler genel olarak inek sütünü içmekte zorlanırlar. Çünkü sindirimini yaparken zorlanabilirler. Ama yulaf sütü içinde laktoz barındırmadığı için sindirimi de kolaylaştırmaktadır. Süt ürünü tüketmek isteyen ama mide sorunlarından dolayı tüketmeyen bireyler için iyi bir alternatif oluşturmaktadır. Ayrıca içinde kuruyemiş ve soya olmadığı için diyet yapanlar için çok idealdir.

Anemiye Engel Olmaya Yardımcı Olur

Kanda bulunan alyuvarların eksilmesi sonucu ortaya çıkan rahatsızlığa anemi adı verilmektedir. Ciddi bir rahatsızlıktır. Cildin renginin solmasına ve bunun gibi birçok probleme yol açabilir. Alyuvarların eksilmesinin en temel nedenlerinden birisi de B12 ve Demir vitaminlerinin edilmesidir. Yulafın içinde bulunan birçok mineraller demir ve B12 vitaminlerinde oluşan eksiklik düzenli tüketim ile kapatılabilir. Bu yüzden anemiyi engellemeye yardımcı olmaktadır.

Kemikleri Güçlendirir

Yulaf sütünün içine genel olarak D vitamini ve kalsiyum takviyesi yapılır. Bu da kemik gelişimi için çok büyük önem teşkil etmektedir. Bunun yanında yine kemik gelişimi için önemli olan çinko, magnezyum ve potasyumu içinde barındırdığı için kemiği güçlendirici bir yapıya sahiptir. Ayrıca yulaf kasları da etkileyen ve onları güçlendiren birçok proteini içinde barındırmaktadır. Bu yüzden kasların gelişimi içinde vazgeçilmezdir.

Bağışıklığı Güçlendirir

Yulaf sütünün içinde bulunan A ve D vitaminleri sayesinde enfeksiyon riskine karşı birey vücudunu korumaya alır ve bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Bu yüzden halsiz ve kırgın hissettiğiniz de yulaf sütünü rahatlıkla tüketebilir ve bağışıklık sisteminizi koruma altına alabilirsiniz.

Kolesterolü Azaltır

Yulaf sütü, içinde bulundurduğu bol miktarda ki omega 3 ve omega 6 ile kötü kolesterolü azaltırken iyi kolesterolü de artırmaktadır. Kolesterol kontrolünü sağlayan yulaf sütü, kendinde barındırdığı birçok lif ile kolesterolü azaltmaktadır. Ayrıca yulaf sütünü düzenli bir şekilde tüketmek, yağ birikimini de ortadan kaldıracaktır. Böylece kalp sağlığında da iyileştirmeler yapacaktır.

Vücudu Temizler

Vücutta biriken toksinleri atmak, karın da oluşan şişkinlikleri ortadan kaldırmak ve sağlıklı bir şekilde yaşamak için düzenli bir şekilde yulaf sütü tüketmek çok işe yarayacaktır. Sahip olduğu birçok mineral ve vitamin ile vücutta fazla olan ödemeleri rahatlıkla atabilirsiniz.

Yaşlanmayı Önler

Yulaf sütünün sahip olduğu bol miktarda ki antioksidan ile yaşlanmanın önüne geçebilirsiniz. Bununla birlikte antioksidan ile birlikte erken yaşlanma hastalığından da kurtulabilirsiniz. Ayrıca içinde yer alan bir çok vitamin ve amino asitler ile hücreler daha uzun süre sağlıklı kalmaktadır. Vücut daha düzenli ve sistematik bir şekilde çalışmaktadır. Böylece yaşlılığın etkileri azaltılmaktadır.

Yulaf
Yulaf

Şeker Seviyelerini Düzenler

Yulafın içinde barındırdığı birçok vitamin ve mineraller ile şeker seviyeleri rahatlıkla kontrol altında tutulmaktadır. Diyabetten yakınan birçok birey yulaf sütünü düzenli bir şekilde tüketirse değerlerinde olumlu yönde çok büyük değişiklikler yaşadıklarını fark edeceklerdir.

Sinir Sistemini Korur

Yulaf sütünün bireye faydaları arsında sinir, stres, depresyon ve anksiyete gibi sorunların etkisinin azaltılması da yer almaktadır. Bireylerin sakinleşmesine yardımcı olan B vitaminini çok miktarda içinde barındırdığı için, etkisi büyüktür. Bunun gibi sinir problemleri yaşayan bireyler her günün sonunda belirli bir miktarda tükettiklerinde daha sakin olduklarını gözlemleyeceklerdir. Ayrıca sahip olduğu bu özellikler ile uykusuzluk gibi sorunları da ortadan kaldırmaktadır.

Kilo Vermenize Yardımcı Olur

Yulaf sütünün çok güzel bir iştah düzenleyici özelliği vardır. Bireyler yulaf sütünü tükettikten sonra çok fazla acıkmadıklarını yani tok tutuğunu ifade etmektedirler. Yulaf sütü bu yönüyle hem daha düzenli yemek yemeyi sağlarken hem de sağlık düzeyi düşük olan yiyeceklerden de uzak durmayı sağlamaktadır. Ayrıca içinde yağ bulunmadığı için yağsız süte oranla çok daha diyet özelliğine sahiptir.

Tiroid Hastalıklarını Tedavi Eder ve Önlemeye Çalışır

Hipertiroid hastalığından yakınan bireylerin iyotlu ürünler tüketmesi şarttır. Yulaf sütü de içinde gerekli olan iyot miktarını bulundurmaktadır. Bu yüzden tiroid hastalığına sahip olan bireyler yulaf sütünü tüketerek tiroitten ötürü vücutta oluşacak dengesizlikleri önleyebilirler. Özetlemek gerekirse, yulaf sütü alerjen madde içermediği için her birey tarafından gönül rahatlığı ile tüketilebilir.

Ev yapımı olmayan yulaf sütleri B vitamini açısından çok fazla güçlendirilmiştir ve B vitamini kaynağıdır. Bu yüzden kanda bulunan kolesterol miktarını büyük ölçüde etkileyebilir ve aynı zamanda kemik gelişimini de içinde ki besinler ile hızlandırabilir. Tam bir D vitamini deposu olan yulaf sütü, vücudun gerekli olan kalsiyumu alması açısından çok önemlidir. Kalsiyum da vücut için gerekli olan unsurlardan birisidir. Bu yüzden kemik sağlığı için vazgeçilmez bir besin kaynağıdır.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemiz deneyiminizi geliştirmek için veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun çerezleri kullanır. Anladım Detay