Yalancı Kuşpalazı – Kurp Hastalığı Nedir Bulguları ve Tedavisi

Bir diğer ismi Krup hastalığı olan bu rahatsızlık, belirtileri sayesinde kolayca tespit edilebilir. Yalancı kuşpalazı, genelde soğuk algınlığı gibi başlar, şiddetli öksürme ve ateşlenme gibi sebeplerle devam eder. Bu sebeplerden dolayı yaşam kalitesini zorlaştırmaktadır. Özellikle kış ve bahar aylarında yaygındır.

Krup Hastalığının Bulguları Nelerdir?

Krup olarak bilinen bu hastalığın halk arasındaki tabiri yalancı kuşpalazıdır. Ses tellerinin ve bu kısma yakın nefes yollarının şişmesi ve iltihaplanması durumunda gerçekleşir. Kuşpalazı her yaştan insanda görülebilmekte fakat küçük yaştaki çocuklarda daha fazla görülmektedir. Erkek çocuklarında kız çocuklarına oranla daha fazla görülmektedir. Genelde gece öksürükleri şeklinde başlar daha sonra boğazda tıkanma, zorlanarak nefes alma ve en belirgin olan havlama sesi gibi öksürüğe sebep olur.

Krup Hastalığı Ne Kadar Sürer?

Genel olarak yalancı kuşpalazı hastalığı hızlı bir şekilde geçer. Çoğunlukla 3 ile 7 gün arası sürmektedir. İlk birkaç gün zorlu geçmektedir. Daha sonrasında hafiflemeye başlayacaktır. Ancak nadir olarak görülse de zatürre bu hastalığın ilerlemesi sonucunda yaşanabilir.

Bu Hastalığa Sahip Kişilerin Şikayetleri Nelerdir?

Havlama şeklinde öksürme, ateşlenme ve ses kısıklığı ya da afoni.

Teşhisi İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Doktor kontrolünde viral ya da bakteriyel faktörlerine yönelik kan tahlili, kültür ve akciğer filmi gibi gerekli sağlık kontrolleri yapılmalıdır.

İyileştirmek İçin Neler Yapılmalıdır?

Eğer bakteriyel bir yayılma ile gerçekleşmişse hekimler antibiyotik yöntemi ile tedaviyi sürdürür fakat çoğu olayda aktif virüsler yaygın olduğu için antibiyotik tedavisi başarısız olur ve kişinin bağışıklık sistemini etkiler. Bunların yanı sıra öksürük şiddetlenirse buhar tedavisine başvurulabilir. Bir başka dikkat edilmesi gereken husus ise öksürük krizleri esnasında korku ve paniğe kapılmamaktır. Özellikle çocuklarda bu kısma çok dikkat edilmelidir. Eğer sakin kalınmazsa solunumda daha fazla güçlük çekilir.

İyileştirme Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Konular Nelerdir?

Yaşanılan öksürük atakları sırasında fazla hareket edilmemeli ve dinlenilmelidir. Çocuklarda bu duruma daha fazla dikkat edilmeli ve ataklarının olduğu dönemlerde okula fazla gönderilmemelidir.

 

Bebekte Egzama Hakkında Merak Edilen Herşey

Makalemizi okumayı unutmayınız..

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemiz deneyiminizi geliştirmek için veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun çerezleri kullanır. Anladım Detay