Vajina Kokusu Nasıl Geçer – Bitkisel Yöntemlerle Nasıl Gider ?

Vücut içerisinde bulunan tüm boşluklarda olduğu gibi vajina giriş bölgesinde de belli başlı bakteriler bulunur. Vajina kokusu tam olarak bu bakterilerin yaydığı kokulardan ibarettir. Ayrıca vajina çevresinde ki hücreler hormonal yapıya sahiptir tipki tükrük gibi salgılar oluşturur. Üreme döneminde bu salgıların salınması ve vajinal koku olması gayet doğaldır, olmaması sorun teşkil eder.

Vajina Kokusu Neden Olur ?

Genital bölge de oluşan koku her kadının başına gelmiş ve şikayetçi olduğu bir konudur. İnsanları yanıltan bu akıntıların miktarı ve koku değeri kişiden kişiye değiştir, herkes sadece kendi kokusundan haberdar olduğu için tedirgin olur. Vajina kokusu neden olur ? sorusu tarafımıza bir çok kes ulaştı cevabını mümkün olduğunca sizlere anlatacağız. Vajina da akıntı normalde herkes de görülebilir burada önemli detay adet dönemiyle bunun değişkenlik gösterip göstermediği ve koku ile birlikte kaşıntıya sebep olup olmadığıdır. Normal akıntı kokusuz su gibi kıvamdadır, adet dönemine yakınlaştıkça, sümüksü bir kıvama gelir. Ancak bu akıntılarda haddinden fazla koku varsa bunun en önemli sebeplerinden biri genital bölge de hijyen bozukluğudur. Bu bölge nemli ve bakterili bir yapıya sahip olduğu için temizliği konusunda en dikkat etmemiz gereken bölgedir. Çok basit bir enfeksiyon sonrasında bakımın yapılmaması kokuya neden olabilir.

Vajina Kokusu Nasıl Geçer ?

Genital bölgede oluşan koku nedenini açıklamak istedik şimdi vajina kokusu nasıl geçer sorusunun cevabını vereceğiz. Bunların en başında bikini bölgesinin nemli tutulmaması hatta banyodan çıkınca kurutulması gereken ilk yer saçınız değil bikini bölgesidir. Diğer bir dikkat etmemiz gereken, ucuz ve sentetik iç çamaşırları değil pamuk içerikli ve bol çamaşırlar tercih etmelisiniz. Eğer ileri seviyede kokudan rahatsız oluyorsanız her gün 2 defa bu çamaşırları bile değiştirmeniz gerekmekte.

Yapılan en büyük hata ise kokudan rahatsız olup belli başlı kozmetik ürünleri kullanmak parfüm, deodorant vb. ürünler daha büyük alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu kozmetik ürünlerinin kullanılması sonucunda oluşacak alerji ve tahriş durumunda ise koku önce ki kokudan daha fazla olacaktır. Vajina oluşumundan istinaden kendini çabuk temizleyen ve yenilen bir organdır bırakın vajina kendisini temizlesin. Toplumumuzda vajinal duş olarak bilinen vajina içerisinin sabunlarla temizlenmesi bölgenin pH değerini yükselterek çok daha büyük enfeksiyonlara sebep olabilir. Bu enfeksiyonlar sonucunda öncekinden çok daha rahatsız edici vajina kokusu sizileri bekliyor olacak. Vajina kokusunu gidermek için bir kaç farklı yöntem daha var yazımızın devamında iyisiyle, doğrusuyla ve yanlışıyla sizlere anlayacağız.

Vajina Kokusu Giderici Ürünler

Yazımız şu aşamasına kadar anlattığımız üzerine bikini bölgesinde oluşan bu kokulardan kurtulmak için steril olmak ve bunu sürdürmek sorunu büyük ölçüde çözebiliyor. Ancak bazı hastalar bu durumdan tak etmiş olarak vajina kokusu giderici ürünler kullanmak istiyor. Fitil, antibiyotik, krem ve farklı ilaçlar mevcut sorunumuzu çözmek için. iyisiyle kötüsüyle bu ürünleri ele alacağız.

Vajina Kokusu için Fitil

Temizlik olarak bahsettiğimiz konuları uzunca süre devam ettirmeniz halinde hala koku devam ediyorsa, mantar veya enfeksiyon söz konusu olabilir. Vajina kokusu için fitil kullanmak için ilk önce doktora danışmanız gerekmekte, doktorlar tarafından enfeksiyon veya mantar için farklı fitiller yazmaktalar. Genel olarak enfeksiyon kaynaklı sorunları fitil yardımıyla kolaylıkla çözülebiliyor ancak mantar söz konusu ise işlemler biraz daha uzun sürebiliyor. Doktorların genellikle yazdıkları ve iyi sonuçlar veren NEO-PENOTRAN ile MIXOVUL adında fitiller oluyor bu ilaçları hamile iseniz veya hamile kalma ihtimaliniz varsa kullanmamanızı tavsiye ederiz. Ayrıca adet zamanlarında kullanılması tavsiye edilmez, bekar ve bakire iseniz yine fitil kullanımı hakkında doktorlara durumun hassasiyeti bildirmeli, buna göre bir tedavi uygulamasını dile getirmelisiniz.

Vajina Kokusu İçin Antibiyotik

Bakteri kaynaklı oluşan vajina kokusu için antibiyotik kullanımı diğer yöntemlerden daha etkilidir. Doktorlarımızın verdiği ölçüde ve zaman aralığında bu antibiyotikleri kullanmamanız durumunda, bakteriler antibiyotiğe bağışıklık kazanacaktır. Bu durum istemediğimiz şekilde geri dönüşü olmayan bir yol demektir. Bağışıklık kazanan bakterileri yok etmek artık eskisinden daha zor olacak belki de imkansız olacaktır. O yüzden özellikle vajina kokusu için antibiyotik isimleri doktorların verdiği ölçülere ve miktarlara sadık kalınmalı. Bilinçsiz şekilde kullanımdan kaçınılması gerekir.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemiz deneyiminizi geliştirmek için veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun çerezleri kullanır. Anladım Detay