Üzüm Çekirdeği Yağı Ne işe Yarar ? Cilt, Saç ve Göz Altı İçin Faydaları

Üzüm çekirdeği yağı, vücudumuzda birçok bölgede işe yararken bitkisel bakım yapmak isteyenlerin aklını çelebiliyor. Saç sağlığından cilt sağlığına geniş bir yelpazede etki sunabilen üzüm çekirdeği yağının en faydalı hali soğuk press çekim ile elde edilmesidir. Binbir derde deva üzüm çekirdeği yağının faydalarını inceleyelim…

Üzüm Çekirdeği Yağı Faydaları

 • Cilt üzerinde sıkılaştırıcı ve antiseptik özelliğe sahiptir.
 • Kuru ciltlerde kullanılması sağlıklı nemlendirme sağlar.
 • Güneş ışınlarının zararlı etkilerinin en aza indirgenmesini sağlar.
 • İçeriğindeki linoleik asit sayesinde cilt onarımında büyük etkisi vardır.
 • Yorgunluktan oluşan göz altı morlukları ve halkalarını iyileştirir.
 • Düzenli kullanımı akne oluşumunu engeller.
 • Gözenek tıkanmasını engelleyerek gözenekleri sıkılaştırır.
 • Çok işlem gören ve koparak dökülen saçların onarılmasını sağlar.
 • Kepek sorunlarını giderir.
 • Düzenli uygulanan kürler ile saç derisini ve saçı besler, saçın sağlıkla uzamasına yardımcı olur.
 • Trigliserit ve kolestorol düşmanıdır.

Üzüm Çekirdeği Yağının Zararları Nelerdir?

Bilinen yaygın bir zararı olmamakla birlikte; kan sulandırıcı ve kolestorel ilaçları ile birlikte kullanılması tavsiye edilmez. Bazı ciltlerde alerjik reaksiyonlara sebep olarak deride pul pul döküntü ve kaşıntı görülebilir. Bunlarla karşılaşmamak için doktora danışmalısınız.

Üzüm Çekirdeği Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Üzüm çekirdeği yağını saçlara uygulamak; saçlarınızın uzamasını, kepeklerin giderilmesini, işlem görmüş saçların koparak dökülmesini engeller. Uygulamak da oldukça basit. Yeteri miktarda üzüm çekirdeği yağını saç diplerinize masaj yaparak uygulayın. Ayrıca saç uçlarınıza da bir miktar sürün. Fön makinesi ile ısıttığınız havluyu saçınıza sarın. Havlu ile uyuyabilirseniz kür saçınızda sabaha kadar kalsın. Ancak bu şekilde yatmazsanız en az 4 saat saçınızda kalmalıdır. Uygulama süresi bitince saçlarınızı güzelce durulayın. Haftada bir kere bu kürü mutlaka uygulayın.

Üzüm Çekirdeği Yağının Ciltte Kullanımı

Üzüm çekirdeği yağı, cilt beyazlatma ve göz altı morluklarını gidermede oldukça etkilidir. Bu kürleri sizinle paylaşalım.

Göz altı morluklarını üzüm çekirdeği yağı ile gidermek için; bir miktar yağı göz altınıza 5 dakika kadar hafif dokunuşlarla masaj yapın ve en az 8 saat uyuyun. Göz altı morluklarını geçirmek için haftada en az iki kere bu masajı uygulayın.

Cilt lekerini azaltmak ve cildinizi beyazlatmak için eşit miktarda üzüm çekirdeği yağı ve çay ağacı yağını karıştırın. Pamuk yardımı ile uyumadan önce temizlenmiş cildinize uygulayın. Ya da nemlendirici kreminizin içine birkaç damla yağ damlatıp her gün kullanmanız da etkili olacaktır.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemiz deneyiminizi geliştirmek için veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun çerezleri kullanır. Anladım Detay