Üzerlik Tohumu Nedir ? Faydaları Nelerdir ? Zayıflamaya Nasıl Kullanılır ?

Ülkemizde üzerlik tohumunu bilmeyen yoktur. Halk arasında üzerlik tohumu için nazar otu adı da kullanılır. Bu şifa kaynağını,  yazımızın bir kısmında nazar otu tohumu olarak da adlandıracağız. Bu tohum çoğu evde iplikle dizili olarak duvarda asılı olurken, bu işlemenin evleri nazardan koruduğuna inanılmaktadır.

Bazı evlerde üzerlik tohumları belirli günlerde metal bir tabak içinde yakılarak ev içerisinde gezdirilir. Bu ottan çıkan dumanın ev içinde bulunan kötü enerjiyi yok ettiğine dair bir inanış vardır. Bu inanışın tam olarak doğru olup olmadığı bilinmemesine rağmen, üzerlik tohumunun sağlığa yararlı olduğu ise bilinen bir gerçektir.

Üzerlik Tohumu Faydaları?

Sağlıklı olmak uğruna birçok bitki ürününden faydalanılır. Üzerlik tohumu sağlık açısından yalnızca Türkiye’de değil yurt dışında da yoğun olarak kullanılan bir tohumdur. Afrika, Asya ve Avrupa kıtasın da birçok ülkede bu tohumlar yetişiyor.

Bu ülkelerde çay olarak tüketiliyor. Bu çayların öncelikle zayıflama bakımından kullanıldığı ve farklı esanslarla karıştırılarak tüketildiği biliniyor. Nazar otu tohumu; Solunum yolları hastalıkları, sinüzüt, öksürük, boğaz iltihaplanması, zatürre gibi hastalıklarda son derece etkilidir.

Bu hastalıkları gidermek için üzerlik tohumunun yakılması ve dumanının koklanması gerekir. Uyku bozukluğu, depresyon, unutkanlık, baş ağrısı, hormon problemleri, bağırsak tıkanıklığı, karın ağrısı, göz ağrısı, mide sorunları gibi hastalıklarda aşırı kontrol sağlamaktadır. nazar otu tohumu, ilaç yapımında da kullanılan özel bitkilerden biridir.

Kansere karşı da etkileri bilinmekte olan üzerlik otu, macun kıvamına getirilerek bal ile karışım yapılarak tüketilmektedir. Ayrıca nazar otu tohumu için afrodizyak etkisi yarattığı da tıp bilimciler tarafından açıklanmaktadır.

Üzerlik Tohumu Kullanım Şekli?

Üzerlik tohumu, iki şekilde kullanılan bir bitkidir. Kullanımında, içerisine takviye destekler katılmasına rağmen başlı başına bir sağlık kaynağıdır. İlk ve daha kolay kullanılan yöntemi, metal bir tava ya da kürek içinde yakılmasıdır.

Ocağın üzerine konulan metal tavanın hem alt kısımdan hem de tavanın içine konulan üzerlik tohumlarının üzerinden yakılması gerekir. Bu işlem için bir kağıt parçasını yakarak tavanın içine atmak şarttır. Eğer bu işlem uygulanmazsa üzerlik tohumları tutuşmayacak ve dumanı çıkmayacaktır. Bu işlemden sonra çıkan duman gözler kapalı olarak buruna çekilmelidir.

İkinci şekli ise bir tutam üzerliğin, kaynamış su içine atılarak 5 dakika bu su içinde bekletilmesi şeklindedir. Gün içinde 3 kere tüketilmesi tavsiye edilmiştir.

Üzerlik Tohumu Zayıflamada Nasıl Kullanılır?

Üzerlik tohumunun en çok kullanıldığı tıbbi alan zayıflama konusundadır. Zayıflamak için nazar otu tohumunu kullanmak isteyen kişilerin öncelikle diyetlerine dikkat etmeleri şarttır. Diyetlerinde almaları gereken gıda miktarını aldıktan sonra, öğün sonrası üzerine bir fincan üzerlik çayı içilmesi diyete takviye yapıcı bir zayıflama seçeneğidir.

Üzerlik Tohumu Ve Sirke Nasıl Yapılır?

Üzerlik tohumunu zayıflamak için kullanmak isteyenler, üzerlik tohumu çaylarının üzerine bir iki damla kadar sirke ekleyebilirler. Sirkenin yağ yakıcı ve ödem giderici etkisi, üzerlik çayının zayıflamak için yapacağı etkiyi artıracaktır. Aynı zamanda sirkeyle nazar otu tohumunu karıştırılarak, vücutta ağrıyan bölgelere sürülerek ovulduğunda ağrıların giderildiği de bilinmektedir. Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v), üzerlik tohumunun 72 adet derde şifa kaynağı olduğunu buyurmuştur. Bu dertlerin en küçüğünün ise Cüzzam olduğunu açıklamıştır.

Üzerlik Tohumu Zararları?

Üzerlik tohumu da tıpkı diğer ot ya da bitkiler gibi aşırı kullanıldığında zarar verici etkiye sahiptir. Ağız içinde fazla tutulan nazar otu tohumu, boş vermişliğe, umursamazlığa, baş dönmesine, ağız tadı değişimine sebep olabiliyor. Dumanının koklanması ise gözlerde sulanma ve yanma hissine sebep olabiliyor. Gün içinde 8 gramdan fazla kullanılan üzerlik tohumu, halsizlik ve yorgunluk hissi de yaşatıcı bir etkiye sebep olabiliyor.

Kös Forum Sitemizde İlgili Yazılar

Üzerlik tohumu kullananların yorumları

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemiz deneyiminizi geliştirmek için veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun çerezleri kullanır. Anladım Detay