Sarımsak Yağı Saça Faydaları Nedir ? Sarımsak Yağı Yapımı Ve kullanımı

Günümüzde sıkça kullanılmaya başlayan sarımsak yağı, sarımsaktan elde edilen bir yağdır. Bu yağ yemeklerde baharat olarak kullanılır. Ayrıca rahatsızlıklara karşı pek çok yararı olduğu bilinen yağ alternatif tıp alanında da tercih edilmektedir. Ayrıca yağ böcek ilacı olarak da kullanılmaktadır.

Sarımsak Yağı Yapımı

Sarımsak sahip olduğu anti bakteriyel ve virüsleri önleyici bileşenleri sayesinde tıp alanında kullanılır. Sarımsak kadar sarımsaktan elde edilen yağın da sağlık açısından pek çok yararı vardır. Bunun için sarımsağın yağının çıkarılması gerekir. Sarımsağın yağı sarımsağın ezilmesiyle elde edilebilir. Ayrıca sarımsağın dişlerinin bitkisel yağda ıslatılmasıyla da elde edilir. Bunun için 15-20 gün beklemek gerekir. Bunlar dışında yaygın olan yağ çıkarma yöntemi buharlı damıtmadır. Buharlı damıtma yöntemiyle elde edilen yağ çeşitli amaçlarla kullanılabilir.

Sarımsak Yağı Faydaları

Sarımsak yağının sahip olduğu A1, B6 ve C vitaminleri gibi bileşenler sayesinde insan sağlığı için pek çok faydası olduğu bilinmektedir ve bu faydalarından dolayı da tüm dünyada kullanılmaktadır. Ayrıca uzmanlar tarafından da tüketilmesi ve uygulanması önerilmektedir.

Sarımsak yağının bilinen faydaları şunlardır;

 • Yağ enfeksiyonların ortadan kalkmasını sağlar.
 • Deride görülen mantarları yok edici etkisi vardır.
 • Ciltteki sivilcelerden kurtulmak amacıyla kullanılır. Ayrıca cilt kanserini önleyici etkisi olduğu bilinmektedir.
 • Diş ağrılarının giderilmesi için faydalıdır.
 • Kanser hücrelerinin azaltıcı etkisi vardır.
 • Kolesterol hastaları tarafından kullanıldığında kolesterolü düşürür.
 • Bağırsak problemlerini ortadan kaldırır ve bağırsak sorunu yaşanmasının önüne geçer.
 • Kalp rahatsızlıklarına karşı etkilidir ve kalp krizini engelleyicidir.
 • Kadınların kemik sağlıklarının koruyucu etkisi vardır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinmektedir.
 • Sindirim sisteminin rahatlamasını sağlar.

Sarımsak yağının bilinen faydaları bunlardır. Ancak kişilerin yağı rahatsızlıklarından kurtulmak amacıyla kullanmadan önce doktorlarına danışmaları ve sağlıkları için olumsuz etkisi olmayacağını onayını aldıktan sonra kullanmaları gerekmektedir.

Sarımsak Yağı Saç İçin Kullanımı

Sarsmaktan elde edilen yağ saçlar için de kullanılır. Yağın saç köklerini besleyici özelliği vardır. Ayrıca saç kırıklarının azaltılmasında ve saçların dökülmesini önlemede etkilidir. Bunun dışında saç derisinde görülen rahatsızlıkları da gidermektedir. Sarımsak yağının saçlarda kullanımı ise saç diplerine masaj yaparak olmaktadır. Yapılan masaj sonrası yarım saat bekletildikten sonra yıkanması gerekir.

Sarsmak Yağı Saç Çıkarır Mı?

Saç dökülme problemi yaşayan kişilere sarımsak yağını kullanmaları önerilmektedir. Çünkü sarımsak yağının dökülen saçları çıkarıcı etkisi olduğu bilinmektedir. Saç diplerine masaj yaparak uygulanan yağ sayesinde saçlar tekrar çıkmaktadır.

Sarımsak Yağı Sakal İçin Kullanımı

Sarımsak yağının saç çıkarmada olduğu gibi sakal çıkarmada da faydalı olduğu bilinmektedir. Sakal çıkmaması sorunu yaşayanların yağı belirli bölgelere masaj yaparak uygulaması gerekmektedir. Ayrıca bu yağı zeytinyağı ile birlikte maske yaparak yüze uygulamakta mümkündür.

Sarımsak Yağı Yüze Sürülür Mü?

Sarımsak yağının yüze sürülebildiği de bilinmektedir. Yüzde bulunan sivilcelerden ve aknelerden kurtulmak amacıyla maske yapılarak kullanılır. Maske 10 dk. kadar yüzde bırakıldıktan sonra yıkanarak yüz temizlenir. Akneler ve sivilceler yok oluncaya kadar düzenli olarak kullanılabilir.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemiz deneyiminizi geliştirmek için veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun çerezleri kullanır. Anladım Detay