Rooibos Çayı Faydaları Nedir ? Rooibos Çayının Kullanımı Nasıl Olmalı

Bitki çaylarının kullanımı son dönemlerde artış göstermektedir. Günümüzde alternatif bitki çayları araştırılmaya başlanmış, bu konuda farklı kültürlerin içeceklerini denenmiştir. Güney Afrika’da yetişen birbirinden ilginç ve faydalı bitkiler vardır. Coğrafi yapısı, toprağı ve iklim şartları sebebi ile dünyada bulunmayan bitki aileleri yaşamaktadır. Özellikle Fabaceae familyasından gelen Rooibos bitkisi çay yapımında kullanılan, kırmızı renge sahip çalıdır. Otsu ve odunsu bitkilere benzeyen bu tür, kırmızı çalı olarak bilinir.

Rooibos Çayı Nedir?

Rooibos çayı fermentasyon işleminden geçerek ya da organik hali ile içilen oldukça sağlıklı bir içecek türüdür. Fermente edilen rooibos, kırmızı ile kahverengi karışımı bir renk alır ve tatlı bir çay olur. Organik hali ise yeşil renktedir. Tatsız ve içimi daha zor bir çay halini alır. Demleme yöntemi ile normal çaya benzer olarak hazırlanır ve sıcak olarak içilir. Kış aylarında tercih edilen çay, her mevsim düzenli kullanımda yararını gösterir.

Rooibos Çayı Faydaları

Rooibos uzun yıllardır bilim tarafından araştırılan bir bitki türüdür. Daha önce birçok ülkede yetiştirilmeye çalışılmış fakat başarılı olunamamıştır. Güney Amerika’da oldukça sınırlı bir alanda yetiştirilmesi ise bitkinin tükenme riskini açığa çıkarmaktadır.

Yapılan bilimsel araştırmalara ve çalışmalara göre rooibos çayı; kalp, tümör, kolestrol, dermatolojik problemler, akne, egzama, hazımsızlık, uçuk, yanık, midede yanma, ciltteki tahrişler için kullanılan önemli bir bitkidir.

Tümörlerin küçülmesinde oldukça etkili olan bu çayın sahip olduğu vitaminler; potasyum, magnezyum, çinko, kalsiyum, fosfor, iyot, bakır, demir, selenyum, sodyum, manganez gibi tüm önemli vitaminleri içeriğinde barındırmaktadır. Beyin fonksiyonlarının düzgün çalışmasını sağlayan rooibos, aynı zamanda sinir hücrelerine iyi gelir.

Uyku Yapar Mı?

Sağlıklı olan her şey rahatlıkla uykuya dalmanızı sağlar. Bu nedenle bağışıklığı güçlendiren, hücreleri yenileyen, rahatlatıcı etkiye sahip olan rooibos, rahatlıkla uyumanızı sağlar. Uykusuzluk problemlerine sebep olan; stres, yorgunluk, gerginlik, psikolojik yükleri ortadan kaldırıcı etkiye sahip. Uyku problemlerinin ciddi yan etkileri vardır.

Kişide oluşan kalp sorunlarının bir kısmı uykusuzluk, kaynağı ise strestir. Tüm bu olumsuzlukları ortadan kaldırarak sağlıklı bir vücuda kavuşmanız çok kolay. Düzenli uykunun cilt yapısına olan faydaları biliniyor. Antioksidan içerikli rooibos sayesinde tüm olumsuz etkenler ortadan kalkacak ve düzenli bir uykuya sahip olacaksınız.

Nasıl Kullanılmalı ?

Rooibos çayını hazırlamak oldukça kolaydır. Normal çay ölçüleri kullanılabilir. Çayı isterseniz demleyebilir isterseniz tek kullanımlık bardağa hazırlayabilirsiniz. Ölçünüzü bir fincan çaya 1 çay kaşığı olacak şekilde ayarlamanız gerekir. Fermente edilmiş rooibos, karışımı gereği tatlı yapıdadır. İlave şeker koymaya ihtiyaç yoktur. Organik olarak içmek istediğinizde şeker ya da sütü ilave ederek kullanabilirsiniz. Demleme işlemi birkaç dakika sürebilir. Bu işlem bittikten sonra bitkinin posasını süzgeçten geçirin ve içmek için hazır hale getirin.

Ne Zaman İçilmeli ?

Rooibos çayı içerdiği antioksidan ile vücuda bağışıklık kazandırır. Bağışıklık kazanan vücut ise normal işlevini sürdürür. Tansiyon, mide sorunları, kalp ya da kanser önleyici etkisi ile bünyenize ferahlık verecek olan bu çayı düzenli kullanmanız tavsiye edilir.

Bitki çaylarında ölçüyü fazla kaçırmak zararlı olabilir. Bu nedenle yatmadan önce içeceğiniz bu çay rahat uyumanızı sağlar. Yemekten sonra içmeniz halinde, yemek sonrası ortaya çıkan mide hazımsızlık problemini önler.

İçerdiği vitaminler arasında kalsiyum ve magnezyum vardır. Sağlıklı diş yapısı adına çay içerisindeki maddeler dişlere yarar sağlar. Kolesterol için yararlı olan bu çay dilediğiniz her zaman içilecek kadar faydalı bir yapıya sahiptir.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemiz deneyiminizi geliştirmek için veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun çerezleri kullanır. Anladım Detay