Rezene Çayı Nasıl Yapılır ? Bebeklerde Faydaları Zararları Nelerdir ?

Yöresel olarak farklı isimlerde anılan rezene bitkisi Anadolu’da arapsaçı olarak da adlandırılmaktadır. Maydanozgiller ailesinin bir üyesi olan bu bitki yaklaşık 1,5 metre uzunluğundadır. Rezenenin sahip olduğu kökleri, tohumları ve yaprakları ayrı ayrı olarak birçok derde şifa niyetiyle kullanılmaktadır. Kabızlık ve gaz sorunları başta olmak üzere birçok problemin çözümünde bu bitkiden yararlanılabilmektedir. Koyu renge sahip olan bu bitkinin yaprakları aromatik bir tat içerdiği için çay yapımında sıklıkla tercih edilmektedir.

Rezene Çayı Nasıl Yapılır?

Toplumda birçok sağlık probleminin çözümü için tercih edilen rezene çayının yapımı da oldukça kolaydır. Piyasada yer alan demlemeye hazır poşetler halinde satılan rezene çaylarını satın alarak veya aktarlarda bulunan rezene yaprağı ve tohumları ile kendinizde hazırlayabilirsiniz.
Sağlık açısından birçok faydası olan rezene çayını poşet çay şeklinde kullanacaksınız sıcak suyla kolay bir şekilde demlemeniz mümkün olacaktır. Bir müddet sıcak suyun içinde bekleteceğiniz poşet rezene çayını demleme süresinden sonra rahatlıkla içebilirsiniz. Ancak aktardan alacağınız rezene yaprak veya tohumları ile kendiniz demlemek isteyebilirsiniz. Bu durumda da rezene çayını demlemek için öncelikle bir cezvede su kaynatmalısınız.
Bu su kaynarken başka bir kapta rezene tohumunu ezmelisiniz. Eğer 1 su bardağı rezene çayı elde etmek istiyor iseniz 1 çay kaşığı rezene tohumu yeterli olacaktır. Cezvede kaynamaya başlayan suyun içine ezilen rezene tohumları koyulur. Bu sırada tohumlar ile birlikte rezene yaprağı da ilave edilebilir.
Tohumlar eklendikten sonra bir kaç dakika kısık ateşte kaynatılır ve ocak kapatılır. Çay demlemeye bırakılır. 5 dakika kadar dmnlenmeye bırakılan rezene çayı daha sonra süzülerek bardağa alınır. Mümkün olduğunca soğumadan tüketilmeye özen gösterilmesi yararlı olacaktır.

Rezene Çayı Faydaları

Birçok sağlık sorununa iyi gelen rezene çayının aynı zamanda oldukça fazla faydası da bulunmaktadır. Mide ve bağırsak hareketliliğini artıran rezene çayı mide ve bağırsak sistemini rahatlatır. Mide krampları, sindirim sistemine ait şişkinlik, gaz ve kas spazmı gibi sağlık problemlerinin ortadan kaldırılması için tüketilebilmektedir. Ayrıca rezene çayı sindirimi kolaylaştırır ve vücuda tokluk hissi verir.
Vücuttaki bakteriler ile mücadele içinde olan rezene çayı ülsere neden olan bakterilerin ortadan kaldırılmasında yardımcı olur. Grip ve soğuk algınlığı ile ortaya çıkan boğaz ağrıları ve öksürüğün giderilmesinde de rezene çayı oldukça etkilidir. Boğazda meydana gelen sağlık problemlerinin giderilmesi için rezene çayı ile gargara yapılması tavsiye edilmektedir. Ayrıca bronşit gibi hastalıkların tedavisinde de yardımcı ve etkili bir rol üstlenmektedir.

Rezene Çayı Zararları

Rezene çayının yararları yanında zararlı olabilecek bazı noktaları da mevcuttur. Öncelikle alerjik reaksiyonlar gösteren bünyeler için mutlaka doktora danışılarak çayın kullanılması gerekmektedir. Rezene çayı kullanımı sonrasında alerjik reaksiyon gösteren bünyelerde yutma zorluğu ve yüz şişmesi gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Ayrıca başka bir ilaç kullanımı söz konusu ise çay o ilaç ile etkileşime girerek bazı sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir.
Bazı ilaçlar ile reaksiyona giren rezene çayı metabolizmanın çalışmasını engel olabilir. Öncelikle doktorunuza danışmanız bu tarz sorunların önüne geçmede yararlı olacaktır. Ayrıca rezene bitkisinin yapısında yer alan özellikler endokrin sistemini bozan hormonlara sahiptir.
Bu nedenle endokrin sisteminden kaynaklı sağlık problemi yaşayan kişilerin kesinlikle rezene çayını tüketmemesi gerekmektedir. Hamilelik süreci içinde de rezene çayı ile ilgili tüketime dikkat edilmesi gerekmektedir. Yine doktor kontrolünde bu çay tüketilmelidir. Bazı problemlerin önüne geçilmesi adına hamileler ve emziren anneler için doktor gözetiminde bu çay kullanılmalıdır.

Bebeklerde Rezene Çayının Faydaları ve Zararları

Yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerde de rezene çayı tüketiminin faydaları mevcuttur. Ancak her şeyde olduğu gibi rezene çayı tüketiminde de kullanılacak olan doz büyük önem taşır. Bebeklerde rezene kullanımının ilk faydası sindirim sisteminde gözlemlenmektedir. Bebeklerde sindirimi kolaylaştırarak rahat bir gün geçirmenizi destekler.
Ayrıca soğuk algınlığına karşı bebekleri koruyan bir özelliği de mevcuttur. Sıklıkla bebeklerde meydana gelen gaz sancılarını gidermekte de oldukça başarılı olan rezene bitkisi gaz ve şişkinlik problemlerini ortadan kaldırmada oldukça başarılıdır. Ancak tüm bu yararlarının yanında yetişkinler adına sunmuş olduğumuz zararları bebekler için de göz önünde tutmakta fayda olacaktır.
Bunun için bebeklere rezene bitkisi ile yardımcı olmak istiyorsak öncelikle doktora danışmak gerekecektir. Çünkü herhangi bir sağlık problemi meydana gelmeden doktor denetim ve gözetiminde bebeklere rezene çayının kullanılması önemli olacaktır.

Rezene Çayı Ne Kadar İçilmeli?

Rezene çayının yararları ve kullanım amaçları kişiden kişiye göre değişir. Özellikle rezene çayının sindirim sistemini hızlandıran özelliği nedeniyle kilo vermek amacıyla kullanan kişiler yemeklerden bir saat önce bir bardak tüketmelidirler. Emziren anneler ise rezene çayını süt arttırmak amacıyla kullandıkları için günde 4-5 fincana kadar tüketebilirler. Ayrıca şişkinlik veya kabızlığı gidermek amacıyla kullanılan rezene çayı yemek yedikten bir saat sonra bir fincan tüketilerek bu sorunlar ortadan kaldırılabilir.

Rezene Çayı Uyku Yapar Mı?

Uyku problemi yaşayan kişilerin bir numaralı doğal çözüm kaynağı rezene çayı olmaktadır. Vücudu rahatlatan ve uyku halinin açığa çıkmasına yardımcı olan rezene sayesinde rahat bir uyku söz konusu olur. Yatmadan bir kaç saat önce tüketilen rezene çayı vücudun tüm kaslarını rahatlatıcı etki yapacağı ve metabolizmanın normal akışında çalışmasına destek olacağı için vaktinde gelen uykunun kaliteli bir şekilde gerçekleşmesini sağlayacaktır. Tüm sıkıntılarından ve sorunlarından uzaklaşan vücut gece boyu rahatlayacak ve dinlenecektir.

Rezene Çayı Zayıflatır Mi?

Rezene çayı, metabolizmayı çalıştırması ve midedeki şişkinliği alması nedeni ile diyet listelerinin vazgeçilmez bir detayı olmaktadır. İdrar söktürücü özelliği ve tokluk hissi yaratması sayesinde birçok zayıflamak isteyen kişinin ilk tercihi olmaktadır.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemiz deneyiminizi geliştirmek için veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun çerezleri kullanır. Anladım Detay