Polikistik Over Sendromu Nedir ? Belirtileri ve Tedavisi

Polikistik over sendromu son yıllarda kadınlarda yaygın olarak görülen bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık kadınlarda bulunan yumurtalıklarda küçük boyutlu birçok kistin oluşması şeklinde görülür. Genelde 30 yaş üstü kadınlarda görülen bu rahatsızlık kadınların hormonal dengelerini bozmaktadır. Bu rahatsızlık nedeniyle hipafiz bezindeki hormonlar dengesiz bir şekilde artarak yumurtlamanın olmasını engeller bunun sonucunda da testosteron hormonunun artışı ile kişilerde bazı rahatsızlıklar görülür.

Polikistik Over Sendromu Neden Olur?

PKOS yani polikistik over sendromu kadınlarda yaygın olarak görülen bir rahatsızlık olmasına karşın bu rahatsızlığın meydana gelme nedeni tam olarak anlaşılamamıştır. Ancak doktorların yaptıkları araştırmalara göre bu rahatsızlığın ortaya çıkmasında bazı faktörlerin etkisi olabilmektedir. En önemli faktör genetiktir. Kesin kanıt olmamakla beraber ailesindeki kadınlarda PKOS sendromu görülen kişilerin bu hastalığa yakalandığı saptanmıştır.

İnsülin direncinin yüksek olması sayesinde androjen hormonun artması nedeniyle yumurtlama problemi ortaya çıkmaktadır. Bunlar dışında kimyasal maddelere maruz kalan kişilerin de polikistik over sendromuna yakalandığı gözlenmiştir. 1935’li yıllardan beri genellikle 30 yaş üstü kadınlarda görülen bu rahatsızlığın tam nedeni bulunamamıştır.

Polikistik Over Belirtileri Nelerdir?

Kadınların çocuk sahibi olma durumlarını kötü etkileyen polikistik over rahatsızlığı ilk aşamada anlaşılamasa da ilerleyen zamanlarda bazı belirtiler göstererek hastalığın teşhis edilmesini sağlamaktadır.

Polikistik over belirtileri şunlardır;

 • PKOS’un en önemli belirtisi adet düzensizliğidir.
 • Bir diğer belirti kilo artışının ortaya çıkmasıdır.
 • Vücudun çeşitli bölgelerinde gelişen aşırı tüylenme de polikistik over sendromunun belirtileri arasındadır.
 • Çocuk sahibi olmama da belirtilerden birisidir.
 • Ayrıca yüzde ve vücutta aşırı sivilcelenme bu sendromun belirtilerindendir.
 • Adet dışında görülen kanamalar da PKOS’un belirtileri arasındadır.
 • Bunlar dışında saçların dökülmesi, göğüslerin büyümesi ve küçülmesi, seste kalınlaşma, adet görme sorunları ve ellerde görülen lekeler bu rahatsızlığın belirtileri arasında yer almaktadır.

Bu belirtilerden herhangi birisini yaşayanların erken teşhis ve tedavi için zaman kaybetmeden doktora başvurmaları gerekmektedir.

Polikistik Over Sendromu Tedavisi Nedir?

Polikistik over sendromunun tedavisinin yapılabilmesi için öncelikle uzman bir doktora gidilerek doktorun bu hastalığın olduğunu yaptığı testler ve görüntülemelerle ortaya çıkarması gerekir. Tanı koymak için öncelikle yumurtalıkların ve rahmin ultrasonla görüntülenmesi sağlanır.

Sonrasında hasta adetliyken kan testi yapılarak hormonların durumu öğrenilir ve hormonlarda bozukluk olduğu ve diğer semptomlar saptanırsa PKOS tanısı konulur. Tanının konulmasının ardından sonra kadın hastalıkları ya da endokrin hastalıkları uzmanı tarafından kişiye göre bir tedavi planı uygulanır.

Tedavi olarak bu hastalık için hormonların dengelenmesi amaçlanır. Bu hastalık diyabet, kalp, hipertansiyon ve damar hastalıklarına sebep olduğu için öncelikle bu hastalıklara neden olabilecek durumlar ortadan kaldırılır.

Daha sonra androjen hormonunu düşürülmesi için ilaç tedavileri uygulanır. Bunun dışında kiloya bağlı insülin direncinin artmasından dolayı düzenli diyet programı uygulanarak hastanın kilo vermesi sağlanır. Adet gecikmesi ya da tüylenme gibi rahatsızlıkların ortadan kalkması için de doğum kontrol haplarının kullanılması önerilir. Her hastaya farklı yöntem ve tedavi süreci uygulandığı için tedavi şekli de hastanın durumuna göre farklılık gösterebilmektedir.

Polikistik Over Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Polikistik over sendromu tedavisi hastalığın belirtilerinin ortadan kaldırılarak hormonların düzenlenmesine dayandığı için tedavi süresi de değişiklik göstermektedir. Tüm semptomların ortadan kaldırılması için tedavinin yaklaşık 2-3 yıl sürmesi gerekir. Rahatsızlık yaşayan kişinin ideal kilosuna ulaşması, tüylenme sorunun ortadan kalkması ve adetin düzenlenmesi sonucunda yapılan hormon testlerinin olması gereken seviyeye gelmesiyle tedavi tamamlanmış olur.

Kadınların çocuk sahibi olmalarını da engelleyen bu hastalığın tedavisi verilen ilaçların düzenli kullanılması, düzenli spor yapılması ve diyetlere uyulması gibi sebeplere bağlı olarak hastaya göre değişmektedir.

Vücut kitle endeksine bağlı ideal kilosuna ulaşanlar ve hormonları kötü etkileyen yiyecekleri tüketmeyen kişiler daha kısa sürede sağlıklarına kavuşabilmektedir. Özellikle çocuk sahibi olmak isteyen kişiler doktorların kendilerine anlattığı tedaviyi uygularlarsa çocuk sahibi olabilmektedir. Çocuk sahibi olmak isteyenlerde doğum kontrol ilacı kullanılmadan tedavi yöntemleri uygulanarak hormon dengelenmesini yapılıp çocuk sahibi olmaları kolaylaştırılmaktadır.

Bitkisel Polikistik Over Tedavisi Var Mı?

Polikistik over tedavisinde bitkisel yöntemlerde uygulanabilmektedir. Bazı bitkiler rahatsızlığın belirtilerini ortadan kaldırmaktadır. Aynı zamanda hormonların da dengelenmesine yardımcı olmaktadır. Ancak PKOS için bitkisel tedavi yöntemleri kullanılmadan önce doktora danışılması gerekmektedir.

PKOS’un etkilerini azaltmak ve hormonları dengelemek için kullanılabilecek bitkilerden bazıları şunlardır; keten tohumu, civanperçemi, çemen otu tohumu, meyan kökü, nane, yeşil çay ve ıspanak gibi bitkilerdir. Ayrıca kişilerin bu rahatsızlıklardan kurtulmak için ceviz, balık, avokado, sarımsak, zeytinyağı ve kuru baklagil gibi besinleri düzenli olarak tüketmeleri gerekmektedir.

Polikistik Over Hastaları Ne Yememeli?

PKOS rahatsızlığı olan kişilerin beslenmelerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Pkos’un belirtilerinden birisi de insülin hormonunun artması olduğu için bu hastalıkla mücadele eten kişilerin insülini artıran ve karbonhidrat içeren besinlerden uzak durması gerekmektedir. Bunun için kişilerin beyaz ekmek, patates cipsi, makarna, pirinç, hamur işleri, şekerli içecekler, kek, kurabiye, lokum, şeker ve bezelye gibi ürünleri tüketmemesi gerekmektedir. Bunlar yerine kişilerin taze meyve, ıspanak, pırasa, tam buğday unu, yulaf, bulgur, şekersiz soğuk çay ve tam buğday unundan yapılmış ürünleri tüketmeleri gerekmektedir.

Polikistik Over Sendromu İçin Civanperçemi Kullanımı

Polikistik over rahatsızlıklarında kullanılan bitkisel tedavi yöntemleri arasında civanperçemi de yer almaktadır. Bitkisel otun adet düzenleme, adet ağrılarını dindirme ve adet olunmayı sağlama gibi özellikleri araştırmalarla ortaya koyulduğu için kullanılmaktadır. Civanperçeminin demlenmesi ile elde edilen çay düzenli tüketilerek adet sıkıntılara olumlu yönlerde etkisi olduğu görülmektedir. Ancak polikistik over rahatsızlığı olan ve tedavi gören bayanların doktorlarına danışmadan bu tedaviyi uygulamaması gerekmektedir. Herhangi bir zararı görülmemiş olsa da her kişinin rahatsızlığı farklı olduğu için istenmeyen sorunların ortaya çıkma ihtimali de vardır.

Polikistik Over İçin Soğan Kürü Kullanımı

Polikistik over tedavisi için evde uygulanan yöntemlerden birisi de soğan kürüdür. Kür için açık kahverengi kabuklu kuru soğan kullanılır. Öncelikle klorsuz su ocakta kaynatılır. Su kaynadıktan sonra altı kapatılır ve kaynayan klorsuz suyun içine soğan dört parçaya bölünerek kabuğuyla birlikte atılır.

Yaklaşık 5 dk. kaynadıktan sonra süzülerek içilir. Bu kür öğlen ve akşam yemeklerinden önce düzenli olarak 15 gün tüketilir. Doktorlar tarafından da önerilen bu kürün Pkos’un etkilerini ortadan kaldırdığı gözlenmiştir. Ayrıca hamile kalmak isteyen kişiler tarafından da kullanılabilmektedir. Etkili olduğu kanıtlanmış bir uygulama olsa da kişilerin kendi doktorlarına danışmaları gerekmektedir.

Polikistik Over Örnek Diyet Listesi

Polikistik over rahatsızlığı yaşayan kişiler diyetisyenlere giderek kendi sağlık durumlarına uygun olarak hazırlanan diyet listesini uygulayabilmektedir. Bu listeler kişilere özel hazırlansa da kişiler örnek diyet listelerini de kullanabilmektedir.

Polikistik over rahatsızlığı için kullanılabilecek online diyet listesi şöyledir;

 • Kahvaltı; 1 tane yumurta, 2 tane ceviz, maydanoz, 1 dilim peynir, 1 veya 2 dilim çavdar ekmeği, dereotu veya taze nane
 • Ara öğün; 1 bardak yeşil çay, 1 adet meyve (armut veya elma olabilir)
 • Öğle; 1 kase sebze çorbası, yoğurt, haşlanmış brokoli, zeytinyağlı karnabahar ve 100 gr ızgara tavuk (köfte veya balık da olabilir)
 • Ara öğün; 1 bardak süt
 • Akşam; 1 tabak sebze yemeği, 1 dilim çavdar ekmeği, mevsim salata ve 1 kase yoğurt
 • Gece; 5-6 adet çiğ badem ve 2 dilim ananas

Pkos diyetleri hastaların durumuna göre değişiklik gösterebilmektedir. Bunun için diyetisyen tarafından yapılan incelemeler sonrasında verilen diyetler uygulanmalıdır. Diyetler düzenli uygulandığında kilo sorunları ortadan kalkar rahatsızlığın etkileri de azaltılmaktadır.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemiz deneyiminizi geliştirmek için veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun çerezleri kullanır. Anladım Detay