Papatya Çayı Faydaları ve Zararları – Papatya Çayı Nasıl Yapılır ?

Papatya bitkisi Türkiye’de yaklaşık 700 kadar çeşidi olan bir çiçek türüdür. Papatya çayı olarak hiç bir faydası olmayan türlerden bu çay elde edilmekte ve halk yanlış bilgilendirilmektedir. Faydası olmadığı gibi diğer türlerden elde edilen çayın bir zararı yoktur ancak bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilmektedir.

Peki, papatya çayı hangi papatyadan yapılır ? Eğer çayı oluşturmak istiyorsak sadece mayıs papatyası ile demleme işlemi yapılmalı ve içilmelidir. Satın alıyorsanız kesinlikle satın almadan önce çayın mayıs papatyası ihtiva ettiğini sormalı, teyidini almalısınız.

Mayıs papatyasını diğer papatyalardan ayıran yegane özellik; çiçeğin ortasındaki sarı bölgenin yükselmiş olması ve bu bölgeyi yukarıdan aşağıya doğru kestiğimiz zaman üçgen kısmın içerisinin boş olmasıdır. Ayrıca mayıs papatyalarının yaprakları ipliğe benzer  bir yapıdadır. Toplanan papatyaları gölgeli ve havadar bir ortamda kurutmalıyız. Sıcak papatyanın özelliğini kaybetmesine neden olabilir.

Papatya Çayı Faydaları

Yıllardır bahçelerimizi süsleyen papatyanın, son 20 yılda yapılan araştırmalar sonucunda birden çok faydası olduğu görülmüş. Kısa kısa sizlere papatya çayının faydaları neler hangi hastalığa veya rahatsızlığa papatya çayının faydası var özetleyeceğiz.

 • Yüksek strese iyi gelir sakinleştirir.
 • Sınır yapısındaki bozukluklar nedeniyle oluşan sindirim sorunlarını çözer.
 • Bazı dönemlerde oluşan şişkinliğe iyi gelir.
 • Uyku bozukluğuna iyi gelir, uykuyu düzenler.
 • Soğuk algınlığına iyi gelir.
 • Saç renginin açılmasında kullanılır.
 • Antibiyotik ilaçlarının çoğu papatyadan elde edilir.
 • Migrene iyi gelir.
 • Karın ağrılarına faydası vardır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Göz altında bulunan morluklara ve renk değişimine iyi gelir.
 • Kemoterapi sonucunda oluşan ağızda ki yaralara iyi gelir. İçmek yerine gargara veya ağız çarkalama yapılması gerekmekte.

Bu kadar maddeyi sıralayınca, gerçekten faydalarının bittiğini sanmıştık ancak hala daha araştırmalar sonucunda bir çok yeni faydası ortaya çıkmaya devam ediyor.

Papatya Çayı Zararları

Yatmadan önce 1 fincan içmenin eğer ki alerjiniz yoksa hiç bir zararı yoktur. Ancak alerjik reaksiyonlar gösteren kişilerde papatya çayı zararları gözlenmektedir. Ayrıca çocuklara veya yeni doğan bebeklere papatya bitkisine karşı bir alerjisi olup olamadığı bilinmediği için verilmesi sakıncalıdır. Hamilelikte içmek isterseniz doktorunuza danışarak tüketmenizde yarar vardır.

Papatya Çayı Nasıl Yapılır Demlenir ?

Papatya çayı hazırlanışı İbrahim Saraçoğlu hocamızın tavsiye ettiği şekilde demlenmesi gerekmektedir. Peki Papatya çayı nasıl yapılır ? 2 veya 3 yemek kaşığı dolusu kadar kurutulmuş papatyayı bir kabın içerisine koyuyoruz. Ardından kaynamış 0,5 litre kadar suyu kabın içerisine ilave ediyor ve 5-6 dk bekliyoruz. Arından bir süzgeç yardımıyla içerisinde ki kuru papatyayı süzerek çayını içiyoruz. Tatlandırmak için şeker atmak yerine bal veya pekmez kullanılmasını tavsiye ederiz.

Papatya Çayının Cilde Faydaları

Bu çayın bir çok faydasından bahsettik ancak papatya çayının cilde faydaları konusunda biraz daha bilgi paylaşacağız. Özellikle sabahları aç karnına içtiğiniz zaman cildin rengini açar ve canlanmasını sağlar. Yine göz altında oluşan morlukların rengini açarak yok olmasına yardımcı olur. Yine aynı özelliğinden kaynaklı olarak yüz bölgesinde ki kahverengi lekelerin rengini açarak görünürlüğünü azaltır. Göz altında bulunan torbaların küçülmesinde yardımcı olur. Cilt iltihapları, egzama ve mantar gibi cilt hastalıklarına iyi geldiği ve uzun süreçte yok ettiği belirlenmiştir.

Papatya Çayı İle Saç Açma

Ülkemizde papatya çayı ile saç açma işlemi aslında bu çayın içiminden bile eskidir. Yıllar öncesinden beri bu çayın suyu ile saç rengi açma işlemi yapılmakta ancak içilmesi sadece son 20 yıla dayanmakta. Sarı saçlar için doğal bir parlatıcı olarak kullanılabiliyor. Ayrıca kına ile karıştırarak saça uyguladığınızda saç renginin açıldığını ve gölgeli bir yapıya sahip olduğunu göreceksiniz. Ancak istenmeyen kırmızılıklar oluşturabiliyor bunun yerine eczanelerde satılan oksijenli su ile saç rengi açma işlemini önerebiliriz.

Kullanıcılar Tarafından Sorulan Sorular

Papatya Çayı Zayıflatırmı ?

Bu çay tek başına yağ yakımı veya kilo kaybına bir faydası olmaz. Ancak yanında yapılan doğru diyetlerle kilo verimine yardımcı olabilir. Büyük bir anti oksidan etkisi olan bu çay vücuttan yağ atımına yardımcı olabilir.

Papatya Çayı Adet Söktürürmü ?

Evet, papatya çayı adet söktütürmü sorunun cevabı açıktır. Bu çay adet söktürücü olarak kullanılır bire bir kullananlarda faydaları gözlenmiştir. Ayrıca kasılmaları ve karın bölgesinde oluşan ağrıları azalttığı belirtilmektedir. Ayrıca bu dönemde agresif olan hanımlar bu çay ile birlikte sakın ve huzurlu olacaklardır.

Papatya Çayı Şekeri Düşürürmü ?

İngiliz Aberystwyth ve Japon Toyoma üniversiteleri tarafından bir araştırmada, bu çayın şekeri düşürdüğü ayrıca şeker hastalığına bağlı körlük, sinir hastalıklar ve böbrek rahatsızlıklarına iyi geldiği gözlemlenmiştir. 1 ay kadar bu çaydan içirilen deneklerde kan şekeri dörtte bir kadar düşüş göstermiştir.

Bebeklere Papatya Çayı Verilirmi ?

Yeni doğan bebeklerde papatya bitkisine karşın bir alerjik reaksiyon olup olmadığı bilinmediği için bebeklerde kullanımı pek önerilmiyor. Kullanılması gereken bir durum veya hastalık varsa doktorlar  tarafından kontrol edildikten sonra kullanılmasını tavsiye ediyoruz.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemiz deneyiminizi geliştirmek için veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun çerezleri kullanır. Anladım Detay