Oolong Çayı Nedir ? Faydaları Nelerdir ? Kullanarak Zayıflayanların Yorumları

Oolong çayı, camellia sinensis adlı bir bitkinin kurtularak fermente edilmesiyle elde edilen bu çay ülkemizde çok bilinmese de, Çin ve Japonya ülkelerinde çok popüler. Diğer çaylara göre yapılması daha zordur, yapıldığında ise yaklaşık 1 sene tazeliğini koruyabilir. Ülkemize ana vatanı olan Çin veya Japonya’dan gelen bu çay diğer çaylara nazaran pahalıdır. Faydaları sayesinde ülkemizde yeni yeni duyulur oluyor, yüksek maliyeti olmasına rağmen şimdiden bu çayı sürekli kullananların sayısı her geçen gün artıyor.

Oolong Çayı Nasıl Demlenir

Oolong çayı nasıl demlenir sorusunun cevabı aslında çok basit, çok kolay bir şekilde demlenen bir çaydır. 1 su bardağı içerisine 2 çay kaşığı kadar oolong çayı atınız. Daha sonrasında kaynar suyu bardağa boşaltınız ve 5 dk kadar demlenmesini bekleyin. İsteğinize göre posasını süzerek içebilirsiniz.

Oolong Çayının Faydaları

Sabah 1 bardak ve akşam yemeklerinden önce açlığınız bastırdığı zamanlar da 1 bardak olmak üzere 2 bardak içerseniz oolong çayı faydaları nasıl gösteriyor sıralıyoruz.

  • Metabolizmayı hızlandırır.
  • Kalp rahatsızlıkları olanlara iyi gelir.
  • Metabolizmayı hızlandırması sonucunda zayıflayanlara yardımcı olur.
  • Kötü kolesterol değerini düşürür, iyi kolesterol değerini yükseltir.
  • Hiper tansiyona yakalanma riskini azaltır.
  • Vücudun toksinlerden arınmasına yardımcı olur bu sayede cilt güzelliği sağlar.
  • Susuzluğun kalıcı giderilmesine yardımcı olur.
  • Diş çürüklerinin oluşmasını önler.
  • Kış aylarında vücut dirençini artırır.

Oolong Çayının Zararları

Her şeyin fazlasının zararlı olduğu gibi oolong çayının da fazla kullanılması zararlıdır. İçeriğinde bulunana yüksek kafein yüzünden günde 2 defadan fazla içilmesi çarpıntı yapabilir. Mide bulantısına neden olabilir. Ayrıca hamile olanlar ve emzirenler doktorlara danışmadan asla bu çayı kullanmamalıdırlar.

Oolong Çayı Fiyatı ?

Yazımızın ilk paragraflarında bahsettiğimiz gibi oolong çayı diğer çaylara göre fiyatı yüksek olan bir çay. Tabi üstün yararları sayesinde bir çok kişi bunu göz önüne alarak kullanmaya devam ediyor. Büyük şehirlerde artık bir çok aktarda mevcut bulunan bu çay, 50 gramlık paketleri 20 ile 25 TL arasında satılmakta. Küçük şehirler de yaşayan takipçilerimiz ise internet sitelerinden bu çayı kolayca temin edebilirler.

Bu çayın yanında sizlere çok yarar sağlayacak bir çay daha tavsiye edebiliriz. Moringa çayı nedir nasıl İçilir ?

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemiz deneyiminizi geliştirmek için veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun çerezleri kullanır. Anladım Detay