Oksijen Suyu İle Saç Rengi Açma

Saç rengi, görünümü bir çırpıda değiştiren özellikler arasında yer alıyor. Genellikle bayanlar, saçlarını farklı renklere boyayarak görünümlerini değiştirme yoluna gitse de günümüzde erkeklerin de sık sık özellikle saçlarındaki beyazları yok etmek, daha genç bir görünüm elde etmek için saçlarını boyadıklarına rastlanıyor. Oksijen suyu ile saç rengi açma ise daha çok koyu saç rengine sahip insanların, görünümlerinde bir farklılık oluşturmak üzere başvurdukları bir yol olarak karşımıza çıkıyor.

Oksijen Suyu Saça Zarar Verir mi?

Her türlü kimyasal maddenin kullanımının vücut üzerinde olumsuz etkiler yapabileceği herkes tarafından biliniyor. Saç boyası yapmak da aslında vücudumuza ciddi zararlar verebildiği gibi saçın doğal yapısı üzerinde de kötü sonuçları olabiliyor. Gençler fazla umursamasa da Oksijen suyu ile saç rengi açma düşüncesinde olan yetişkinlerin bu konuyla ilgili merak ettikleri ilk husus oksijen suyunun vücuda verdiği zarar oluyor.

Oksijen suyu, hidrojen peroksit adlı bir maddenin halk arasında söylenişi olarak karşımıza çıkıyor. Oksijen suyu ya da oksijenli su suyun içerisine oksijen gazının katı şekilde eklenmesiyle elde ediliyor. Bu durum suyun pH değerini düşürüyor. İçme suyunun pH değerinin 7-8 civarında olduğu düşünüldüğünde, oksijenli suyun 1.5–2 lere düşen pH değerinin saça zarar vermesi kaçınılmazdır.

Oksijen suyunun;

  • Saçta kırılma,
  • Saç dökülmesi,
  • Saçlarda kuruma,
  • Deride tahriş (Fazla kullanıldığında) gibi zararları ile karşılaşıldığı, bu yöntem ile saçını açmayı deneyenler tarafından ifade ediliyor.

Ama şunu da ısrarla belirtmek gerekir ki saç boyalarının zararlarının daha fazla olmadığını kimse iddia edemiyor.

Oksijen Suyu İle Saç Rengi Açma
Oksijen Suyu İle Saç Rengi Açma

Neden Oksijen Suyu?

Günümüzde kuaförlerin hemen hepsinde saç boyatmak mümkün iken oksijen suyu ile saç rengi açma neden bir yöntem olarak görülüyor? Bu yola başvuranların ilk gerekçesi yöntemin pratik olması olarak karşımıza çıkıyor.

İnsanların birçoğu zaman açısından kuaföre gidip saatlerce beklemeyi göze alamıyor. Evde, herhangi bir zamanda uygulayabilecekleri bu yöntem onlara daha cazip geliyor. Saç boyatma işleminin maliyeti ise ikinci neden olarak kaşımıza çıkıyor. Saç rengini açmak için ihtiyaç duyulan meblağın yanında sadece oksijen suyu alınarak saç rengini açmanın hemen hemen hiçbir maliyeti bulunmuyor.

Sadece Oksijen Suyu İle mi Saç Rengi Açılıyor?

Oksijen suyu, saç rengini açmak için en pratik yöntem olarak karşımızı çıkıyor. Bununla birlikte; papatya ve limon suyu ile saç rengini açmak da bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Bu yöntemler daha sağlıklı olsa da etkinlik konusunda oksijen suyunun üstünlüğü tartışılmıyor.

Oksijen Suyu Boyalı Saça Uygulanır mı?

Özellikle saç uçlarının ya da saçın belli bir bölümünün renginin açılması için başvurulan yöntemlerden birisi de saçı istenen renge boyattıktan sonra saçın istenilen bölgelerine oksijenli su uygulanması şeklinde karşımıza çıkıyor. Boya da kimyasal bir madde ve farklı boyalar için oksijen suyu farklı etkiler gösterebiliyor. Renk açmak için kullanılan oksijenli suyun renk yönünden saçta hiçbir

Her şeyden önce iki kimyasal maddenin birleşmesinin ne tür kimyasal reaksiyonlara sebep olabileceğinin bilinmesi gerekiyor. Ayrıca aynı saça hem boya hem de oksijen suyu uygulanması durumunda saçın fazlaca zarar göreceği biliniyor. Bu nedenle bu işlem yerine eğer saç boyatılacaksa renginin açılması istenen bölgelere de boya kullanılması daha az zararlı olarak görülüyor.

Oksijen Suyu Kullanmadan Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?

Güzellik uğruna küçük riskleri göze alıp oksijen suyu ile saç rengini açmaya karar verilmişse bazı kritik hususlara dikkat etmek gerekiyor. Bunların başında her konuda olduğu gibi aşırıya kaçmamaya özen göstermek geliyor. Her ne kadar ten üzerinde farklı maksatlarla oksijen suyu kullanılsa da saç diplerinin daha hassas olduğunu unutmamak gerekiyor.

Saçın asgari seviyede zarar görmesi için saçın boyalı olmaması gerektiği de gözden uzak tutulmaması gereken tedbirler arasında yer alıyor. Bu yöntem saçta kuruluğa sebep olduğundan işlem öncesinde saçları nemlendirmek bu zararı kısmen ortadan kaldırabiliyor. Oksijenli su, leke yapma özelliği taşıyor. Bu nedenle işlemi yaparken örtü kullanılması, çevreye sıçramaması için tedbir alınması gerekiyor.

Oksijen Suyu İle Saç Rengi Açma
Oksijen Suyu İle Saç Rengi Açma

Oksijen Suyu Nasıl Hazırlanır?

Özellikle belli bir yaşın üstündekiler, oksijen suyunun daha önceden açık yaralarda kullanıldığını biliyor. Bu bilgiye dayanarak eczanelerden oksijen suyu temin edilebileceği de bilinse de gençler bu konuya biraz uzak kalıyor. Ama onlar da sanal ortamda her istediklerine ulaşma becerisi gösteriyor. Oksijen suyu alındıktan sonra, doğrudan saça uygulamanın zararları da fazla oluyor. Bunun yerine su ile yoğunluğunu düşürmek gerekiyor.

Bu işlem için asgari bire bir oranında bir seyrelme yöntemi öneriliyor. Bir çay bardağı oksijen suyuna asgari bir çay bardağı içme suyu karıştırılması öneriliyor. Suyun yanında, oksijen suyu ile papatya ve limon kullanımı da başka bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Saçın rengi ve istenen açılma oranı belirleyici olsa da her saçın farklı olduğu dikkate alındığında kullanılacak oranlarda da değişiklikler olabiliyor.

Bu konuda çalışan bitki ve güzellik uzmanlarından bazıları iki tatlı kaşığı oksijen suyuna 1,5 çay bardağı içme suyu, 2 tatlı kaşığı papatya ve yine aynı miktarda rendelenmiş limon kabuğu öneriyor. Limon kabuğu kullanmadan sadece papatya ile de iyi sonuçlar alınabiliyor. Ancak, her iki durumda da papatyanın kaynar suda demlenmesinin ardından oksijen suyu ile bu suyun karıştırılması gerektiğinin unutulmaması gerekiyor.

Saç Rengi Açma İşlemi Nasıl Yapılır?

Yukarıda anlatılan karışımlardan birisi hazırlandıktan sonra Sprey şişesine dolduruluyor. Rengi açılmak istenen bölgelere bu karışım püskürtülüyor. Eğer sprey şişesi yoksa bir pamukla da bu karışımın istenen bölgelere uygulanması aynı etkiyi sağlıyor.

Bu işlemin ardından saçın güneşte kurutulması gerekiyor. Saça uygulanan bu işlemden bir saat sonra saçın mutlaka yıkanması gerekiyor. İşlem en fazla iki günde bir tekrarlanabiliyor. Daha sık uygulamaların saça çok fazla zarar vereceğini unutmamak gerekiyor.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemiz deneyiminizi geliştirmek için veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun çerezleri kullanır. Anladım Detay