Okaliptüs Yağı Nasıl Yapılır ? Nasıl Kullanılır ? Faydaları ve Zararları

Okaliptüs Avustralya’ ya özgü tropikal bir bitkidir. Yapılan araştıralar sonucunda 500 farklı okaliptüs türü olduğu tespit edilmiştir. Ülkemizin güney kesiminde de yetişen bu bitki organik yaşam şeklini benimseyen kişiler tarafından çok sık kullanılmaktadır. Bitkinin taze yapraklarının özünden elde edilen okaliptüs yağı kozmetik dünyası başta olmak üzere tıp ve gıda sanayinde de kullanılmaktadır. Parfüm, makyaj malzemeleri, şekerlemeler ve alternatif tıp alanında kullanılan malzemelerin içeriğinde genellikle bu yağ çeşidi bulunur. İnsan sağlığına olan etkileri yapılan çalışmalar sonucunda kanıtlanmıştır. Doğru kullanım şekli ve doğru miktarlarda kullanılması gerekir. Alerjik bünyesi olan kişilerin tek başına kullanmaları geri dönüşü olmayan rahatsızlıklara neden olabilir.

Okaliptüs Yağı Nasıl Kullanılır?

Kullanım amacınız ne ise ona uygun miktarlarda haricen, gıda maddelerinin içerisinde tüketebilirsiniz. Temizlik sektöründe kullanılan antibakteriyal ve dezenfektan ürünlerinin içerisinde zaten mevcuttur. Ancak isterseniz deterjanın içerisine biraz ilave ederek de kullanabilirsiniz.  Kas ağrıları, cilt nemlendirmesi ve kırışıklık karşıtı olarak kullanmak istiyorsanız cildinize masaj yaparak fındık büyüklüğünde uygulamalısınız. Solunum yolu rahatsızlıklarınız var ve tedavi amacı ile kullanıyorsanız yastığınıza damlatarak ya da göğüs bölgenize sürerek inhibe etmenizi öneririz. Bitkisel içerikli ve sağlığa zararı olmayan okaliptüs yağı çocukların bronşit tedavisinde de kullanılmaktadır. Özellikle nefes darlığı çeken çocuklarınızın burun önüne sürerek rahat nefes almalarını sağlayabilirsiniz.

 

Okaliptüs Yağının Faydaları ?

Okaliptüs yağı yapılan araştıralar sonucunda birçok alanda fayda sağlamaktadır. Sizler için yaptığımız araştırmalarda okaliptüs yağının faydalarını inceledik. İşte okaliptüs yağının sağlamış olduğu faydalar;

 • Bronşit, astım ve nefes darlığı olan kişilerin bronşlarını açarak rahat nefes almalarını sağlar. Bu kişiler yağı doğrudan koklayarak kullanabilirler.
 • Kan akışının hızlanmasını sağlar. Damar tıkanıklığı olan ya da kan akımının az olduğu düşünülen bölgesel yağdan bir miktar damlatarak hafif masaj yapın. Kısa süre sonunda o bölgedeki kan akışının hızlandığını görebilirsiniz.
 • Yağ içerdiği bileşenler bakımından antibakteriyel ve antiviral özelliği taşımaktadır. Bu nedenle temizlik sektöründe çok sık kullanılır. Özellikle dezenfekte işlerinde aranan bir üründür.
 • Otitis media gibi kulak iltihaplanmalarında iyi bir iltihap kurutucudur. Özellikle kulak kepçesi ve çevresine sürüldüğünde iltihabı kısa sürede ortadan kaldırır. Yağı kullanırken direk kulak içerisine damlatmamalısınız.
 • Uyku sorunu olan uyanma güçlüğü çeken kişiler için iyi bir uyku açıcıdır. Uyanamayan ve güne yorgun başlayan kişiler yağı koklayarak uyanabilirler.

Bu faydalara ek olarak böcek savma işlemlerinde sık tercih edilir. Özellikle bitlenme gibi vakalarda sürülen yağ sayesinde bit yumurtalarının öldüğü ispat edilmiştir. Nevralji vakalarında ağrının olduğu bölgeye uygulanan okaliptüs yağı kısa süre içerisinde ağrının geçmesini sağlar. Kan akışını hızlandırdığı için ağrıyan bölgeye daha çok temiz kan akışını sağlar. Akciğer iltihaplanması ve verem gibi hastalıklar ile uğraşan kişilerde kullanılır. Göğüs ve sırt bölgesine masaj yaparak sürülen yağ akciğerlerin temizlenmesini sağlar. Akciğerlerde oluşan iltihaplanma kısa süre içerisinde yok edilir. İçerisinde bulunan okaliptöl maddesi sayesinde mevsimsel alerjilerin tedavisinde kullanılabilir. Odanın havası içerisine karıştırılan okaliptüs yağı alerji belirtileri ve sekresyonlarını azaltır. Yağın antimikrabiyal özelliği vardır. Bu özelliği sayesinde yara ve yanık tedavisinde kullanılır. Cilt yenilenmesine yardımcı olur. Kırışıklıkları ve yaşlanmayı geciktirir.

Okaliptüs Yağı Nasıl Yapılır

 • 250 ml kavanozun içerisine 3 adet limon kabuklarını parça parça atıyoruz.
 • Eğer daha büyük veya daha küçük bir kavanoz kullanacaksanız, kavanozun aldığı kadar limon kabuğu ilave edebilirsiniz.
 • Yine kavanozunun aldığı kadar limon kabuklarının üzerine zeytin yağı ilave ediyoruz. Bizim 250 ml kavanoza 1 su bardağı zeytin yağı yeterli oluyor.
 • Daha sonra içerisine okaliptüs yapraklarını ilave ediyoruz. Limon kabuklarının arasına doğru girmesine özen gösteriyoruz.
 • Kavanozun kapağını iyice kapatıyoruz. 2 hafta kadar gölge bir yer bekletiyoruz.

Tarifimizi dikkat bir şekilde okuduysanız okaliptüs yağı nasıl yapılır artık biliyorsunuz ancak aktarlardan veya eczanelerden bir çok okaliptüs yağı çeşidinden birini alabilirsiniz. Unutmayın, Okaliptüs yağının faydalarından yararlanabilmek için doğru şekilde ve doğru miktarlarda kullanmanız gerekir. Özellikle piyasada yer alan sahte okaliptüs yağlarını almaktan kaçınmanızı tavsiye ederiz.  Orijinal okaliptüs yağı genellikle koyu renkli ve koyu kıvamlıdır. Akışı biraz zordur. Bu bilgiler ışığında yağın orijinal olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Okaliptüs Yağının Zararları Nelerdir?

Okaliptüs yağı genel olarak faydaları ile bilinen bitkisel kaynaklı bir yağdır. Ancak yanlış miktarlarda kullanıldığı sürece insan sağlığına zararlı olabilir. Özellikle soluma yolu ile kullanıldığında uzun süre yağın bileşenlerine maruz kalırsanız bulantı, kusma ve baş dönmesi oluşabilir. Sağlık sorunlarınız için kullanmak isterseniz mutlaka uzman hekiminize danışmanız gerekir. Hekiminiz önerdikten sonra uygun miktarlarda kullanmaya özen göstermelisiniz. Baş ağrısı, nefes darlığı ve diğer hastalıkların tedavisi için günde iki defa kullanılması uygun bulunmaktadır.

Okaliptüs Yağı Fiyatı Ne Kadar ?

Faydaları kanıtlanan ve insanlar tarafından çok sık kullanılan okaliptüs yağını birçok kozmetik firması satmaktadır. Özellikle sektörde yer alan farklı yağ markaları kendilerine ait okaliptüs yağını kullanıcıların hizmetine sunmaktadır. Rekabet ortamının oluşması aynı kalitedeki yağın farklı fiyatlarda satılmasına neden olmuştur. Bu nedenle okaliptüs yağı almadan önce piyasa araştırması yapmanızı tavsiye ederiz. Ürünün maliyeti genel olarak bakıldığında 25- 50 Türk Lirası olarak değişiklik göstermektedir. Fiyat değişikliğinin nedeni ürünün markası ve miktarıdır. Piyasada satılan yağlar incelendiğinde birçoğunun gerçek okaliptüs yağı içermediği de görülmüştür. Bu nedenle mağdur olmamak için güvenilir markaların ürünlerini almanızı tavsiye ederiz. Ürünü eczanelerden, kozmetik mağazalarından ve bitkisel ürün satışı yapan güvendiğiniz aktarlardan alabilirsiniz. Organik ürünü satışı yapan güvenli online alışveriş sitelerinden de dilediğiniz zaman alabilirsiniz.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum
 1. […] Okaliptüs Avustralya’ ya özgü tropikal bir bitkidir. Yapılan araştıralar sonucunda 500 farklı okaliptüs türü olduğu tespit edilmiştir. Ülkemizin güney kesiminde de yetişen bu bitki organik yaşam şeklini benimseyen kişiler tarafından çok sık kullanılmaktadır. Bitkinin taze yapraklarının özünden elde edilen okaliptüs yağı kozmetik dünyası başta olmak üzere tıp ve gıda sanayinde de kullanılmaktadır. Parfüm, makyaj malzemeleri, […] Devamı İçin https://www.kadinaozelsirlar.com/okaliptus-yagi-faydalari-ve-zararlari/ […]

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemiz deneyiminizi geliştirmek için veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun çerezleri kullanır. Anladım Detay