Oğul Otu Faydaları Nelerdir – Melisa Otunun Cilde Faydası

Melissa bitki ailesinden olan yaklaşık olarak 1 metre uzunluğunda otsu bitkiye oğul otu adı verilir. Dik ve seyrek tüylere sahip bir gövdesi vardır. Dil şeklinde yaprakları olup, rengi açık veya koyu yeşil rengidir. Bilimsel adı ise “Melissa officinalis”, bu isim beyaz çiçekleri bal arılarını bitkiye çektiği için Yunanca “bal arısı” anlamına gelen melissa dan gelmektedir.

Melisa Oğul Otu Faydaları Nelerdir?

Yapraklarında uçucu yağ barındıran melisa diğer adı ile oğul otunun pek çok rahatsızlığa faydası olduğu bilinir. Düzenli kullanıldığı zaman çoğu hastalık üzerinde etkili olduğu bilinir.

Melisa oğul otunun faydaları şu şekildedir:

  • Mide ağrılarına iyi gelir.
  • Bağırsak rahatsızlıklarını kesme özelliği vardır.
  • Kalbe kuvvet verir.
  • Migren ve baş ağrısını geçirmek için kullanılır.
  • Regl ağrılarını düzenler ve ağrıyı azaltır.
  • Gribal enfeksiyonların tedavisinde fayda sağlar.
  • Böbrek hastalıklarına iyi gelir.
  • Yatıştırıcı özelliği olması dolayısı ile uyku sorunu yaşayanlarda etki gösterir.
  • Saç dökülmesi problemlerine karşı etkilidir.
  • Dudak çatlamalarına karşı fayda sağlar.

 

Kan şekeri ve tansiyonu düzenleme konusunda faydaları olduğu bilinir. Sinirsel rahatsızlıklara iyi geldiği ve beyne fayda sağladığı söylenir. Böcek ısırıklarına lapa haline getirilerek uygulandığında fayda sağlar.

Oğul Otunun Cilde Faydaları

Oğul otu cilt kırışıklarının giderilmesi amacı ile pek çok kozmetik içinde bulanan bir bitkidir. Özellikle soğuk havalarda pek çok kişinin yaşadığı cilt kuruluğu üzerinde etkilidir. Oğul otu ile hazırlanan kürler sayesinde cilt kuruluğu ve ciltte oluşan çatlaklar tedavi edilir. Hazırlanan tonikler sayesinde cilt gençleşerek gerginlik kazanır.

Spazm çözücü ve romatizma üzerinde bulunan etkilerinin yanı sıra hazımsızlık sorununa da iyi gelir. Kaynatılan oğul otunun suyu ile ter kokusunu önlemek mümkündür. Cilt yaralarına iyi geldiği gibi akne oluşumunu da engellediği bilinir.

Melisa Oğul Otu Ne İşe Yarar?

Oğul otunun yaprakları limonsu ve naneye benzer bir koku yayması ile bilinir. Özellikle arıların karşı koyamadığı bir kokuya sahiptir. Araplar kalp sorunları, hafıza güçlendirme ve sinirsel rahatsızlıklarda oğul otunu kullanmıştır. Avrupa da hala çok kullanılan melisa otu diğer bitkiler ile harmanlanarak uyku sıkıntılarında kullanılır.

Fransa da 17. yüzyılda tarihi kalıntılardan alınan bilgiye göre depresyon tedavisinde kullanmışlar. Son zamanlarda yapılan araştırmalar ise oğul otunun, öğrenme gücünde ve hafıza da artış sağladığı ortaya konulmuştur.

Uçuk sorunu yaşayan kişilerin belirtiler kendini gösterir göstermez melisa yağı kullanırlar ise uçuk oluşumunun önüne geçilmiş olur. 1999 yılında yapılan bir çalışmaya göre uçuk tedavisi için melisa kullanan kişilerin daha hızlı sonuç aldıkları ortaya konulsa da doktora danışılarak kullanılması olası risklerin önüne geçer.

Oğul Otu Nerede Yetişir?

Melissa bitki ailesinden olan oğul otu, Ege, Akdeniz ve Marmara bölgelerinde yetişen otsu bitkidir. Doğal yetişme alanlarından biri de Güney Avrupa bölgesidir. Oğul otunun Orta ve Doğu Avrupa da kültürü de yapılır.

Oğul Otu Zayıflatır Mı?

Oğul otu sindirim düzenlemek amacı ile kullanıldığı için zayıflama da yardımcı olabilir. Sindirim sisteminde bulunan kasları çalıştırarak şişkinlik ve gaz sorunlarını gidermek için kullanarak zayıflama etkisi sağlanır. Sindirim sistemini düzenlemesi bakımından dolaylı olarak da olsa kilo kaybı yaşanmasına neden olur.

Oğul otu bilinen popüler ismi ile melisa, yağ yakıcı molekülleri içerir. Bu yağ yakıcı moleküller kilo alımını engellemeye yardımcı olur. Zayıflamaya olan etkisini artırmak için, nane, limon ve biberiye ile karıştırılarak tüketilmesi tavsiye edilir. Bunun zayıflama etkisini artırdığı söylenir.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemiz deneyiminizi geliştirmek için veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun çerezleri kullanır. Anladım Detay