Nane Yağının Cilde ve Saça Faydaları Nedir ? Nane Yağı Nasıl Yapılır ?

Günümüzde sağlık ve kozmetik uygulamalarda kullanılan çok sayıda bitkisel ve aromatik yağ vardır. Bu yağlar arasında nane yağı bulunur. Bu yağ vücudun ihtiyaç duyduğu yağ asitlerine sahiptir. Ferahlatıcı özelliği olan uçucu yağlardandır.

Nane yağı faydaları, kullanım alanları ve yapılışı hakkındaki bilgiler şunlardır;

Nane Yağı Nasıl Yapılır?

Nane dünyanın pek çok yerinde yetişen bir bitki olduğu için bu bitkinin kullanımıyla nane yağı yapımı insanlar için oldukça kolay olur. İnsanlar tarafından teknolojik imkanlar kullanılarak üretilen yağ eczane ve aktarlarda kolaylıkla bulunabilir.

Eczane ya da aktarlardan almak istemeyen kişiler nane kullanarak kendileri de bu yağı elde edebilirler. Bunun için kişilerin evlerinde nane, zeytinyağı, badem yağı ve cam kavanoz bulunması gerekir. Bu malzemeler kullanılarak yağ elde edilebilir.

Öncelikle nanelerin iyice yıkanarak yapraklarının ezilmesi gerekir. Daha sonra baz yağı (zeytinyağı veya badem yağı da olabilir) ve ezilen nane yaprakları bir kap içine alınarak kısık ateş üzerinde damıtılmaya başlanır. Yaklaşık yarım saat süren bu işlem sonrası ocak kapatılır. Karışım biraz dinlendikten sonra yağ bir kavanoz içine süzülür.

Süzme işleminde yaprakların karışmamasına dikkat edilir. Yağın süzülmesi işlemi tamamlandıktan sonra da kavanoz kapatılır ve serin yerde saklanır. Yaklaşık 10 gün sonunda da yağ kullanılmaya başlanır.

Nane Yağı Nasıl Kullanılır?

Nane yağı eczaneler ve aktarlardan kolay bir şekilde bulanabilen bir yağdır. Genellikle sıvı halde bulunur. Sıvı halde bulunan bu yağ cilt rahatsızlıkları için kullanılmak istendiğinde bir pamuk üzerine damlatılarak cilde uygulanabilir. Aynı şekilde birkaç damlayla saça uygulanabilir.

Sağlık sorunları için kullanılmak istendiğinde de bir bardak su içine birkaç damla yağ damlatılarak tüketilebilir. Yutulmak istenmediği durumlarda da gargara yapılabilir. Ayrıca ağızdan alınması için hazırlanan kapsülleri de eczaneden satın alınarak tüketilebilir. Bunun dışında yağ sinüslerin ve bronşların açılması için buhar yapılarak koklanabilir.

Nane Yağı Ne İşe Yarar?

Nane yağı pek çok alanda kullanılabilen bir yağdır. Bu sebeple de pek çok işe yarar. Yarar sağladığı en önemli alan sağlıktır. İnsanların yaşadığı ağrılar, kaşıntılar ve huzursuzluklar gibi pek çok rahatsızlığın ortadan kalkmasını sağlar. Sağlık dışında özellikle kadınların tercih ettikleri kozmetik bakım masrafının ortadan kalkmasında etkilidir.

Saç bakımı içinde kullanılan yağ bakım için yüzlerce liranın bu amaçla harcanmasını engeller. Aynı şekilde dudak bakımı ve cilt bakımı için yapılan masraflar nane yağının kullanılmasıyla büyük oranda düşer. Yağın tüketilmesi durumunda açlık hissi ortadan kalkar.

Böylece kilo almaları engeller ve kişilerin zayıflamasını sağlar. Bu nedenle diyet için ya da zayıflamak amacıyla yapılan harcamaların azalmasını sağlar.

Yağ haşere, böcek ya da farelerin ev veya işyerlerinden uzaklaştırılmasında da etkilidir. Böceklerin görüldüğü alana yağın konulmasıyla böcekler ortamdan uzaklaşır. Aynı şekilde sivrisineklerin mekandan uzaklaştırılmasını da sağlar. Çocuklarda sıklıkla rastlanan bit problemlerinin yaşanmasını engeller.

Nane Yağının Faydaları

Nane bitkisinin kullanılmasıyla yapılan nane yağı insan sağlığına faydaları olan bir yağdır. Bu sebeple tarihi çağlardan biri tıbbi amaçlarla bu yağ kullanılır ve rahatsızlıklara karşı çok sayıda faydası olduğu bilinir.

Nane yağı faydaları arasından en bilinenleri şunlardır;

 • Nane yağının ağrı kesici özelliği vardır. Bu nedenle baş ağrısı, sırt ağrısı, eklem ve kas ağrısında etkilidir.
 • Ayrıca yağ hazımsızlık sebebiyle ortaya çıkan mide ağrılarının geçirilmesinde de faydalıdır. Bir bardak suya bir damla yağ damlatılarak içilebilir.
 • Ciltte böcek ısırmaları ya da alerji kaynaklı kaşıntıların giderilmesinde etkilidir.
 • Ağız kokusu şikayeti olanlar tarafından kullanıldığında ağız kokusunu giderici özelliği vardır. Bunun için gargara yapılması gerekir.
 • Naneden yapılan yağ diş ağrılarının giderilmesinde de etkilidir. Özellikle ilaç kullanamayan hamileler tarafından diş ağrılarının geçmesi amacıyla kullanılabilir. Kullanımı ise bir pamuğa yağı döküp ağrıyan diş üzerine koyulması şeklinde olur.
 • Solunum yolu rahatsızlığına sebep olan burun tıkanıklıklarının açılması içinde yağ kullanılabilir. Nane yağının suya damlatılmasıyla yapılan buhar soluma yöntemiyle burun tıkanıklıklarının açılması sağlanabilir.
 • Nane yağının faydaları içinde sinüzit rahatsızlığına fayda da yer alır. Yağın koklanmasıyla sinüsler açılır. Ayrıca yağın balgam söktürücü etkisi de vardır.
 • Nane yağının yağ yakıcı özelliği vardır. Bu sebeple de zayıflamada oldukça faydalıdır.
 • Yağ enerji verme özelliğine sahiptir. Bu sebeple tüketildiğinde kişilerin üstlerindeki yorgunlukları atmalarını ve enerji kazanmalarını sağlar. Ayrıca konsantrasyonun sağlanmasında da etkilidir.
 • Nane yağının cilde canlılık verici, enfeksiyonlardan koruyucu ve sivilce giderici özellikleri vardır.
 • Nane yağı faydaları arasında saçlarda sıklıkla ortaya çıkan kepeklenmeyi önlemede yer alır.

Bu insan sağlığı ve vücudu için bu kadar çok faydası olan yağın satın alınarak kullanılması gerekir. Ancak kullanım dozunun aşılmaması ve hastalar tarafından kullanılmak istendiğinde doktora danışılması gerekir.

Nane Yağı Cilde Faydaları

Nanenin damıtılmasıyla elde edilen nane yağı cilt sağlığına içinde faydalı olan bir yağdır. Yağın cildi besleyici özelliği vardır. Bu sebeple yağı düzenli olarak ciltlerine uygulayan kişiler daha canlı bir cilde sahip olabilirler.

Ayrıca yağın mikrop kırıcı özelliği olduğu için ciltte bulunan sivilce ve aknelerin giderilmesinde de etkilidir. Yaygın cilt problemleri arasında bulunan egzama, deri iltihapları, kızarıklık ve kaşıntıları da giderici özelliği vardır. Ayrıca bacaklarda görülen çatlakların ve selülitlerin giderilmesi içinde kullanılabilir.

Bunun için bir pamuk yardımıyla yağın çatlak olan kısımlara sürülmesi gerekir. Nane yağı faydaları cilt üzerinde görülmek istendiğinde zeytinyağı gibi ürünlerle seyreltilerek denenip görülebilir. Etkili aromatik yağlardan olduğu için cilt üzerinde tek başına kullanılması yan etki yaratabilir.

Nane Yağı Saça Faydaları

Saçlar içinde nane yağı faydaları vardır. Yağın saç derisini nemlendirici özelliği vardır. Bu sebeple saç derisinde kullanıldığında derideki kuruluğu giderir. Aynıca nemlendirici özelliği sayesinde kuruluk sebebiyle ortaya çıkabilecek sorunları ortadan kaldırır. Saç derisinin zararlı bakterilerden arınmasını sağlar.

Bu sebeple kişiler saç derilerindeki kaşıntıdan kurtulurlar. Saç derisi dışında yağın saç tellerine de faydası vardır. Saç tellerini canlandırır ve kişilerin canlı saçlara sahip olmasını sağlar. İnsanların canlı saç tellerine sahip olmalarını sağladığı için saç dökülmelerine karşıda son derece etkilidir.

Yağ saça uygulanmak istendiğinde saçların nemli olması gerekir. Nemli saçların diplerine masaj yapılarak uygulanır ve biraz bekledikten sonra durulayarak yıkanır. Düzenli kullanılmaya başlandığında yağ saç tellerinde ve saç derisinde etkisini göstermeye başlar. Ayrıca kullanılan şampuan içine birkaç damla yağın damlatılmasıyla da şampuanla birlikte kullanılabilir.

Nane Yağı İle Dudak Dolgunlaştırma

Nane yapraklarının kullanılmasıyla yapılan nane yağı dudak bakımı içinde kullanılabilir. Yağı dudaklarına uygulayan bayanlar daha bakımlı dudaklara sahip olurlar. Ayrıca yağ içerdiği maddeler sayesinde dudak dolgunlaştırma özelliğine sahiptir. Dudakların daha dolgun ve şiş görünmesini sağlar. Yağ dolgunlaştırma etkisi uzun süreli olmasa da binlerce lira vererek tıbbi operasyonlarla yapılan işlemlerden daha karlı bir yöntemdir.

Nane Yağı Zararları

Nane yağı faydaları olduğu kadar zararları olabilen bir yağdır. Bu zararlardan en önemlisi alerjidir. Naneye alerjisi olan kişiler yağı da alerjiye sebep olarak kişilere sıkıntı yaratabilir. Genellikle kaşıntı ve deride döküntü gibi ciltte tahrişe neden olabilir. Ayrıca hamilelerin, kronik hastalığa sahip olanların, çocukların ve ilaç kullananların bu yağı kullanmadan önce doktorlarına danışmaları gerekir.

Bunun dışında yağın gerektiğinden fazla kullanılması durumunda da yan etkileri olabilmektedir. Nane yağının fazla tüketiminde ya da uygun olmayan tüketimlerinde nadir olarak mide bulantısı, kusma, ishal ve karın ağrısı görülebilir.

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemiz deneyiminizi geliştirmek için veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun çerezleri kullanır. Anladım Detay