Moringa Bitkisi Çayı Nedir ? Faydaları Ve Zararları Nelerdir ?

Moringa genellikle Afrika ve Endonezya gibi tropik ülkelerde yetiştirilir ülkemizde ise Akdeniz yöresinde yetiştirilmektedir. Mersin’de halı hazırda yetiştiriliyor, bu yüzden bitkiye ulaşmamız çok kolay ama kimse moringa faydalarının farkında olmadığı için popüler olarak tüketilmiyor. Antioksidan olarak bilinen en etkili bitkiden 46 kat daha fazla antioksidan. Diğer bitkilerden 2 kat fazla mineral içeriyor. Örneklerle belirtmek gerekirse sütten 17 kat fazla kalsiyum içeriyor. Ispanaktan 25 kat fazla demir içerir, Somon Balığından 15 kat fazla omega yağı içerir. Portakaldan 15 kat C vitamini içerir, Havuç dan 10 kat fazla B vitamini içerir. Saymakla bitmiyor ayrıca insan vücudun ihtiyacı olan aminoasitlerden 18 adedini içerir.

Moringa Nasıl Tüketilir ? Çayı Nasıl Hazırlanır ?

Moringa çayı adı altında internet üzerinde bir çok yararı olmayan ve aslında bu bitkiyi içermeyen çaylar satılıyor. Bu konuda ilk önce sağlık bakanlığının sitesinden çayı alacağınız firmanın bilgilerini kontrol edin. Daha sonrasında oradan alışveriş yaparak çayını tüketebilirsiniz. Ayrıca hap olarak da satılmaktadır yine aynı şekilde sağlık bakanlığından kontrol ederek güvendiğiniz firmadan alışveriş yapabilirsiniz.

Ancak en sağlıklı ve yararlı olan yöntem bu bitkiyi yetiştirmek ve kendi çayınızı kendinizin yapmasıdır. Moringa bitkisi zaten kolay yetiştirilebilen bir bitkidir tek ihtiyacı olan bol güneştir. Mersin ve Gaziantep illerinde yetiştiricilerden kolaylıkla temin edebilirsiniz daha sonra 2-3 kadar bol güneş görecek şekilde bir saksıya ekiniz. 2-3 ay sonra yapraklarını kopartarak 1 gün kadar güneşte yapraklar sarı rengini alana kadar kurutunuz. Daha sonra mutfak robotundan geçirerek toz halinde her gün 1 yemek kaşığı kadar yutun. Diğer bir yöntem ise kurutulmuş yaprakları bir miktar kadar 1 fincan kaynamış suyun içine koyun ve rengini suya vermesini bekledikten sonra suyu içiniz.

Moringa Faydaları Nelerdir ?

  • Ödem sökücü ve vücudu temizleyici özelliği ilk sırada saymak lazım.
  • Karaciğer yağlanmasını önler ayrıca karaciğeri güçlendirir.
  • Gastrit, reflu ve ülser hastalıklarına iyi gelir.
  • Cilde gençleştirir özellikle kaz ayaklarına iyi geldiği araştırmalarda saptanmıştır.
  • Doğal antibiyotik olarak kullanılabilir.
  • Yağ yakan besinler arasında bulunur kilo vermede yardımcı olur.

Moringa Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir ?

  • İlk içildiğinde mide ekşimesine neden olabilir.
  • Aşırıya kaçılırsa mide bulantısı görünebilir.
  • Bağırsak temizleyici etkisi olduğu için biraz fazlası kısa süreli ishale neden olur.
  • Hamilelerin içmesi önerilmez.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemiz deneyiminizi geliştirmek için veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun çerezleri kullanır. Anladım Detay