Mide Küçültme Ameliyatı Fiyatları Ve Sonrası Riskleri

Mide küçültme yani tüp mide ameliyatı asıl olarak midenin %90 kadar kısmının alınmasıyla yapılan bir obezite tedavi yöntemidir. Günümüzde göbek bölgesinde büyük kesikler açmadan, mideye yakın bölgelerden küçük delikler açarak mideye ulaşılıp ameliyatın yapılması mümkündür. İşlemin sonucunda mide ince uzun bir tüp şekli aldığı için tüp mide ameliyatı olarak da bilinmektedir.

Ameliyat yaklaşık 50 dk kadar sürebilmektedir. Ameliyat sonrasında çok küçük porsiyonlar tüketiyor olsanız bile midenin gerginleşmesine ve aniden doyma hissine neden olaraktır. Bu ameliyatın kilo vermek konusunda diğer bir etkisi ise ghrelin hormonunun kanda ki oranının azalmasıdır. Bu durumda iştah algısı neredeyse ortadan kalkacaktır.

Mide Küçültme Ameliyatı Fiyatları

Tüp mide ameliyatı olan hastalar arasında en çok sorulan soru mide küçültme ameliyatı fiyatları ne kadar ? Bu durum şehirler arası değişiklik gösterse de ortalama 20 bin TL civarında seyrediyor. Ortalama bir ameliyatın sadece malzeme masrafları 5 Bin TL civarında seyrediyor bu masraf her bölge için geçerliyken. Büyük şehirler olan İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya gibi şehirlerde özel hastaneler çok daha yetenekli ve yüksek maaşlı doktorlar çalıştırıyor oldukları için bu şehirlerde miktarlar 25 bin TL bandına kadar çıkabiliyor. Ancak nispeten küçük şehirlerimizde Gaziantep, Samsun, Tekirdağ ve Adana gibi illerimizde ise fiyatlar 20 Bin TL bandını aşmıyor. Birde SGK tarafından karşılanarak ücretsiz bir şekilde yapılan tüp mide ameliyatları mevcut ancak bunun için obezite değerlerinin hayatı sınırı geçmiş olması gerekiyor. SGK bir ameliyatı karşılayacaksa keyfi değil, ölüm riski aramakta.

Mide Küçültme Ameliyatı Kilo Sınırı

Tüp mide ameliyatı için kilodan önce doktorlar tarafından bakılan 2 önemli husus var. Bunlardan birincisi vücut kitle indeksi değerinizin 40 veya üzeri olması, ikincisi ise obezitenin dolaylı veya doğrudan neden olduğu 35 hastalığınızın bulunuyor olması. Ayrıca uzun zamandır obezite ile mücadele edip sonuç alamıyorsanız yine tüp mide ameliyatı olabilecek kişiler arasında yer alabilirsiniz. Farklı doktorlar veya hastaneler yine bu ameliyatı gerçekleştirmek için alkol bağımlılığını da bir koşul olarak sunabiliyorlar. Yani mide küçültme ameliyatı kilo sınırı olarak net bir kilo olmamakla birlikte birden çok etken bu durumu etkileyebilmekte.

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası

Tüp mide ameliyatının popüler olmasında tek etken midenin küçülmesiyle birlikte gelen az yemek ve kilo vermek değildir. Mide küçültme ameliyatı sonrası hormonal değişiklikler ile birlikte metabolizma hızının artması. Metabolizma hızının artmasıyla birlikte önceden yaptığınız diyetlerin aynısını yapıyor olsanız bile önceye göre 2 kat daha fazla kilo verebilir duruma gelirsiniz. Tüp mide ameliyatı sonrası insülin direnciniz ameliyathanenin kapısından çıktığınız andan itibaren düşmeye başlar. Buna bağlı olarak şeker hastalığının ve yüksek tansiyonun büyük ölçüde önüne geçilmiş olur. Tüp mide ameliyatı “Mide küçüldü az yiyerek kilo verilecek” mantığından daha fazlası aslında, az gıda ile beyinden salgılanan  endorfin(mutluluk hormonu) oranını artıyor. Önceden yaptığınız ve size yetmeyen diyet öğünleri tüp mide ameliyatı sonrasında sizlere yeter bir duruma geliyor.

Mide Küçültme Ameliyatı Riskleri

Televizyonların ana haber kuşaklarında gördüğümüz “tüp mide ameliyatı sonucunda öldü” haberleri son zamanlarda artış gösterdi. Bunun en büyük nedeni, bu ameliyatın diğer karın içi ameliyatlardan çok daha fazla sayıda yapılıyor olmasından kaynaklı. Tüp mide ameliyatının diğer karın içi ameliyatlarından daha az veya fazla bir riski yoktur. Mide küçültme ameliyatı riskleri, kalın bağırsak ameliyatları, safra kesesi ameliyatları veya diğer mide ameliyatlarından farklı değildir.

Diğer Ameliyatlardan farklı olarak, tüp mide ameliyatının kendine has riski; midenin kesilerek birleştirildiği bölgeden sızmalar olmasıdır. Mide kesildikten sonra 25 ile 30 cm arasında değişen bir uzunlukta kesme ve dikiş yüzeyi oluşmakta. Ameliyatı takip eden 5 ile 10 gün sonrasında milimetrik noktalarda açılacak olan delikler, mide sıvılarını ve yediklerimizi sızdırarak karın içerisinde iltihaplanma oluşturabilir. Bu durum tüp mide ameliyatı olan hastaların %1 kadarında görünmekte. Bu kaçak dediğimiz durum, tecrübeli ekipler tarafından zamanında tanımlanırsa tedavi edilmesi kolaydır.

Mide Küçültme Ameliyatı Olan Ünlüler

Mide küçültme ameliyatının ülke gündemine gelmesinde en büyük etken bu ameliyat ile başarı sağlayan bir kaç ünlü isim oldu. Tüp mide ameliyatı olan insanlar bu ünlüleri merak ediyor ve tecrübelerinden yararlanmak istiyor olabilir. İşte mide küçültme ameliyatı olan ünlüler;

  • Okan Karaca – Yaklaşık 65 kilo vermiş durumda.
  • Linet – 42 Kilo verdi
  • Hamdi Alkan – 40 Kilo verdi
  • Işın Karaca – 40 kusur kilo verdi
  • Kaan Kural – 80 Kilodan fazla kilo verdi
  • Ozan Orhon – Çok mide ameliyatı oldu ve ölümlerden döndü. İlk başta kelepçe ameliyatı geçiren ünlümüz en sonda mide küçültme ameliyatı olarak zayıflamayı başardı.
  • Ve Pelin Öztekin – bu ameliyatta en büyük başarı sağlayan ünlümüz 90 kiloya yakın bir kilo verdi ve genç yaşında güzelliğine kavuştu.

Sizlere son tavsiyemiz mide küçültme ameliyatı olmadan sağlıklı zayıflama yöntemlerini deneyerek, her hangi bir ameliyat olarak risk almadan zayıflamanız.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemiz deneyiminizi geliştirmek için veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun çerezleri kullanır. Anladım Detay