Meme Bakımı Nasıl Yapılmalı ?

Meme Bakımı kadınlar için büyük önem taşır. Kadınlarda memelerin görünümü hayat boyu değişiklik gösterir. Göğüs bakımı için yapılması gereken bazı bakım türleri vardır;

 KİLO DEĞİŞİMİNDEN KAÇINMAK   

Aşırı kilo alıp vermek, göğüslerin sarkmasına neden olur. Meme dokusu sadece yağ içerdiği için, kadınların yağları ilk kaybettiği bölge göğüsleridir. Göğüs sarkması özellikle hızlı kilo verenlerde, kontrolsüz bir şekilde kilo verenlerden daha çok görülür.

 GÖĞÜS EGZERSİZİ   

Göğüs egzersizleri, göğüs dokusunu sıkılaştırmak için önemli yollardan birisidir. Meme dokusunda kas olmadığı için, yapılan egzersizlerle göğüs altı kaslarını çalıştırarak dolaylı yoldan bu etkileşimi gerçekleştirebiliriz.

 ÇATLAKLAR İÇİN ÖNLEM

Göğüsler ergenlik, hamilelik ya da emzirme gibi dönemlerde çatlayabilir. Bunu en aza indirmek için özel göğüs kremleri kullanılabilir.

 UYGUN SÜTYEN SEÇİMİ

Meme bakımı için önemli konulardan biride, doğru sütyen seçimidir. Sütyen seçerken, seçeceğimiz sütyenin doğru bedende olmasına, göğüsleri sıkmamasına, ayarlanabilir askılarının olmasına ve kumaş türüne dikkat etmemiz doğru olacaktır.

 MASAJ          

Doğru bir nemlendirici kremle, fazla bastırmadan ve yerçekiminin tersi yönünde masaj yapmak, memedeki dolaşımı artırmaktadır. Hindistan cevizi ve kabak çekirdeği yağı kullanılabilir. Duştayken aşırı soğuk olmayan suyla yapılan masaj da göğüsler için oldukça etkili olur.

 ZARARLI GÜNEŞ ETKİLERİNDEN KAÇINMAK        

Göğüsleri güneşin zararlı etkilerinden korumak gerekir. Bunun için üstsüz bir şekilde, güneş kremi olmadan ve uzun süre güneşlenmekten kaçınmak gerekir.

 MEME MUAYENESİ

Kadınlar için tehlikeli olan meme kanserinde, erken teşhis büyük önem taşır. 40 yaşından sonra her kadın 2 yılda bir mamografi çektirmelidir. Eğer ki ailede meme kanseri olan biri varsa, bu muayene süresi yılda kez olmalıdır.Ayrıca banyoda çıplak bir şekilde elle muayene de yapılabilmesi mümkündür. Bu muayene sırasında herhangi bir şişlik ya da sertlik hissedildiğinde vakit kaybetmeden doktora başvurmak gerekir.

Adet Sancılarına Çözüm Yolları

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemiz deneyiminizi geliştirmek için veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun çerezleri kullanır. Anladım Detay