Makyaj Malzemelerinin Temizliği Nasıl Yapılmalıdır ?

Kadınların hayatında makyaj oldukça önemli bir yere sahiptir. Hemen hemen her gün kullanılan makyaj malzemelerinin temiz olmasına ve kötü bakteri üretmemesine özen gösterilmelidir. Sonuç olarak yüzünüz ve bedeninizin temizliğine nasıl özen gösteriyorsanız, her gün kullandığınız makyaj malzemelerinin de temiz olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Yüzünüze direkt olarak uyguladığınız her bir ürünün nasıl temizleneceğini sizler için hazırladık. Hazırsanız başlayalım.

Makyaj Malzemelerinin Temizliğini Nasıl Yapılmalıdır?

1-Cımbız: Sürekli kullandığımız halde, temizliğine çok da önem vermediğimiz fakat hep elimizin altında bulunan malzemelerin başında gelir. Cımbızı, temizleyebilmek için, kaynar suda sadece beş dakika bekletmeniz yeterli olacaktır. Daha sonra temiz bir şekilde kullanabilirsiniz. Tüyleri alırken temiz olmasına özen gösterin. Böylece kıl dibi iltihaplanması problemini büyük ölçüde azaltmış olursunuz.

2- Tırnak Makası: Eğer manikürünüzü ve pedikürünüzü güzellik salonunda yaptırıyorsanız, kullanılan tırnak makaslarının temiz ve hijyenik olmasına, büyük önem göstermelisiniz. Evde yapacağınız bakımda ise, yine aynı hassasiyeti gösterilmelisiniz. Tırnak makasını her kullanımdan önce ve sonra kaynar suda beş dakika bekletip, saf alkolle temizlemelisiniz. Metal bölümde bulunan kir ve bakteriler sıcak su ve alkol yardımıyla temizlenecektir.

3- Makyaj Fırçaları: Söz konusu makyaj olunca oldukça önemli bir yer tutan makyaj fırçaları ve süngerleri, mutlaka haftada bir ya da iki kez anti bakteriyel sabunlarla, kaynar su ile avuç içinde masaj yapar şekilde temizlenmelidir. Masaj yaparak, bütün fırça kıllarının yıkanmasına özen göstermelisiniz. Daha sonra düz bir zemine ucu aşağıya bakacak şekilde kurumaya bırakın.

4-Kalemler ve kalemtıraşlar: Göz ve dudak kalemleri makyaj malzemeleri içinde en önemli sayılan parçalardır. Göz kalemlerinin temizliği açarak sağlayabilirsiniz fakat kullanılan kalemtıraşın temiz ve hijyen olmasına dikkat etmelisiniz. Kalemtıraşı da her kullanımdan sonra makyaj temizleme solüsyonları ile silip temizlemeli ve öyle kullanılmalısınız. Böylece kalemtıraş üzerinde birikme kalmayarak tertemiz olacaktır. Göz kalemleri için bu konuya çok dikkat etmeniz sizin yararınıza olacaktır.

5-Maskara: Maskara ve rimelleri açtığınız andan itibaren kullanılsa da kullanılmasa da, üç ayda bir mutlaka değiştirmelisiniz. Çünkü kötü bakterilerin en çok ve en hızlı ürediği yerler rimel fırçalarıdır. Rimel fırçası ise, en az haftada bir ya da iki kez kez, diğer makyaj fırçaları temizlediğiniz gibi anti bakteriyel sabunla yıkayıp, kurutmalısınız.

6-Ruj: Ruj tabii ki her kadının vazgeçilmezidir. Ruj kullanırken kesinlikle ama kesinlikle kişiye özel olması gerekiyor. Asla bir başkasının rujunu kullanmayın. Başkasının rujunu kullandığımızda dudakta bulunan uçuk ve diğer arpacık mikroplarını kendinize bulaştırabilirsiniz. Rujunuzun temizliğini eğer, stick ruj kullanıyorsanız sadece silerek, fırçalı bir ruj kullanıyorsanız sürdükten sonra yıkayarak temizleyebilirsiniz. Yıkadığınız fırçaları mutlaka kurutmayı unutmayınız. Islak bıraktığınız fırçalar makyaj malzemelerinin yapısını bozabilir.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemiz deneyiminizi geliştirmek için veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun çerezleri kullanır. Anladım Detay