Limon Tuzunun Faydaları Nedir ? Limon Tuzu İle Saç Bakımı

Günümüzde limon tuzu birçok alanda kullanılmaktadır. Kullanım alanları günden güne artış göstermektedir. Limon tuzu başlarda yemeklerde özellikle salatalarda kullanılan bir tuzken gün geçtikçe kadınlar temizlik işlerinde bile limon tuzundan faydalanmaktadır. Gelin kullanım alanı günden güne genişleyen limon tuzuna bir de yakından bakalım.

Çok fazla kullanılmaya başlanan limon tuzu nedir? Limon tuzunun faydaları nelerdir? Sağlık açısından önemi nedir? Zararları var mıdır, gibi birçok konuda size bilgi vermeye çalışacağız. Çünkü limon tuzunun kullanım alanının bu kadar genişlemesi insanların limon tuzunun ne işe yaradığını daha da merak etmesine neden olmaktadır. İlk olarak limon tuzunun ne anlama geldiğine bir bakalım.

Limon Tuzu Nedir?

Özünde kimyasal bir madde olan limon tuzu aslında sitrik asit olmaktadır. Aslında bir sitrik asit olan limon tuzu renksiz bir görünüme sahip olmakla birlikte kristal yapıya sahip organik bir madde olmaktadır.

Limon tuzunun temelinde bulunan sitrik asit birçok meyve ve sebzede de doğal bir şekilde bulunan bir organik maddedir. Bu sitrik asit maddesi meyvelere ve sebzelere ekşilik tadı vermektedir. Meyve sebzelere ekşilik tadını veren sitrik asit özellikle narenciyelerde bulunmaktadır.

Narenciyelerin gerçek adı sitrus olduğundan bu madde sitrik asit adını almıştır. Çok fazla alanda kullanılan sitrik asit yani halk dilinde sitrik asit özellikle gıda sektöründe yoğun olarak karşımıza çıkan bir katkı maddesi haline gelmiştir. Sitrik asit yani sitrik asit antioksidan özelliğini içinde barındırdığından yiyecek ve içeceklerin daha uzun süre taze kalmasını sağlamaktadır.

Evde Doğal Limon Tuzu Nasıl Yapılır?

Limon tuzu bir önceki yüzyıla kadar doğal olarak yapılmaktaydı. Yani ilk olarak limonların daha sonra bununla birlikte narenciyelerin suları sıkılıyordu. Böylelikle sitrik asit elde ediliyordu.

Fakat daha sonradan bu işlemin maliyetinin çok fazla olduğu düşünülerek 20.yüzyılla beraber bu doğal üretim terk edildi. Limon tuzu hammaddesi olan sitrik asit mantar şekerleriyle ve diğer kimyasal bileşenler ile tepkimeye sokulara limon tuzu elde edilmeye başlandı.

Bu işlemlerle beraber sitrik asit elde edilmesi daha uygun maliyetlerle halledilmeye başlandı. Fakat bu durum limon tuzunun doğallığını ortadan kaldırdı. Böylelikle insanların kafasında çeşitli soru işaretleri oluşmaya başladı. Böyle üretilmeye başlanan limon tuzunun sağlığı zararları söz konusu mudur?

Limon Tuzu Faydaları

  • Limon tuzu birçok açıdan insanlara fayda sağlayan bir maddedir. Sitrik asit günümüzde ağız bakımı konusunda çeşitli faydaları beraberinde getirmektedir. İnsanlar limon tuzunu suyla karıştırıp ağızda gargara yapma yöntemiyle diş taşı oluşumunu önleyebilmektedir.
  • Bununla birlikte saç uçlarında hasar olanlar limon tuzunu suyla kaynatıp saç uçlarına masaj yapabilirler. Aynı zamanda sitrik asit doğal olarak üretildiğinde böbrekleri ve ciğerleri temizlemektedir. Bununla birlikte böbreklerde meydana gelen taşların atılmasına yardımcı olmaktadır. Limon tuzu tansiyon konusunda da düzeltici bir etkiye sahiptir.
  • Aynı zamanda ciltler içinde faydalı olan limon tuzundan maske yapılıp cilde sürüldüğünde lekelerden arındırma gibi bir özelliği bulunmaktadır. Kilo verme konusunda da önemli bir etkiye sahip olan limon tuzunu sabahları ılık bir suya koyup içebilirsiniz. Bu şekilde bölgesel olarak zayıflamanızda bir hızlanma göreceksiniz.

Limon tuzu ile saç bakımı

Günümüzde saçlar çok fazla yıpranmaya maruz kalmaktadır. Bunun önemli bir nedeni de kadınların sarı saç sevdasıdır. Kadınlar sarı saç kullanımı çok sık tercih ettiğinden saçlar birtakım boyalara ve açıcılara maruz kalmaktadır. Bu da saçların daha kolay yıpranmasına, saç uçlarının kırılmasına, saçların sertleşmesine neden olmaktadır.

İnsanlarda doğal yöntemlerle saçlarını eski haline getirmek istemektedir. Bunun için limon tuzunun saç sağlığına olumlu etkisi ön plana çıkmaktadır. Saçınıza limon tuzu ile bakım yapmak için bir miktar suyun içerisinde 5 veya 6 adet limon tuzu ekleyin. Daha sonra bu suyu kaynatın. Kaynattıktan sonra su ılık hale gelene kadar bekleyin.

Su ılıklaştıktan sonra saçlarınıza bu su ile bakım yapın. Yaklaşık 10 dakika kadar bekledikten sonra saçınızı kurulayın. Bu işlemi belli aralıklarla düzenli olarak saçınıza uyguladığınızda saçlarınızın daha yumuşak ve güçlü olduğunu görmeye başlayacaksınız.

Limon Tuzu Sirke Saç Maskesi

Öncelikle bir miktar suyun içerisine 5 6 adet limon tuzu ilave edin. Daha sonra bu suyu kaynatın. Su kaynadıktan sonra sirke ilave etmek için suyun ılık hale gelmesini bekleyin. Su ılık hale geldiğinde iki kaşık sirkeyi de suyun içine katarak karıştırın. Daha sonra elde ettiğiniz bu karışımı saçlarınıza özellikle yıpranmış kesimlere uygulayın. 10 dakikaya yakın bir bekleme süresinden sonra saçlarınızı kurulayın. Bu işlemi düzenli aralıklarla uyguladığınızda saçlarınızda gözle görülür bir düzelme göreceksiniz.

Limon Tuzu Zararları

Günümüzde limon tuzunun kimyasal yollarla elde edildiğinin bilinmesi zararlı olduğunu düşündürmektedir. Limon tuzu kullanımında aşırıya kaçılmadığı sürece çok büyük zararları yoktur. Çok fazla kullanıldığında mide sorunlarının artmasına neden olmaktadır. Bunun yanında sitrik asit doğrudan ağızdan alındığında boğazlarda tahrişe neden olmaktadır. Aynı zamanda sıcak su ile birleştirilirse bazı kişilerde alerjik reaksiyona neden olabilmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Tansiyon Yükseltir Mi?

Limon tuzu aşırı kullanıldığında herkese zararlı olabilmektedir. Fakat günümüzde hipertansiyon sahibi olan kişilerin bu konuda daha dikkatli olması gerekmektedir. Tansiyon hastalarında sitrik asit kullanımının ters etki yapma olasılığı da vardır. Bu yüzden tansiyonu daha da yükseltebilme ihtimali göz önünde bulundurularak doktora gidilmeli ve sorulmalıdır.

Kanserojen Midir?

Limon tuzu fazla miktarda kullanıldığında çok zararlı olabilmektedir. Fakat bunun yanında insanlar limon tuzunun kanserojen olup olmadığını merak etmektedir. Limon tuzu kullanımı bazı ülkelerde gırtlak ve mide kanserine neden olduğu gerekçesiyle yasaklanmıştır. Fakat ülkemizde hala kullanılmaktadır.

Limon Tuzu Zayıflatır Mı?

Limon tuzunun zayıflama konusunda olumlu bir etkisi vardır. Her sabah ılık bir suyun içine 4 5 adet limon tuzu konulup içildiğinde özellikle bölgesel anlamda bir zayıflama söz konusu olacaktır.

Limon Tuzu Zararlımı?

Limon tuzu her besin maddesinde olduğu gibi miktar olarak fazla kullanıldığında zararlı olabilmektedir. Özellikle fazla kullanıldığında mide sorunlarını arttırmakta, ağız ve boğazlarda tahrişe neden olmaktadır.

Hamilelere Zararlımı?

Hamilelik döneminde kadınların her konuda hassas olması gibi mideleri de hassastır. Dolayısıyla yedikleri bu hassasiyeti tetikleyebilmektedir. Limon tuzu kullanımı da hamilelerin mide hassasiyetini tetikleyen besinlerden biridir. Dolayısıyla hamilelikte sitrik asit kullanımı hamile kadının daha çok mide sorunu yaşamasına neden olmaktadır.

Limon Tuzu İle Duşa Kabin Temizliği Olur Mu?

Limon tuzu birçok faydasının olduğu gibi temizlik konusunda da faydalıdır. Ilık bir suyun içine bir miktar sitrik asit ilave ettiğinizde elde ettiğiniz karışım ile duşa kabininizde yer alan kireçlenmelerden kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

İshali Önler Mi?

Limon tuzunun ishal konusunda önleyici bir etkisi vardır. Bir çay bardağı suyun içine iki üç adet limon tuzu ilave edip kaynatarak erimesini sağlayın. Daha sonra soğumaya bırakın. Bu karışımı günde iki kez kullandığınızda ishalinizde azalma olacaktır. Sitrik asit bağırsakları koruduğu ve vücudu bakterilere karşı koruduğu için ishali de önleyecektir.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemiz deneyiminizi geliştirmek için veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun çerezleri kullanır. Anladım Detay