Lahana Suyu Kürü Saça Faydaları Nelerdir ? Zayıflatırmı ? Zararları Neler

İçerisinde en yüksek lif barındıran, bu özelliğiyle de zayıflamaya yardımcı sebze lahana, kür olarak kullanımı sağlandığı zaman kısa süre içinde bölgesel yağlanmanın önüne geçebilmektedir. Bunun yanı sıra lahananın sağlık konusunda faydalarında söz etmek mümkündür. Lahana, hem uzun süre tok tutan hem de içeriğinde ki lifler sayesinde zayıflamaya yardımcı olan en gözde besindir. Lahana ve lahana suyunun faydalarına göz atalım…

Lahana Suyunun Faydaları

 • Lahana suyu, ilk olarak zayıflama konusunda sıkça tercih edilmektedir; Göbek bölgesindeki yağların giderilmesinde büyük önem taşır.
 • Vücutta biriken ödemin kolaylıkla atılmasını sağlar, böylece zararlı atıklar kolaylıkla vücuttan temizlenir. İçeriğinde bulunan lifler sayesinde metabolizma çalıştırıcı etkiye sahiptir.
 • Bağırsak düzenleyici faydası sayesinde kolon kanserini önlemeye yardımcı olur.
 • Kan dolaşımını düzenleme konusunda da etkiler vardır, damar tıkanıklarının giderilmesine yardımcı olur.
 • Geceleri oluşan uyku apnesinden kurtulmanızı sağlar.
 • Kötü kolestrolün düşmanıdır. Gün içerisinde belli bir miktar lahana tüketilmesi kolestrolü düşürür.
 • İçerisinde barındırdığı C vitamini sayesinde hastalıklara karşı direnç oluşturur.
 • A vitamini sayesinde göz sağlığı üzerinde etkileri büyüktür.
 • Akne ve siyah lekelerin tedavisinde, kırışıklıkların giderilmesinde büyük önem taşır.
 • Mide ülseri tedavisi için bitkisel bir ilaçtır.
 • Sağlıklı ve parlayan saçlara kavuşmanıza yardımcı olur.

Lahana Suyu Kürü

Lahana suyu kürünün en büyük etkisi zayıflama hususundadır. Peki zayıflamak için lahana suyu kürü nasıl uygulanır? Şimdi sizlere en etkili kürün tarifini verelim.

10-12 tane lahana yaprağı ve 1 litre suyu hazırlayın. Su tercihiniz içme suyu olmalıdır. Bir litre suyu tencereye alın ve kaynayana kadar bekleyin. 10-12 adet lahana yaprağını 7 dakika kaynatın. Daha fazla kaynatmamaya özen gösterin. Soğuduğu zaman tüketebilirsiniz. Bu kürü devamlı kullanmanız uygun değildir. 15 gün boyunca sabah ve akşam aç olmak kaydı ile taze hazırladığınız lahana suyunu için. 5 gün ara vererek ardından 15 gün daha küre devam edin. Bu şekilde hızlıca kilo kaybı yaşayacaksınız.

Lahana Suyunun Zararları

Lahana suyu, yüksek miktarda ödem söktürdüğü için fazla tüketimi vücutta su kaybına neden olabilir.  Eğer guatr hastasıysanız doktora danışmadan kullanmamalısınız. Çünkü uzmanların uyarısına göre guatr hastalarının tüketmemesi gerekiyor. Kimi zaman da lahana tüketen kişilerde ishal şikayetlerine rastlanılabiliyor. Emzirme döneminde de lahana suyu veya lahana yememelisiniz. Süt yolu ile bebeğe geçtiğinden dolayı bebekte gaz sancısı gibi sıkıntılara neden olabilir.

Lahana Suyunun Adet Söktürücü Etkisi Var mıdır?

Lahana suyunun, adet söktürücü ve adet düzenleyici etkisi vardır. Bayanlarda östrojen hormonu salgılanmasının artmasını sağladığı için bu yönde de faydası gözlemlenmektedir.

Lahana Suyunun Saça Faydaları

Kabaran, elektriklenen kıvırcık saçlarınız varsa lahana suyu kürü ile bu sorununuzu çözebilirsiniz. Lahana suyu saçtaki kükürt oranını dengeler. Kükürt de saçların azalması, çoğalması ya da kıvırcıklık oranını değiştirir. Yarım litre kaynamış su içine 2 büyük lahana yaprağını 5 dakika kadar haşlayın ve  saçlarınıza uygulayın. 10-15 dakika bu şekilde bekleyin. Haftada 3 kere bu kürü uygulamanız saçlarınızda büyük değişiklik yaratacaktır.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemiz deneyiminizi geliştirmek için veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun çerezleri kullanır. Anladım Detay