Kışın Kilo Almanızı Engelleyecek Öneriler

Bildiğiniz gibi insanların kışın kilo alması çok daha kolaydır. Bunun nedeni ise hava sıcaklığının düşmesi sonucu yazın sıcaklarda daha hızlı çalışan metabolizmanın vücut ısısını kaybetmemesi için kendi hızını düşürmesidir. Metabolizma hızı düştüğü zaman, yağ yakmak oldukça zorlaşır ve tüketilen besinlerdeki yağ, karbonhidrat ve proteinler yakılmak yerine depolanmaya başlanır. Böylece kış aylarında kilo almak daha da kolaylaşır.

 

Kış aylarında kilo almayı önlemek için yavaşlayan metabolizma hızının eskisi gibi yükseltilmesi gerekir. Bu da beslenmeye daha fazla dikkat ederek ve düzenli spor yaparak mümkündür. Vücudun kışın duyacağı ihtiyacı kadar besin tüketmek ve aşırı yağlı yiyecekler ile beslenmemek, kilo almayı engelleyecek yolların başında gelmektedir. Her gün daha çok yeşil yapraklı sebzeler tüketilmeye dikkat edilmelidir. Sebzeler yağda kızartılarak değil, mümkün olduğunca tüketilmeleri daha iyi olacaktır.

Kışın Kilo Almanızı Engelleyecek Öneriler Nelerdir?

Bir diğer durum ise kış mevsiminde bağışıklık sisteminin de eski gücünü kaybetmesi ihtimaline karşın vitamin tüketimini arttırmalı ve düzenli olarak vitamin takviyesine başlanmalıdır. Günlük alınması gereken miktardan fazla tüketimden kaçınarak her gün yeterli miktarlarda doğal vitamin alımına özen gösterilmesi daha iyi olacaktır. Hem vitamin ihtiyacının düzenli tüketilmesi hem de tatlı isteğinin bastırılmasında taze meyveler çok daha önemli bir yere sahiptir. Meyve şekeri bilinen en doğal şekerdir ve şeker ihtiyacı taze meyvelerin doğal hallerinden veya mevsimi geçen meyvelerin kurutulmuş çeşitlerinden karşılanması daha iyi olacaktır. Hazır çikolata, kek, bisküvi gibi abur cuburlardan ise oldukça fazla uzak durulmalıdır.

Beslenme konusuna ne kadar dikkat edilirse edilsin mutlaka spor ile desteklenmelidir. Soğuk aylarda hem metabolizmanın hızlı çalışması hem de kasların ısınarak normal gücüne kavuşması için mutlaka düzenli olarak spor yapılmalıdır. Aaçık havada her gün yarım saat tempolu şekilde yürümek vücudun ihtiyacı olan hareketi fazlasıyla karşılayacaktır.

Soğuk kış günlerinde ısınmak için içilen çay ve kahveler de kilo alımı üzerinde son derece etkili olabilmektedir. Çaya konulan şeker veya kahveye ekstra ilave edilen süt kreması veya bazı aromalı şuruplar, kilo almak istemeyenlerin kaçınılması gereken besinlerdir. Şekerli içecekler veya kremalar yerine yeşil çay içerek, yağ yakabilir ve metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz. Diğer bitki çayları ile bünyenizi güçlendirebilirsiniz.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemiz deneyiminizi geliştirmek için veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun çerezleri kullanır. Anladım Detay