Kirpik Uzatmak İçin Evde Yapılabilecekler

Hepimiz uzun, kıvrımlı ve güzel kirpiklerimiz olsun isteriz. Artık kirpik uzatmak için evde yapılabilecekler ile istenilen görüntüye kavuşmak oldukça mümkün. Yüzümüzün en önemli aksesuarlarından biri olan kirpik, bakışlara daha fazla anlam kazandırmaya olanak sağlar. Satın alınan kozmetik ürünleri beklentiyi karşılamadıysa bir de evde uygulanacak yöntemler denenmelidir.

Kirpik Uzatma Yöntemleri Nelerdir?

Güzel bir görünüm elde etmek için uzun kirpikler özellikle bayanların hayalidir. Çoğu bayan ipek kirpik kullanmayı tercih ederken, bazıları bu görüntüyü takma kirpik kullanımıyla yakalamak ister. Takma kirpikler ne kadar güzel görünse de kişinin kendi kirpilerinin zarar görmesine yol açar.

Ayrıca abartılı olduğundan her zaman kullanılması da pek mümkün değildir. İpek kirpik yöntemi de günümüzde bayanlar tarafından tercih ediliyor. Bu uygulamada kalıcı bir çözüm değil. İpek kirpik uygulaması belli bir zaman diliminden sonra tekrar çıkartılıp, yenisi ile değiştirilir. Kişinin kendi kirpikleri bu aşamada kopabilir. Maskaralarla da kirpikler uzatılmaya, kalınlaştırılmaya çalışılsa da bu da geçici çözümdür.

Ayrıca bu durumlar kirpiklerinize daha da zarar vererek zayıf ve kırılgan olmasına, dökülmesine yol açabilir. Kaliteli maskaralar istenilen sonucu verir ama makyaj çıkarıldığında sonuç yine kısa ve cansı kirpiklerdir. En doğal olan kendinize ait uzun kirpiklerdir. Doğal yöntemler uygulanarak kişi hem kirpiklerine bakım yapmış, beslemiş olur; hem de istediği daha uzun kirpiklere zamanla kavuşur. Aşağıdaki bilgiler ile zamanla istediğiniz kirpiklere sahip olabilirsiniz.

Kirpik Uzatmak İçin Evde Yapılabilecekler
Kirpik Uzatmak İçin Evde Yapılabilecekler

Hint Yağı

Hint yağı kirpik köklerini besleyerek kirpiklerin güçlenmesini sağlar. Uzun kirpiklere sahip olabilmek için hint yağı kullanılmalıdır. Hindistan cevizi yağı ile hint yağı karışımı yapılarak uygulanması daha sağlıklı kirpikler ortaya çıkarır.

Hint Yağı Kirpiklerin Uzaması İçin Nasıl Kullanılır?

Hint yağının uygulama aşaması yüzün temiz olmasıyla başlar. Kirpiklere maskara varsa tamamen temizlenmelidir. Hindistan cevizi yağı ile hint yağı karıştırılarak, boş maskara şişesinin içine eklenmeli ve maskara fırçasıyla rimel sürer gibi kirpiklere uygulanmalı. Bu yöntem ile; bir ay içerisinde istenilen sonuçlar alınabilir. Bu yöntem kirpiklere uygulandığı yöntemle aynı zamanda kaşlara da uygulanabilir.

Hindistan Cevizi Yağı

Hint yağı dışında kirpik uzatmak için evde yapılabilecekler arasında Hindistan cevizi yağı uygulaması da yer alır. Kirpiklerde uygulandığı gibi saçlarda da oldukça etkilidir. Hindistan cevizi yağı kullanımındaki amaç kirpiklerin beslenmesinin sağlayıp, sağlıklı olması. Aynı durum saç uzamasında da etkilidir. Gözlerde oluşan mantar enfeksiyonları için de doğal anti bakteriyel görevi görür.

Hindistan Cevizi Yağı Kirpiklerin Uzaması İçin Nasıl Kullanılır?

Hindistan cevizi yağı kullanımı da hint yağı uygulaması ile aynıdır.

 • Yüzdeki makyaj tamamen çıkarılarak cilt temizlenmeli.
 • Maskara şişesine konularak, fırça yardımı ile uygulanmalı.
 • 4 ile 5 hafta boyunca düzenli olarak sürülmelidir.

Zeytinyağı

Sızma zeytinyağının saça uygulandığını biliriz. Aynı durum kirpikler içinde geçerlidir. E ve K vitaminlerinin bulunduğu natürel sızma zeytinyağı antioksidanlar bakımından oldukça zengindir. Kirpiğe sürülen zeytinyağı daha parlak ve uzun kirpiklere sahip olunmasını sağladığından oldukça tercih edilen bir yöntemdir.

Zeytinyağı Kirpiklerin Uzaması İçin Nasıl Kullanılır?

Bir ay içerisinde olumlu sonuçlar alınabilmesi için zeytinyağı aşağıdaki şekilde uygulanmalıdır;

 • Yüzdeki makyaj tamamen çıkarılarak cilt temizlenmeli.
 • Sızma zeytinyağına maskara fırçası batırılarak gözlere sürülür. Ayrıca bu yöntem pamuk yardımı ile de uygulanabilir.
 • Yatmadan önce her gece mutlaka kirpiklere uygulanmalıdır.

Bebek yağı

Devam eden sürede kirpik uzatmak için evde yapılabilecekler arasında yer alan bir diğer uygulamada bebek yağıdır. Bebek yağı içerisinde kimyasal maddeler bulunmadığından kirpikleri nemlendirerek uzamasına yardımcı olur.

Bebek Yağı Kirpiklerin Uzaması İçin Nasıl uygulanır?

Etkin sonuca ulaşmak için bebek yağı aşağıdaki şekillere uyularak düzenli olarak uygulanmalıdır;

 • Yüzdeki makyaj tamamen çıkarılarak cilt temizlenmeli.
 • Pamuk bebek yağına batırılarak kirpiklerin tabanından başlanarak yavaşça uygulanmalı.
 • Bu durum kalın ve uzun kirpikler elde etmek için her gece tekrarlanmalı.

Aloe Vera

Aloe vera, daha uzun kirpiklere ulaşmak için tek başına etkili değildir. Etkisini arttırmak için hint yağı ve e vitamini ile birleştiğinde kirpik serumu halini alarak uygulanabilir.

Aloe Vera Kirpiklerin Uzaması İçin Nasıl uygulanır?

 • Yüzdeki makyaj tamamen çıkarılarak cilt temizlenmeli.
 • Temiz maskara fırçası yardımı ile kirpiklerin üzerine eşit oranda uygulanmalı.
 • 6 hafta boyunca aynı şekilde aksatmadan devam edilmeli.

Vazelin

Vazelin çoğu kişinin cildinde kullandığı bir üründür. Yumuşaklık dokusu ile bilinen vazelin kirpiklerin uzamasında da etkilidir.

Kirpik Uzatmak İçin Evde Yapılabilecekler
Kirpik Uzatmak İçin Evde Yapılabilecekler

Vazelin Kirpiklerin Uzaması İçin Nasıl uygulanır?

 • Yüzdeki makyaj tamamen çıkarılarak cilt temizlenmeli.
 • Parmak yardımı ile alınan vazelin eşit miktarda kirpiklere uygulanmalı.
 • 10 hafta boyunca aksatmadan devam edilmelidir.

Vazelin çok fazla sürüldüğünde kirpiklerde ağırlık yapacağından kırılmalara yol açabilir. Bu sebeple az miktarda sürülmesi yeterli olacaktır.

Uzun ve Sağlıklı Kirpiklere Sahip Olabilmek İçin Yapılacak Diğer Yöntemler

 • Göz makyajıyla uzun zaman geçirilmemeli, uyumadan önce mutlaka temizlenmelidir.
 • Yumurta, balık, fasulye ve yoğurt gibi protein bakımından zengin yiyecekler tüketilmelidir.
 • Kaş fırçası ile kaşı fırçalamak da kaşların büyümesini hızlandıracağından bu yöntem uygulanmalıdır.
 • Göz kapaklarınıza masaj yapmak kan dolaşımını artıracağından, kirpiklerin uzamasına da etki eder.
 • Kirpiklerin uzamasını sağlamak için pamuk yardımı ile yeşil çay sürülmelidir.
 • Suya dayanıklı maskaralar kirpikleri kuruttuğu için uzamasını engeller. Bu yüzden kullanılmaması kişinin yararına olacaktır.
 • Kirpiklerin nefes alması için her zaman maskara sürülmemelidir.

Tüm bu yöntemler düzenli olarak uygulandığında, yapılmaması gerekenlere dikkat edildiğinde uzun ve kalın kirpiklere sahip olunabilir. Yüz bölgesinde etkin olan ve ifadeyi değiştiren kaş ve kirpik yapısı doğal olmasıyla da kişi de özgüveni daha fazla yüksek tutacaktır. Evde uygulanacak yöntemler ile sizde istediğiniz kirpiklere sahip olabilirsiniz.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemiz deneyiminizi geliştirmek için veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun çerezleri kullanır. Anladım Detay