Kilo Vermenizi Engelleyen Nedenler

Eğer sizde kilo vermek isteyen insanlar arasında yer alıyorsanız öncelikle vermeniz gereken kilo miktarı için vücudunuzda bulunan yağ oranını bilmeniz gerekmektedir. Kilo vermenin temel başlangıç yeri vücudun ana metabolizma hızı ile ilgilidir. Aynı şekilde kilo almakta vücut metabolizmasının yavaşlamasından ötürü yaşanan olumsuz bir durumdur. Metabolizma; vücuttaki en önemli sistemlerinin tümünün işlemlerine denir.

Vücut belli bir oradan alınan kaloriyi harcamak için enerji yakarak enerji üretir. Eğer ki bu üretilen enerjiden daha fazla kalori alacak olursanız vücut da bu kaloriyi yakmak için yeterli enerjisi olmadığından dolayı almış olduğunuz fazla kaloriler doğrudan yağa çevrilmiş olur. İşte bu durum da istenmeyen kilo almak olarak nitelendirilir.

Eğer ki bireylerin metabolizması dolaylı nedenler ötürü yavaş çalışıyorsa kilo vermek de aynı oranda zorlaşacaktır. Bunu gibi durumlarda en çok etkisi olan hormon ise tiroit hormonudur. Çünkü tiroit bezlerinin ürettiği hormonlar, vücutta yapım ve yıkım olaylarını yani metabolizmayı etkileyen en önemli hormonlar olarak bilinmektedir. Bu üretilen hormonların az ya da fazla üretilmesi demek metabolizma olaylarını çok ya da az çalışması demek olacaktır. Yani kişi ya haddinden çok zayıflar ya da kolay kilo almaya daha çok meyilli olurlar.

Kilo Vermenizi Engelleyen Nedenler Nelerdir?

Bunların haricinde ise normal metabolizmaya sahip insanlarda da kendi isteklerinden ötürü kilo vermek zorlaşabilir. Eğer günlük alınan besinler yağlı, şekerli, asitli ya da fast food tarzı beslenmeler ise bu besinlerden ötürü kilo almak kaçınılmazdır. Bu besinlerin tüketilmesi arttıkça yağ depolanması daha çok artar. Sağlıklı, doyurucu ve düşük kalorili yiyecekleri tüketmek kilo vermek açısından oldukça önemlidir. Mesela protein bazlı besinler daha uzun süreli tokluk sağlar ve birikmiş yağa dönüşümü de karbonhidrat bazlı besinlere göre daha zor olacaktır. Protein ağırlıklı olan et, tavuk, kuru baklagillerin tümü, kuru fasulye, nohut tarzı baklagillerden oluşan besinler bu gruba örnek olarak verilebilir.

Karbonhidratlar ise çok çabuk yağa dönüşür ve kişiyi tok tutma süreleri oldukça azdır. Karbonhidrat tüketildikten kısa bir süre sonra kişi tekrar acıkacağı için gereksiz beslenme görülür ve yenilen karbonhidrat direkt olarak yağa dönüştürülür. Beyaz unlu ekmekler, unlu pastalar, kekler, kurabiyeler, tuzlu krakerler, beyaz pirinç ile yapılan yemekler, makarnalar vb. besinlerin karbonhidrat içerikleri oldukça yüksektir. Eğer kilo vermek istiyorsanız diyet planlarınızı bu besinlerden uzaklaşarak tekrar düzenlemeniz gerekmektedir.

Bunların haricinde hareketli bir yaşam tarzını benimsemelisiniz. Düzenli yürüyüşler ve yapılacak olan sporlar kilo almayı engelleyecektir. Eğer ki hareket etmeyi, düzenli spor yapmayı sevmiyor iseniz ve sağlıksız beslenme tüketim alışkanlıklarınız mevcutsa büyük ihtimalle kilo almanız kaçınılmaz olacaktır. Kilo vermenin ya da almanın en bilinen yolu hayatınızı bir düzene koymanız gerekliliğinden geçer. Karbonhidratlardan kaçınarak düzenli spor takviyesi ve protein ağırlıklı beslenmeler ile kilo vermeniz ve düzenli hayatınıza devam edebilmeniz oldukça kolaylaşacaktır.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemiz deneyiminizi geliştirmek için veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun çerezleri kullanır. Anladım Detay