Keratokonus Nedir ?

Bu sorunun cevabını sizler için araştırdık Keratokonus Nedir ? Gözün en önünde bulunan korneanın sistematik bir şekilde incelerek öne doğru uzaması hastalığıdır. Genellikle kadınlarda görülen keratokonus, ileri derece astigmatlara ve bulanık görmelere yol açmaktadır. Hastalığın son evrelerine doğru işe korneada şişme ve beyazlaşma görülür. Her iki gözü de etkileyebilen bu hastalıkta genellikle ailesinde ağır astigmat ve keratokonus öyküsü bulunan bireylerde sıklıkla rastlanır.

 

Keratokonus olduğunu bilmeyen bireylerde sık sık gözlük değiştirme, hatta verilen gözlük ya da lenslerin yetersiz gelme şikayetleri sıklıkla görülür. Bunun yanında sıklıkla göz alerjisi olan bireylerde de bu hastalığın varlığı araştırılır. Çünkü keratokonuslu hastalar alerjik reaksiyonlara daha çok tepki verdikleri için kaşınma ve yanma hissini daha fazla yaşarlar. Genel anlamda 20 ile 40 yaş aralığında sık görülür ve verilen gözlükler hastaya yetersiz gelmeye başlar. 40 yaşından sonra ve diyabet hastalarında kornea kalınlaşacağı için hastalığın ilerlemesi zorlaşmaktadır. Çocuk yaşlarda teşhis edilebilmesi için çok ayrıntılı testler yapılmalıdır.

Erken Teşhis Oldukça Önemli

Teşhisi kolay olmayan bu hastalık genellikle gözlük kullanmak istemeyen ve lazer tedavisi olmak isteyen hastaların operasyondan önce girdikleri testler sonucu tesadüfi şekilde yakalanmaktadır. Keratokonus eğer erken teşhis edilmez ise körlükle sonuçlanabilir.

Keratokonusun Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kornea bölgesindeki bombeliği ve astigmatı düzeltmek adına sert kontakt lensler kullanılır. Ancak bu lensler hastalığın ilerlemesine engel olamazlar. Zaten hastalık ilerledikçe bu lensler de yetersiz kalmaktadır. Kornea tabakası içine bir halka yerleştirmek olarak bilinen tedavi yöntemine ise Intra Korneal Ring (INTACS) denilmektedir. Bu yöntem hastalığın ilerlemesi konusunda lenslere göre daha etkilidir. En son aşamada ise kornea nakli uygulanmaktadır. Ancak bu işlem pahalı olduğu ve uygulanacak korneanın vücut tarafında reddedilme olasılığı olduğu için son tercih olmaktadır.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemiz deneyiminizi geliştirmek için veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun çerezleri kullanır. Anladım Detay