Kepek Neden Olur Nasıl Önlenir Bitkisel Çözüm

Kepek saçımızın altındaki ölü derinin dökülmesiyle oluşur. Saçın temizliğiyle bir alakası olmadığı kesindir, ancak dışarıdan görüntüsü pek hoş sayılmaz ve kimse saçının üstünde o beyaz şeylerle gününü geçirmek istemez. Bu sorunu 2 yönüyle ele alıyoruz. İlk önce kepek oluşmaması için neler yapmalıyız daha sonrasında oluşan kepek nasıl giderilir.

Kepek Oluşmaması İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Her gün veya günde 2 defa gibi çok fön çekmek saçımızın altındaki deriyi zedeleyeceği için kepek oluşumuna neden olur.
 • Jöle, saç spreyi ve saç boyasını hafta bir kaç defadan fazla kullanılmaması gerekir.
 • Tozlu bir ortamda çalışıyorsanız veya bulunuyorsanız saçlarınızı sürekli yıkamalısınız aksi taktirde saç derisine bu tozlar yapışacak ve derinin sağlıklı bir şekilde hava almasını engelleyecektir.
 • Yoğun stresten kaçının. Dert, tasa sıkıntılar dolaylı yollardan kepeğin oluşumuna neden olmaktadır.
 • En büyük etki ise genetiktir. Bu faktöre yapacağımız çok bir şey yok 🙂

Kepek Sorunun Çözümü İçin Yapılması Gerekenler

 • Kepekten kurtulmanın ilk ve en kolay yolu saç tipinize göre doğru olan özel bir kepek şampuanı seçmekle başlar. Bu şampuanlar çinko, sülfür ve katran barındırıyor olmasına dikkat etmeliyiz. Bu 3 mineral kepeklenmeye yol açan bakterilerin oluşumunu engeller. Aynı zamanda banyo sırasında derinin ince ince soyularak oluşacak kepekleri hızla uzaklaştırılmasına yardımcı olur.
 • Eğer saç derimizin kuruluğundan dolayı bir sorun yaşıyorsak nemlendirici özelliği olan şampuanlar tercih etmek en doğru olandır.
 • Saç deriniz normalden daha fazla yağlı ve bu durum bir kepeklenmeye yol açıyorsa deriyi kurutmaya yardımcı olacak şampuanlar tercih edilmeli
 • Eğer şampuan yeterli gelmiyorsa 300 ml kadar şampuanın içerisine 3 adet aspirini ufalayarak takviye edebilir bu şekilde şampuanın etkisini artırmış olursunuz.
 • Eğer burada da bir çözüm olmuyorsa duştan çıktık dan sonra 1 maşrapa içerisine 1 çay bardağı elma sirkesi katarak saçlarınızı durulayın. Bu yöntem büyük ölçüde sorunu giderecektir. Ancak hala sorunumuz devam ediyorsa.
 • Saç derinizi kaplayacak ölçüde bir miktar karbonat ve tuz karışımıyla saçınıza peeling uygulayın tabi bunu saçınızı duruladıktan sonra bu peeling bir süre saçınızda kalsın (15-20dk).

Bu yöntemler ile büyük olasılıkla kepek sorunuz ortadan kalkacaktır eğer hala bu sorun devam ediyorsa saçınızda çeşitli mantar oluşumları mevcut olabilir kesinlikle bir doktora görünmeniz gerekebilir.

Menekşe Yağı İle Saç Bakımı Nasıl Yapılır ?

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemiz deneyiminizi geliştirmek için veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun çerezleri kullanır. Anladım Detay