Kekik Yağının Cilde ve Saça Faydaları – Kekik Yağı Nasıl Kullanılır ?

Bir çoğumuzun etli yemekler de severek kullandığı kekik aslında bir şifa deposu. Tabi ki diğer bitkiler gibi kekik de bir çok hastalığa ve rahatsızlığa iyi gelmektedir. Ancak kekiği sağlığımız için kullanmamız için ilk önce kekik yağı haline getirmemiz gerekiyor. Bu işlem aslında kekik yapraklarının öğütülerek kekik yağı elde etme işlemi. Bu yağın kullanımı yaklaşık 1000 yıl öncesinde ki medeniyetlere kadar dayanıyor özellikle komşumuz Yunanistan’da kekik yağı kullanımı oldukça yaygındır.

Kekik Yağının Faydaları

 • Antifungal (mantar enfeksiyonlarında engelleyici) özelliğine sahiptir.
 • Antimikrobiyal etki göstermektedir.
 • İltihaplı yaraları antimikrobiyal etkisi sayesinde geçirebilir.
 • Kan içerisinde ki şeker oranını düzenlenmesinde yardımcı olur. Şeker hastaları şifa bulmak için kullanabilir.
 • Soğuk algınlığı ile oluşan ve öksürüğe neden olan enfeksiyonların vücut dışarısına atılmasına yardımcı olur.
 • Tuvalete çıkmakta sorun yaşayan hastalar için idrar söktürücü özelliğe sahiptir.
 • Eklemlere ve kemiklere masaj yapılarak sürülürse kemik ağrılarına ve romatizmaya iyi gelir.
 • Yine aynı şekilde burkulan eklemlere masaj yaparak sürülürse faydası görülür.
 • Adet düzenleyici özelliği vardır.

Kekik Yağının Cilde Faydaları

Gelişen çocuklarımızda oluşan sivilceleri geçirmeye yardımcı olur. Ayrıca sivilceler geçtikten sonra veya patlatıldıktan sonra tekrardan enfeksiyon kapmasını engeller. Kekik yağının cilde faydalarını görebilmemiz için bir pamuk yardımıyla cildimize mesaj yaparak sürmemiz gerekir. Bu şekilde uygulanışı daha sonra oluşabilecek akne ve sivilceleri de önler.

Kekik yağının cilde sürülmesi, egzama ve sedef gibi hastalıklarında iyileşmesinde yardımcı olur. Ayrıca cildi gençleştiren ve yaşlanmayı önleyen özelliklere sahiptir.

Kekik Yağının Saça Faydaları

Kekik yağının saça faydaları doğru kullanım söz konusu olduğu sürece oldukça yüksektir. Kekik yağı çok güçlü bir yağ olduğu için direk olarak saça sürülmesi felaketlerle sonuçlanabilir. Bu yüzden saçınıza kekik yağını uygulamadan önce 1’e 5 oranında zeytin yağı ile karıştırabilirsiniz. Örnek olarak derince bir kapın içerisine 1 çay kaşığı kekik yağı koyabilir daha sonra 5 çay kaşığı zeytin yağı koyarak karışım hazırlayabilirsiniz. Bu karışımı banyodan sonra saçınıza masaj yaparak yedirin ve bir bone yardımıyla saçlarınızı kapatın. Bu şekilde 25-30 dk kadar bekleyerek saç diplerinin terlemesini ve yağın maksimum fayda sağlamasını bekliyoruz. Daha sonra saçlarımızı yıkayarak stabil bir hale getiriyoruz.

 • Kepeklenmeyi engeller.
 • saç derisinde ki kan dolaşımını güçlendirir.
 • Saç köklerini sağlamlaştırır.
 • Saç derisinde oluşan veya oluşabilecek egzama hastalığına iyi gelir.
 • Saç dökülmesini engeller.

Kekik Yağının Zararları

 • Hamileler doktorlarına danışmadan kullanmamalıdır. Düşük yapma riskini artırabilir.
 • Genel özellikleri arasında demiri emmek bulunduğu için haddinden fazla kullanımı demir eksikliğine neden olabilir.
 • Tiroit bezinin çalışmasını sağladığı için guatr hastaları kullanmamalıdır.
 • Hassas cilt tiplerinde direk uygulamada yanma hissine neden olabilir.

Kekik Yağı Nasıl Kullanılır ?

Diğer aromatik yağlara göre çok güçlü bir yağ olduğu için uygulamalarda seyreltilerek kullanımı tavsiye edilmektedir. Bir birinden farklı alanlar da kullanıldığı için her uygulama için farklı kullanım şekli mevcuttur. Saça uygulanışında dikkat etmemiz gereken unsurları yazımızın üst bölümünde eline aldık. Bu bölümde ise cilt veya içerek kekik yağı nasıl kullanılır sorusuna cevap vereceğiz.

Kekik yağını içiminde kesinlikle seyreltme yapılmalıdır misal olarak 1 su bardağı kadar su içerisine 3 ile 4 damla kekik yağı damlatarak karıştırın ve bu karışımı için. Bu şekilde tüketimi sonrasında idrar sökücü ve sindirim düzenleyici olarak yarar sağlamaktadır.

Kekik yağının cilde uygulanışı konusunda diğer kullanımlardan çok daha hassas olmalısınız. Bu yağ yakıcı bir özellik barındırdığı için direk olarak cilde sürüldüğünde hassas ciltlerde yanma görülür. Eğer ki hassas bir cilt tipine sahipseniz cildinize kekik yağı uygulamadan önce kesinlikle doktora görünmelisiniz. Hassas olmadan bir cilt tipine sahipseniz kekik yağını 1’e 5 oranında farklı bir yağ ile (zeytin yağı, hindistan cevizi yağı veya badem yağı) ile karıştırarak cildinize uygulayabilirsiniz.

 

Ayrıca bir çok cilt hastalığına iyi gelen akçaağaç şurubu ile ile ilgili detaylı bilgi almak için akçaağaç şurubunun faydası adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemiz deneyiminizi geliştirmek için veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun çerezleri kullanır. Anladım Detay