Kayısı Çekirdeği Yağı Nasıl Yapılır ve Kullanılır Faydaları Nelerdir ?

Kayısının çekirdeklerinden elde edilen yağ günümüzde yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. E, C ve A vitaminleri bakımından zengin olduğu bilinen kokusuz yağın birçok faydası olduğu bilinmektedir ve özellikle kozmetik sektöründe kullanılmaktadır.

Kayısı Çekirdeği Yağı Nasıl Yapılır?

Kayısı çekirdeği yağı kayısıların toplanarak çekirdeklerinin kurutulmasından sonra soğuk pres adı verilen yöntemin uygulanması ile elde edilir. Fabrikalarda üretilen bu yağ satın alınarak cilt bakımı başta olmak üzeri diğer amaçlarla kullanılabilir.

Kayısı Çekirdeği Yağı Faydaları Nedir?

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar kayısının çekirdeğinden elde edilen kayısı çekirdeği yağının pek çok faydası olduğunu ortaya koymuştur.

Kayısı çekirdeği yağının kullanan insanlara sağladıkları faydalardan bazıları şunlardır;

  • Özellikle bayanlar  tarafından ciltte kullanıldığında cildi zararlı maddelerden arındırarak cildi temizlediği ortaya çıkmıştır.
  • Kayısı çekirdeği yağının cilt yaralarını ve yanıklarını ortadan kaldırıcı bir etkisi vardır.
  • Ciltteki ölü halde bulunan hücrelerin yenilenmesini sağlayarak cildin taze bir şekilde görünmesini sağlamaktadır.
  • Kuru saçların nemlendirilmesi ve canlılık kazanması için de  etkilidir.
  • Ciltte meydana gelen ve sıkıntı yaratan aknelerin ve sivilcelerin ortadan kaldırılmasını sağlar.
  • Hamile kadınların büyük sıkıntı yaşadığı meme çatlaklarını ortadan kaldırmaktadır. Bunun için hamile kadınların günlük bu yağı sürmeleri gerekmektedir.
  • Düzenli olarak tüketildiğinde kalp krizi riskini azaltır ve kalpte meydana gelen damar tıkanıklıklarını önler.
  • Ayak sağlığında da iyileştirme yönü etkilidir. Ayak tabanına ve topuklara pürüzsüz bir görüntü sağlar.
  • Ayrıca kaysı çekirdeği yağı kuru ciltlerin nemlendirilmesini sağlar.

Vitamin bakımından oldukça zengin olan kayısı çekirdeği yağı en çok cilt bakımında kullanılmaktadır. Kişilerin ciltlerinin istedikleri gibi olması için bu yağı düzenli olarak kullanmaları gerekmektedir.

Kayısı Çekirdeği Yağı Nasıl Kullanılır?

Bayanlar da tüm cilt türlerine uygun bir yağdır. Bu sebeple farklı şekillerde kullanılabilir. Örneğin  yüz için kullanımlarda maske yapılarak yüze uygulanabilir. Ciltte bulunan sivilce ve akneler için kullanılacağında sadece sivilcenin bulunduğu kısma pamuk yardımıyla kayısı çekirdeği yağı sürülerek kullanılır.

Tüm cilt için kullanılmak istenildiğin masaj yağlarının içine kayısı çekirdeği yağını da katılarak kullanılabilir. Saçlar için kullanmak istenildiğinde ise saç diplerine masaj yapılarak kullanılabilir.

Ayrıca saçlar için etkili olması istendiğinde kullanılan şampuana katılarak kullanılabilir. Bunlar dışında etkili olması istenilen bölgeye masaj yapılarak uygulanabilir. Örneğin ayaktaki sorunlar için kullanılmak istendiğinde ayağa masaj yapılarak kullanılır. Yemek için üretilen kayısı çekirdeği yağları salatalarda kullanılabilir.

Ayrıca meyve suyu ya da suya katılarak içilebilir. Kayısı yağı cilt için uygulandığında güneşe çıkılmaması gerekir. Güneşe çıkıldığında yağ tam tersi bir etki göstermektedir.

Kayısı Çekirdeği Yağı Gözaltına Nasıl Uygulanır?

Kayısı çekirdeği gözaltı içinde kullanılır. Göz altların da meydana gelen kırışıklık ve şişliklerin ortadan kaldırılması amacıyla geceleri yatmadan masaj yaparak uygulanır. Bir pamuğa kayısı çekirdeği yağından birkaç damla döktükten sonra gözaltına uygulanır. Sonrasında da parmakla gözaltına masaj yapılır. Yağ bir saat kadar gözaltında durduktan sonra yıkanarak temizlenir.

Kayısı Çekirdeği Yağı Göz Çevresi Uygulamaları ve Faydası

Kayısı çekirdeği yaz göz çevresine de uygulanabilmektedir. Yağın cildi gençleştirici ve nemlendirici etkisi olduğu için göz çevresinde ortaya çıkan leke ve kırışıklıkların ortadan kaldırılmasını sağlar. Ayrıca düzenli kullanım sonucunda göz çevresinin daha canlı ve genç görünmesini sağlar. Göz çevresinde görülen yağ bezelerinin ve morlukların ortadan kaldırılmasını sağlar.

Aynı zamanda makyaj ve bakım ürünleri sebebiyle göz çevresinde ortaya çıkan sorunları ortadan kaldırır. Yaşanan uykusuzluk problemleri sebebiyle göz çevresinde beliren izlerin ortadan kaldırılmasında da etkili çözüm sunar.

Göz çevresi dahil yüz için yapılacak kayısı çekirdeği yağı maskesi yüzün tüm zararlı maddelerden arındırılarak daha canlı ve temiz görünmesini sağlar. Aynı zamanda kaş ve kirpik dökülmesi problemi yaşayan kişiler tarafından da kullanılabilir.

Yağın kaşlara pamuk yardımıyla sürülmesi sayesinde kaşların uzamasını ve gürleşmesini sağlar. Ayrıca kaşların güçlenmesini sağlayarak dökülme oranlarını azaltır. Kirpiklerin uzamasında ve bakımında da kayısı çekirdeği yağının etkili olduğu bilinmektedir.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemiz deneyiminizi geliştirmek için veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun çerezleri kullanır. Anladım Detay