Katran Sabununun Faydaları Nedir ? Ne İşe Yarar ?

Anti-bakteriyel, anti-parazit ve anti-inflamatuar özellikleri olan katran sabunu faydası olan sabun türleri arasındaki yer alır. Pek çok cilt hastalıklarının tedavisi için kullanılan katran sabununun, bilinmeyen bazı cilt hastalıklarına da iyi geldiği söylenir.

Katran sabunu organik maddeler aracılığı ile kuru damlatma yöntemiyle ortaya çıkar. Kara renkte olan ve sıvı yağ kıvamına sahip bir sabun olarak karşımıza çıkar. Bu sabun sayesinde zehirli sarmaşık ve meşe gibi bitkilere dokunulduğunda ortaya çıkan kaşıntı yok olur. Kaşınan bölgeyi zaman içeresinde iyileştirme etkisi yapar.

Eski savaş zamanlarında böcek ısırıklarına karşı kullanıldığı ve böcekleri uzaklaştırdığı bilinir.

Katran Sabunu Faydaları

Katran sabunu’nun cilde olan faydaları saymakla bitmez. Sabun içinde bulunduğu özellikler ile cilt üzerinde meydana gelen iltihaplanma ve kaşıntı gibi sorunları gidermede yardımcı bir elemandır.

Katran sabununun cilde faydaları şu şekildedir;

  • Cilt lekelerine gidermede yardımcıdır.
  • Güneş lekelerine ve sivilce lekelerine karşı faydalı bir sabundur.
  • Doktorların yeteri kadar çare bulamadı vitiligo hastalığına da iyi geldiği söylenir.
  • Sedef hastalığına saç dökülmesine egzamaya karşı etkilidir.
  • Kaşıntıyı, uyuzu, varis ağrılarını ve ayakta oluşan kokuyu gidermede yardımcıdır.
  • Kepek şikayetlerine iyi geldiği bilinir.
  • Çil şikayeti olanların katranlı sabun sayesinde çillerinden kurtulduğu bilinen diğer bir faydasıdır.

Özellikle okul çağında olan çocukların karşılaşma ihtimalinin yüksek olduğu bitlenme problemlerine karşı engelleyici bir sabundur. Çünkü katran kokusunu itler sevmez. Bu nedenle de katranlı sabun kullanarak hem saçların bitlenmesi önlenir hem de kafada var olan mevcut bitlerin ölmesi sağlanır.

Katran Sabunu Ne İşe Yarar?

Günümüzde ciltte oluşan yağlanma pek çok kişinin şikayet ettiği bir konudur. Yağlı cilde sahip olan kişilerin katranlı sabun ile yıkaması önerilir. Çünkü bu sabunun ciltte oluşan aşırı yağlanmaya giderip onu dengelediği ve sağlıklı bir cilde dönüştürdüğü söylenir. Vücutta bulunan fazla yağı dışarı atarak normal bir cilt şekline dönüştürür.

Katran Sabunu Uyuza İyi Gelir Mi?

Katran sabununun uyuza iyi geldiği bilinir. Hatta uyuzun neden olduğu kaşıntı problemlerinin önüne geçen bir sabundur. Zehirli bitkiler uyuz yapma ihtimalini de beraberinde getirdiği için katran sabun başucu görevi görür.

Katran Sabunu Saç Çıkarır Mı?

Katran sabunu saç çıkarma özelliği pek gerçeği yansıtan bir bilgi olmayabilir. Çünkü saç çıkarmaktan ziyade saçta oluşan kepeklenme için oldukça faydası vardır.

Katran Sabunu Sedef İçin Kullanımı

Özellikle deri hastalıkları üzerinde faydası olduğu bilinen katran sabunu sedef ve egzama rahatsızlıklarında da fayda sağlar. Eski zamanlardan beri bu iki rahatsızlığın geçirilmesi üzerine bu sabun kullanılmış olup fayda görülmüştür. Egzama hastalığı genel olarak kaşıntı şeklinde kendini gösteren bir rahatsızlıktır.

Kaşıntı zamanla deri üzerinde kuruluk ve derinin pul pul olma hali ile kişileri rahatsız eder. Kurumuş olan cilt nemlendirilmiş olur, bu nedenle de sedefe iyi gelir. Sedef hastalarının cildinde bulunan renk değişimlerini azaltmaya yardımcı olarak ortaya çıkan renk kaybını azaltır.

Katran Sabunu Yan Etkileri

Günümüzde kullanılacak olan her şeyin fazlası zararlı olduğu gibi katran sabunu da fazlası zararlı olabilir. Özellikle alerjik bir cilde sahip olan kişilerin katran sabununu dikkatli kullanması önerilir. Cildinde alerji problemi olan kişilere bu sabunu kullanmaları sonuçunda kaşıntı problemi meydana getirebilir. Katrana karşı alerjisi olan kişilerde söz konusu olabilir.

Cildinizde alerjik bir reaksiyon gösterip göstermediğini anlamak için köpürtmek gerekir. Sabun köpüğü el üzerinde ufak bir noktada denenir. Deneme yapıldıktan sonra bekletilen köpük herhangi bir değişiklik meydana getirmedi ise sabun kullanılabilir. Aksi taktirde zararları olabilir.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemiz deneyiminizi geliştirmek için veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun çerezleri kullanır. Anladım Detay