Karanfil Yağı Ne İşe Yarar ? Cilt Bakımı ve Sivilceler İçin Nasıl Kullanılır ?

Mutfakların ve bakımların vazgeçilmezi olan karanfil pek çok alanda kullanılan bir baharattır. Karanfilin tomurcukları kurutularak tıbbi ilaçlar yapılır. Yaprakları ve sapları da kullanılır. Karanfil mersingiller ailesine mensuptur. Gonca kısmı önemlidir. Her zaman yeşil olmasının sebebi sıcak ve yağmurlu bir iklim ağacı olmasından kaynaklıdır.

Ülkemizde bolca bulunmasına rağmen aslında Doğu Afrika ve Hindistan’a özgü bir bitkidir. Karanfil daha tomurcuk halde iken toplanır. Bir yere serilerek kurutulma işlemi yapılır. Kurutulan karanfillerin tohumlarından yağı çıkarılır. İçerisinde esansiyel yağ bulunur. Bu yağ ise yaklaşık olarak karanfilin yüzde 20’sine tekabül eder.

Karanfil Yağı Ne İşe Yarar?

Karanfil yağı birçok hastalığın tedavisi için kullanılır. Tıbbi özellikleri olması nedeni ile hastalıklar açısından yardımcı bir elemandır. Sindirimi iyileştirmesinin yanı sıra ülser gibi rahatsızlıkların oluşumunu önleme özelliği bulunur.

Karanfil yağının işe yaradığı rahatsızlıklar şu şekildedir;

  • Nefesin kötü kokusunu gidermeye yardımcı olur.
  • Diş ağrılarına neden olan enfeksiyonların kaybolmasında yardımcıdır.
  • Mide bulantısının kesilmesinde etkilidir.
  • Hazımsızlık sorunlarda faydalıdır.
  • Diyabetin kontrol altında tutulmasını sağlar.
  • Kemikleri koruması ve güçlendirme özelliği vardır.

Antioksidan özelliği bulunmasından dolayı iyi bir ağrı kesici olduğu bilinir. Aynı zamanda bakterilerin yok olmasında ve iltihap oluşumunun önüne geçilmesinde etkili bir yardımcıdır. Daha pek çok alandaki rahatsızlığa iyi gelen bir bitkidir.

Karanfil Yağı Cilt Bakımı

Cildin parlak gözükmesi amacı ile kullanılan bir yağdır. Cilt bakımı açısından bal ile birleştirildiğinde güzel bir cilt temizleyicidir. Karanfil yağı cilde canlılık vermesinin yanında düzenli kullanıldığı takdirde kırışıklıkları yok etme ve gençleştirme etkisinin olduğu söylenir.

Karanfil Yağı Sivilceler İçin Nasıl Kullanılır?

Aknelerin neden olduğu sivilce oluşumlarının önüne geçer. Sivilce oluşumuna neden olan bakterilerin oluşumuna engel olur. Sivilce oluşumunun neden olduğu yaraların yok edilmesinde etkisi büyük bir yağdır. Sivilce sorunu yaşayan kişilerin elinin altında mutlaka bulunması gereken bir üründür.

Anti bakteriyel özelliği sayesinde sivilceleri temizler. Gözeneklerin dolmasını engellediği gibi gözenekleri temizleyerek sivilce oluşumuna fırsat vermez. Zeytinyağının faydalarından yararlanmak isteyenler karanfil yağı ile karıştırarak kullanırlar.

Sivilceleri kapatmak amacı ile fondöten kullanan kişilerin, fondöten içine karanfil yağı karıştırarak sürmeleri önerilir. Böylece sivilceleri daha kötü bir hale getirmekten çok, sivilceleri böylece iyileştirme özelliği kullanılmış ve cilt beslenmiş olur. Ayrıca içinde yağ olmayan yüz temizleyicilerin içine karanfil yağı katıldığı zaman nemlendirme özelliğinin yanında aynı zamanda gözeneklerin dezenfekte olmasına fayda sağlar. Karanfilin iyileştirme özelliğinden bu şekilde faydalanılabilir.

Karanfil Yağı Bebeklerde Nasıl Kullanılır?

Bebeklerin diş çıkarma dönemleri genel olarak sancılı ve zor geçer. Piyasada pek çok rahatlatıcı jel olmasına rağmen ağrılarını azaltmakta doğal bir yöntem olan karanfil yağının kullanılması önerilir. Huzursuzluk halinin yanında bir de diş etinde şişme ve hassasiyet oluşur. Karanfil yağının bebeklerde yaşanan bu şikayetlerin giderilmesi noktasında yardımcı olduğu ispatlanmıştır..

İnce bir tabaka şeklinde uygulandığı zaman rahatlama hissedilir. Bebeklerin başlarında meydana gelebilecek ağrıları azaltmada da fayda sağlar. Bebeklerin nefeslerinde oluşacak kötü kokulara karşı da dili ve ağzı bu yağ ile temizlenebilir. İleride oluşacak diş sorunlarının önüne bu yağı kullanarak geçmek doğal bir yöntemdir.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemiz deneyiminizi geliştirmek için veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun çerezleri kullanır. Anladım Detay