Karabaş Otunun Faydaları ve Zararları Nelerdir ? Karabaş Otu Yağı Nedir

Karabaş otu lavantagiller türünden bir ottur. Alternatif tıpta en çok tercih edilen bitkilerin başında yer alıyor. Geçmişten günümüze kadar gelmiş olduğumuz süreçte karabaş otu birçok hastalık tedavisinde kullanılmıştır. Geçmiş zamanlarda Eczacılık ve ilaç sektörünün yaygın olmaması ile birlikte alternatif tıpta birçok fayda sağlanıyordu. Genellikle bitkilerden elde edilen şifalı içecekler macunlar ve çaylar insanları tedavi edebilen özelliklerde yapılıyordu.

Geçmişten günümüze kadar gelmiş olan alternatif tıpta karabaş otunun yeri oldukça önemlidir. Günlük hayatta kullanmış olduğumuz birçok ilacın içerisinde alternatif tıpta kullanılan bitkilerin ve otların hammaddeleri kullanılıyor. Bu da geçmişten günümüze kadar gelmiş olan süreçte kullanılan otların İlaç yapımında kullanıldığını bir kanıtıdır.

Karabaş Otu Faydaları ve Zararları

İnsanlığa sağlamış olduğu birçok fayda sayesinde en çok tercih edilen bitkilerden bir tanesidir. İnsanın sağlığına faydası olduğu kadar zararları da bulunuyor. Karabaş otunun insana sağlamış olduğu kaydılar şu şekildedir.

  • Karabaş otu zekayı ve hafızayı güçlendirecek yapıdadır. Zihin bulanıklığını ve karışıklığını ortadan kaldırıyor.
  • Sinüzit öksürük nezle ve grip gibi oluşabilecek olan hastalıklarda tedavi edici bir rol oynar.
  • Depresyon ve psikolojik sorunların tedavisinde kullanılır ve rahatlamasını sağlar. Sakinlik ve huzur isteyenler için oldukça ideal bir bitkidir.
  • Kullanıldığı andan itibaren faydalarını görmeye başlarsınız. Migren semptomlarını hafifleten bir yapıya sahiptir.
  • Baş ağrıları ile baş etmek isteyenler Karabaş otunu kullanıyor.
  • Kan dolaşımını hızlandırır ve kan akışını düzenler. Damar tıkanıklığını giderir .

İdrar söktürücü özelliğe sahiptir. Kadınlarla vajinal akıntı gibi sorunlar ortadan kaldırıyor. Cilt sağlığı ve cilt bakımı için oldukça etkili bir bitkidir. Ayrıca zayıflamak isteyenler için birebirdir. Baş ağrısında ve vücut ağrılarında tercih edilen karabaş otunun birçok faydası bulunuyor. Karabaş otunun faydaları ve zararları oldukça çoktur. Mide bulantısını geçirir ve mide rahatlamasını sağlar. Bu kadar faydası olan bitkinin çok kullanıldığı zaman birçok zararı bulunuyor. Karabaş otundan hamile olan kadınlar kesinlikle uzak durulması gerekiyor. Hamile kadınlar için uygun olmayan bir bitki türüdür. Hamile kadınların ve küçük çocukların kullanması kesinlikle uygun olmayan bir bitkidir.

Karabaş otunu direkt olarak çiğnemek ve yutmaya çalışmak kabızlık sorunu ile karşı karşıya kalınmasına sebebiyet verir. Karabaş otunun cilt sorunları için sürekli olarak kullanması cildin yapısına zarar verir. Bu yüzden sürekli olarak kullanmamakta yarar vardır. Ciddi bir yan etki gördüğünüz anda derhal olarak bitkinin kullanımını kesmeniz gerekiyor. Her bitkinin insan sağlığına faydası olduğu kadar fazla kullanımda zararı da bulunabiliyor. Bilinçli bir şekilde bu bitkileri tükettiğimiz zaman sağlıklı sonuçlar almamız olasıdır.

Karabaş Otunun Göze Faydaları

Karabaş otunun göze faydaları diğer faydaları arasında en çok bilinen ve merak edilendir. Göz tansiyonu dengeleyen bir yapıya sahiptir. Karabaş otu içinde bulunan vitaminler görme duyumuzu geliştirir ve göz sağlığı için oldukça önemlidir. Düzenli olarak kullanımında göz tansiyonu sorunun ortadan kalktığı görülüyor. Karabaş otu kullanım sonucu göz sağlığı konusunda birçok olumlu yönleri bulunuyor. Gözlerde herhangi bir  sorun  veya göz tansiyonu problemi var ise karabaş otunun mucizevi etkisinden sizler de faydalanabilirsiniz.

Karabaş Otu Nerede Yetişir

Karabaş otunun bu kadar çok faydasının gün yüzüne çıkması ile birlikte karabaş otu nerede yetişir sorulara insanların kafasında belirmeye başlıyor. Genellikle Akdeniz Bölgesinde sıklıkla karşılaşılan bir bitkidir. Sıcak etkinleri sevdiği için Akdeniz Bölgesi’nde en çok bulunuyor. Kuraklığa dayanıklı bir bitti olması ile birlikte hafif nemli yerlerde yetişebilir. Ortalama olarak 30 santim ile 100 santim arasında boyları bulunabiliyor. Sıcak iklimlerde yetişir ve sağlamış olduğu birçok fayda sayesinde insanların dikkatini çekmeyi başarıyor. Ülkemizde Akdeniz Bölgesi’nin hemen hemen her şehrinde bulmanız mümkündür.

Karabaş Otu Yağı

Karabaş otundan üretilen karabaş otu yağı birçok sağlık sorununa iyi gelmektedir. Migren ağrılarını azaltır ve eklem ağrılarını geçirir. Ayrıca saç sağlığı için kullanılır. Karabaş otu yağı ile masaj yapılan bölgelerdeki ağrı hafifler. Ciltteki çatlaklara ve kırışıklıklara iyi gelen karabaş otu yağı son zamanlarda en çok tercih edilen yağlar arasında bulunuyor. Karabaş otu yağı ile saç diplerinize masaj yaparak saçınızı canlandırır ve bakım yapabilirsiniz.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemiz deneyiminizi geliştirmek için veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun çerezleri kullanır. Anladım Detay