Kansızlık Nasıl Geçer ? En İyi Besin Önerileri

Kansızlık pek çok insanda görülmesi muhtemel olan sağlık sorunlarından birisi olarak bilinir. Kansızlık nasıl geçer sorusunun cevabından önce kansızlık ve belirtilerinden biraz bahsedelim:  Genel olarak kansızlık kandaki kırmızı hücrelerin azalmasından kaynaklı olarak meydana gelmektedir. Kansızlığın en önemli neden demir eksikliğidir. Yeterince ve dengeli bir şekilde beslenmemek sonucunda B 12 vitamini eksik kalır. B 12 vitamini yeterli ölçüde veren yiyecekler ile beslenerek kansızlık sorununu önleyebiliriz. Kansızlığın geçmesinde yardımcı olabilecek olan besin maddelerini aşağıda vermeye çalışacağız. Böylece kansızlığın önüne bir nebze olsun geçebiliriz. B 12 dışında folik asit ve demir maddesi eksikliği de kansızlığa yol açmaktadır. Bu maddeleri içeren besinler ile beslenerek kansızlık sorununu kolayca aşabiliriz.

Kesin Çözüm Olarak Kansızlık Nasıl Geçer ?

Özellikle hamile ve çocuklarda sıklıkla görülen kansızlık sorununa kesin çözüm için dengeli beslenmek gerektiğini unutmamak gerekir. Dengeli beslenilmediğinde ve vücudun ihtiyaç duyduğu besin maddelerini yeterli ölçüde alınmadığında kansızlık sorunu ortaya çıkabilir. Kansızlık belirtileri olarak kişide halsiz kalma, sürekli kendini yorgun hissetme, iştahın azalması, çok üşüme, dikkat dağınıklığı, benizin solgun gözükmesi, ishal, burun kanaması, şişkinlik gibi pek çok belirtiler olabilir. Bu ve buna benzer belirtiler kendinizde gördüğünüzde kansızlıktan şüphelenebilirsiniz. Kendinizde saymış olduğumuz sorunlardan herhangi birinin olduğunu düşünüyorsanız test yaptırarak kansız olup olmadığınızı anlayabilirsiniz.

Kansızlığa Ne İyi Gelir?

Doktorunuz kansızlık tanısı koyduğunda kansızlığınız için demir içeren ilaçlar ve bazı şuruplar  size yazabilir. Bunları kullanarak kansızlığınızı giderebilirsiniz. İlaçlar dışında kansızlığa ne iyi gelir diye sorarsanız ve kansızlık için doğal çözümler istiyorsanız size önereceğimiz besinler içinde ilk olarak karaciğeri önerebiliriz. Karaciğer, demir ve B 12 açısından oldukça zengin bir besindir. Karaciğer dışında süt, yumurta, balık, sığır eti gibi yiyecekler de B 12 içeren yiyeceklerdir. Kansızlık için bu yiyecekler de tüketilebilir. Yeşil yapraklı sebzeler olarak ıspanak, brokoli, kuşkonmaz gibi yiyecekler de folik asit açısından zengin olan yiyecekler de ek olarak kansızlık sorunu için bu yiyeceklerden de tüketilebilir. Hepimizin bildiği üzümün hem yaşı hem kurusu kansızlık için en çok tercih edilen yiyecekler içindedir. Bunlar da sık olarak tüketilebilir.

 

Adet Sancılarına Çözüm Yolları

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemiz deneyiminizi geliştirmek için veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun çerezleri kullanır. Anladım Detay