Jojoba yağı Cilde ve Saça Kullanımı, Uygulamaları ve Faydaları Nedir ?

Günümüzde özellikle saç ve cilt bakımlarında kullanılan jojoba yağı Hindistan, Meksika, California ve Arizona gibi ülkelerin çöllerinde yetişen jojoba bitkisinden elde edilen bir yağdır. Yağ asidi bakımından zengin olan bu yağ kişisel bakım dışında hastalıkların tedavisi amacıyla da kullanılmaktadır.

Jojoba Yağının Faydaları

Jojoba yağının diğer bitkisel yağlardan daha üstün bir özelliğe sahip olduğu bilinmektedir. Bu yağın emilimi oldukça kolaydır ve diğer bitkisel yağlara göre daha dayanıklıdır. Günümüzde daha çok kozmetik ve kişisel bakım alanında kullanılan jojoba yağının faydaları şunlardır;

 • B ve E vitaminleriyle beraber bakır ve çinko mineralleri içeren bir yağdır. Bu sebeple cildi besleyici bir etkisi vardır.
 • Düzenli kullanıldığında yüzde görülen kırışıklıkları ve çizgileri azaltır.
 • Hücreleri yenileme özelliğine sahiptir, vücutta meydana gelen kesik ve yaraların iyileşmesini sağlar.
 • Eklem, kas ve romatizma ağrısı yaşayanlar tarafından jojoba yağının masaj yaparak kullanılmasıyla ağrıları hafiflettiği bilinmektedir.
 • Genel cerrahi uygulamaları sonrasında da koruyucu olması sebebiyle kullanılması tavsiye edilen yağlardandır.
 • Jojoba yağının anti bakteriyel özelliği vardır. Bu sebeple iltihapları gidermektedir.
 • Tırnak besleyici özelliği de vardır.
 • Jojoba yağının yağlayıcı özelliği bulunduğu için makinelerdeki metal kesme işlemlerinde kolaylık sağlamaktadır.
 • Bunun dışında jojoba yağının motor parçalarının aşınmasını engelleyici bir özelliği vardır.

Günümüzde motor yağı olarak da kullanılabilen jojoba yağının sağlık dışında sanayi sektöründe de kullanımı kolaylaştırıcı etkisi bulunmaktadır. Ancak en çok kişisel bakım ürünlerinde jojoba yağına rastlanmaktadır.

Jojoba Yağı Cilde Faydaları

Jojoba yağının en önemli faydaları cilde karşı olmaktadır.

Jojoba yağının cilt için faydalarından bazıları şunlardır;

 • Nem oranı yüksek olan jojoba yağının cildi nemlendirici bir etkisi vardır. Yüz ve boyun gibi bölgelerde kullanıldığında nemli bir cilde kavuşulmasını sağlamaktadır.
 • Hamile kadınlarda görülen bacak ve karındaki çatlakların önlenmesi amacıyla  kullanılır. Düzenli kullanımlarda çatlakların ortaya çıkmasını ciddi anlamda azalttığı görülmüştür.
 • Ciltte kullanıldığında cildin parlak ve esnek bir görünüme ulaşmasını sağlar.
 • Cilt lekelerinin ve güneş yanıklarının ortadan kaldırılmasında da etkilidir.
 • Ayaklarda görülen topuk çatlaklarının ortadan kalkmasını da sağlamaktadır.
 • Dudaklarının kurumasından şikayetçi olan bayanlar tarafından jojoba yağı dudak nemlendiricisi olarak kullanılabilmektedir.
 • Kilo alma ve verme sebebiyle ortaya çıkan çatlakların ve sarkmaların ortadan kaldırılmasını da sağlamaktadır.
 • Aynı zamanda yüzde görülen sivilce ve aknelerin ortadan kaldırılmasına fayda sağlamaktadır. Bunun dışında sivilce ve akne oluşumunu engelleyici bir etkisi vardır.
 • Erkeklerde tıraş öncesi veya sonrasında kullanıldığında cildin tahriş olmasını önlemektedir. Ayrıca jojoba yağının sakal güçlendirmeye de etkisi vardır.
 • Vücutta görülen selülitlerin azaltılmasında da etkilidir.

Bunlar dışında makyajların temizlenmesinde de doğal ürün olarak kullanılabilmektedir.

Jojoba Yağı Saça Faydaları

Jojoba yağı saç bakımında kullanıldığında saçların parlak görünmesini sağlar. Bu yağın saç kırılmalarını önleyici etkisi de vardır. Saçlarda yaygın olarak görülen kepek oluşumunu önleyici etkisi vardır. Bunun dışında jojoba yağı saçların uzamasına da fayda sağlamaktadır. Ayrıca saç diplerinin nemlendirilmesin de de kullanılabilmektedir.

Jojoba Yağı Kullanımı Ve Uygulanışı

Jojoba yağının fayda sağlaması için düzenli kullanılması gerekmektedir. Cilt bakımlarında özellikle sabah ve akşam düzenli olarak kullanılan jojoba yağının büyük etki sağladığı görülmektedir. Bu yağ bir pamuk yardımıyla direkt cilt üzerine veya saç üzerine uygulanabilmektedir.

Bunun dışında günlük bakım ürünlerine ya da doğal ürün tariflerinin içine katılarak da kullanılabilmektedir. Tüm kullanımlarda jojoba yağının masaj yapılarak uygulanması gerekmektedir. Düzenli kullanımda yağın etkisi fark edilebilmektedir.

Jojoba Yağı Cilde Uygulanışı

Jojoba yağının cilt üzerinde önemli etkileri olduğu bilinmektedir. Ciltlerindeki lekelerden kurtulmak isteyen kişilerin yağla yüzlerine masaj yapmaları gerekmektedir.

Jojoba yağıyla düzenli olarak 3 hafta boyunca masaj yapanların cilt lekelerinden büyük oranda kurtuldukları görülmektedir. Bunun dışında nemlendirici amacıyla kullanılmak istendiğinde doğrudan nemlendirilmek istenilen bölgeye sürülebileceği gibi nemlendirici ürünlerle karıştırılarak da kullanılabilmektedir. Ayrıca cilt maskelerinde de kullanılarak aknelerden kurtulmayı sağlayabilmektedir.

Jojoba Yağı Göz Çevresine Sürülür Mü?

Jojoba yağı göz çevresine de sürülebilmektedir. Göz çevresinde meydana gelen kırışıklıkları ortadan kaldırma etkisi vardır. Bunun dışında göz çevresine yapılan makyajların temizlenmesinde de doğal ürün olarak kullanılabilmektedir.

Jojoba Yağı Sivilce Giderir Mi?

Anti bakteriyel özelliğe sahip olan jojoba yağı sivilcelerde de kullanılır. Bu yağ kullanıldığında içinde bulunan maddeler sayesinde sivilce oluşumunu engellemektedir. Ayrıca sivilce sorunu olan kişiler tarafından kullanıldığında da sivilceleri azaltıcı ve ortadan kaldırıcı etkisi vardır. Bir parça pamuğu jojoba yağı dökülerek sivilcelerin bulunduğu bölüme sabah akşam uygulandığında sivilcelerin azaldığı görülmektedir.

Jojoba Yağı Selülite İyi Gelir Mi?

Cilt bakımlarında etkili olduğu bilinen jojoba yağının selülit oluşumunu engelleme özelliği de vardır. Selülit oluşumunun engellenmesi için masaj yaparak selülitin oluştuğu bölgelerde jojoba yağının kullanılması gerekmektedir. Ayrıca var olan selülitlerin de bu yağı kullanılarak azaltıldığı bilinmektedir.

Jojoba Yağı İle Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Kuru saçlara sahip olan kişiler saç kremlerine jojoba yağını ekleyerek kullanabilirler. Bu sayede saçların daha canlı ve parlak hale geldiği görülebilmektedir. Aynı şekilde saçlarının nemlenmesini isteyen kişiler jojoba yağını saç diplerine uygulayıp yarım saat sonra yıkadıklarında daha nemli saçlara kavuşabilmektedirler.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemiz deneyiminizi geliştirmek için veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun çerezleri kullanır. Anladım Detay