Itır Yağının Cilde Faydaları

Mucizevi yağlar arasında adı sıklıkla geçen ıtır yağının cilde faydaları hakkında sizlere detaylı bilgi vereceğiz. Peki, ıtır yağı nedir? Itır yağı; antioksidan deposu, anti bakteriyel içeriğine sahil bir antifulgandır. İçeriğinde yer alan anti bakteriyeller; geranil, gurjunene, menton ve linaloldur. Düşük konsantrasyon durumlarında oldukça fazla etki gösterir.

Yaralar farklı nedenlerle vücutta oluşabilir. Yaraların oluşmasında etkili olan düşük bağışıklık ve diyabet hastalıkları tedavisi yaraların geç iyileşmesi adına olumsuz durumlardır. Antioksidan içeriğiyle kısa sürede enfeksiyonlara iyi gelir. İyileşme sürecini kısaltır. Mantarlara da etki eden bu yağın faydaları saymakla bitmiyor.

Itır Yağının Cilde Faydaları
Itır Yağının Cilde Faydaları

Itır Yağının Sıkılaşmaya Etkisi

Itır yağı özellikle bazı bölgelere uygulandığında sıkılaşma etkisine sahiptir. Vücudun birçok noktasında kullanıldığında etkili sonuçlar alırsınız.

Bu bölgeler;

 • Diş eti
 • Diş
 • Kas
 • Bağırsak
 • Deri
 • Kan damarları
 • Kırışık bölgeler

Özellikle bu bölgelerde oldukça etkilidir. Diş beyazlatmak adına bazı karışımlarla birlikte dişlere uygulanır ve bakteri oluşumunu engeller. Aynı zamanda yüze uygulanan ıtır yağının cilde faydaları yaşlanmayı geciktirir, kırışıklıkları azaltır. Tüm bu faydalarının dışında bulunan birçok yararı bulunur.

Itır Yağı Faydaları

Itır yağının faydalarından bahsetmeden önce hastalıklara ve kişisel bakıma olan yararından bahsetmekte yarar var. Masaj yağı olarak da kullanılabilen bu yap farklı karışımlarla birlikte birçok noktaya uygulanıyor. Alternatif tıpta sıklıkla kullanılan bitkisel yağlar arasında yer alır.

Bunlar;

 • İdrar sökücü
 • Kanamayı durduran
 • Kardiyovasküler sistemde etkili
 • Mide
 • Kadın sağlığı
 • Sinir sistemi
 • Üst Solunum Yolları
 • Bağışıklık sistem
 • Depresyon
 • Hormonal denge
 • Alerji
 • Cilt bakımı
 • Uykusuzluk
 • Diş bakımı
 • Saç bakımı

Tüm bu ve benzeri hastalıklara son derece iyi gelen bu uçucu yağın etkisini hemen görmeniz mümkündür. Diş etleri için çok etkilidir ve ağız bakımını korumanıza yardımcı olur. Karın kaslarını sıkılaştırarak gergin bir hale gelmesini sağlar. Cilt sarkmalarında etkilidir bu nedenle kadınlar tarafından doğum sonrası ve kilo verme sürecinde kullanılır. Cilt sıkılaştırıcı ürünlerin içeriğinde ıtır yağının cilde faydaları kullanımı fazladır.

İdrar Sökücü

Itır yağı idrar sorunlarında kullanılan, zararlı toksinleri vücuttan uzaklaştıran bir yağdır. Ürik asit, patojen, kimyasal madde, yağ, safra tuzu, sentetik madde ve ağır metalleri vücuttan uzaklaştırır. Bu maddeler muhakkak vücuttan atılması gereken zararlılardır.

Kanamayı Durdurma Etkisi

Kanamaların bazen kan kayıplarına yol açması ciddi komplikasyonlara neden olur. Kan akışının durması adına ıtır yağı kullanılabilir. Kan pıhtılaşmasını artırır ve yaraların kısa sürede iyileşmesini sağlar. Toksin ve mikrop gibi zararlı maddelerin kana karışmasını engeller.

Kardiyovasküler Sistem

Böbrek, karaciğer toksini ve zararlıların tamamen yok edilmesini sağlayarak vücudu korur. Tansiyon dengesini korur ve doğal olarak kardiyovasküler sistemde etkili olur.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Ne Yapılır?

Antimikrobiyal yapısının olması, özellikle bağışıklık sisteminin gelişmesi adına önemlidir. Bağışıklığın düşmesi ile birlikte ortaya çıkan enfeksiyonlar vücudun savunmasını düşürür. Bu nedenle daha sıklıkla hasta olursunuz. Itır yağı kullanarak, virüslere karşı korunmanız mümkündür. İltihaplı hastalıklarda ise özellikle kulak iltihabında %90’a varan güçlü bir etkisi vardır.

Depresyonla Mücadelede Itır Yağı Kullanımı

Depresyon günümüz şartlarında farklı nedenlerden kaynaklı olan sinirsel bir çöküntüdür. En büyük dostu ise stres, üzüntü, düzensiz beslenme ve düşük bağışıklıktır. Canlandıran, enerji veren ve kişiyi mutlu eden niteliklere sahip olan ıtır yağı, ellere sürülerek koklanabilir. Aynı zamanda masaj yaparak belirli bölgelerde anında rahatlama sağlar.

Mide Hastalıklarında Itır Yağı Kullanımı

Midenizde bazı nedenlerden dolayı kramp, sindirim sorunları, gaz sıkışması gibi durumlar hissediyorsanız ıtır yağını kullanabilirsiniz. Mide ülserine kadar oldukça etkili olan ıtır yağı yan tedavi yöntemleri olarak kullanabileceğiniz yağlar arasındadır.

Kadın Sağlığında Itır Yağı Kullanımı

Alt karın bölgesinde, kalçalarda bazen kramplar ve kasılmalar meydana gelebilir. Menstruasyon semptomlarından olan stres gibi durumlar kısa sürede ortadan kalkar. Meme enfeksiyonu için de birebir kullanım sağlıyor.

Hormonal Dengeyi Korumada Itır Yağı Kullanımı

Hormonların dengesinde yaşanan bozukluklar vücudun oldukça fazla değişikliğe uğramasına sebep oluyor. Özellikle hormonal dengenin bozulması sonucunda; saç dökülmesi, tüylenme, kilo alma gibi sorunlar oluşabilir. Ortaya çıkan ödemin atılmasında da ıtır yağı kullanılmalıdır. Sinirsel tepkiler bu kulanım sonrasında daha az seviyeye inecektir.

Itır Yağı
Itır Yağı

Alerjide Itır Yağı Kullanımı

Alerjik reaksiyonlara maruz kalmak bu hastalığa sahip kişiler tarafından çok iyi bilinir. Burun tıkanıklığı, hapşırma, ciltte görülen kızarıklık, boğazın şişmesi gibi durumlar oldukça rahatsız edicidir. Alerjiye iyi gelen ıtır yağı ile bazı semptomlar görülmez.

Sinir Sisteminde Itır Yağı Kullanımı

Sinirsel bazı vakalarda, uçucu yağlar arasında en etkili olan ıtır yağı kullanılır. Alzheimer, kaygı, depresyon gibi birçok hastada terapi etkisi gösterir. Sinir hücrelerinin korunması ve psikolojik rahatsızlıkların ortadan kaldırılması adına oldukça etkilidir.

Üst Solunum Yollarında Itır Yağı Kullanımı

Mevsimsel geçişlerde ya da hastalıklar nedeniyle oluşan üst solunum sorunlarında tedavi amaçlı kullanılabilir. Bademcik iltihabında, soğuk algınlığında ve boğazda oluşan ağrılarda kullanılabilir. Birkaç damla ıtır yağının sıcak suya eklenerek teneffüs edilmesi son derece iyi gelir. Mendile damlatarak da solunum yoluyla alabilirsiniz. Anında rahatlama sağlayarak, iltihabın azalmasına yardımcı olur.

Cilt Sağlığında Itır Yağı Kullanımı

Ciltte meydana gelen dokusal bozuklukların tedavisinde etkilidir. Cilt problemleri arasında yer alan akne, siyah nokta, yağlanma ve deri iltihabı gibi durumlarda olumlu bir sonuç elde ediliyor. Cilt problemlerinin daha olumsuz olduğu sedef hastalığı, egzama, dermatif hastalıklar için de kullanılması tavsiye edilen bir yağdır.

Cildin problemli olmasının altında bazı nedenler yatabilir. Bunun içerisinde bakteriyel durumlar en sık rastlanan sorunlardır. Aynı zamanda çevre kirliliği, cildin düzenli olarak temizlenmemesi de bu sorunları ortaya çıkarır. Kullanırken yüzünüzü temizlemek adına bir iki damla kadar ıtır yağı kullanmanız sorunları çözer.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemiz deneyiminizi geliştirmek için veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun çerezleri kullanır. Anladım Detay