İsveç Diyeti Nedir ? Nasıl Yapılır ? İsveç Diyetinin Zararları

İsveç diyeti son dönemler çok fazla uygulanan ve herhangi bir egzersiz gerektirmez ve 13 günde 9 kilo verebilmenizi sağlayan bir diyet türüdür. Ek olarak yapabileceğiniz küçük egzersizler kendi vücudunuzun şekillenmesinde de yardımcı olacaktır. Aynı zaman da diyeti uygulamayı planlıyorsanız, sağlık sorununuz bulunmadığından emin olmak gerekir.

Herhangi bir hastalık sorunu veya vitamin eksikliğiniz varsa da mutlaka diyete başlamadan önce diyetisyen yardımı almanızda yarar var. Zayıflama yöntemleri uygulandığı sırada sağlığın bozulmaması için kişinin kendi hastalık ve eksikliklerini de bilmesi önemlidir.

İsveç Diyeti Nedir?

İsveç diyetinin en önemli kuralı iki yıl için de herhangi bir kilo aldırmamasıdır. İsveç diyet listesinde bulunan yiyecekler sadece vücut da bulunan kilo verme işlemini hızlandırmak için ihtiyaç duymuş olduğu düşük kaloriyi ve günlük enerjiyi vermekle de kalmaz. Aynı zamanda vücut için gerekli olan bütün besinleri de sağlamış olur. Gerçek İsveç diyetini uygulamak için mutlaka doktordan yardım almak gerekir. İnternet üzerinde yer alan diyetler doğru olmayabilir. Bu nedenle bu konuda diyetisyen sizin vücudunuza göre bir diyet listesi önerecektir.

İsveç Diyeti Nasıl Yapılır?

İsveç diyeti ile zayıflamak isteyenlerin uyması gereken programları bulunur.

  • Diyete başlarken ilk gün şekersiz 1 fincan kahve, Öğle yemeğinde 2 yumurta tüketilmeli, 1 porsiyon haşlanmış ıspanak, 1 domates akşam 1 biftek, zeytinyağlı ve limonlu yeşil salata tüketilmesi gerekir.
  • İkinci gün sabah 1 fincan kahve, öğlen 1 dilim salam ve yoğurt akşam ise 1 biftek ve salata tüketilmelidir.
  • 3. Gün sabah 1 fincan kahve ve kepekli ekmek, öğlen haşlanmış ıspanak ve meyve, akşam ise 2 yumurta, 1 dilim salam ve yeşil salata tüketilmelidir.

Örnek verilen diyet listelerinde yola çıkarak diyeti uygulayabilirsiniz.

İsveç Diyeti Listesi

İsveç diyetinde et balık ve deniz ürünleri tüketilmeli bu gıdalar haşlanmalı, buğulanmalı veya fırında pişirilerek yenmelidir. Genellikle yağsız haşlama, ızgara, buğulama, fırında pişirme gibi yöntemler daha sık tercih edilmelidir. Yumurta ise organik yumurtalar en iyi seçim olabilir ancak organik yumurta bulamıyorsanız, normal olanlar da tüketilebilir.

Yumurtaları birkaç damla yağ ile haşlayabilir veya tavada da pişirerek tüketebilirsiniz. Sebze tüketimi kendi sevdiğiniz sebzelere göre lahana, karnabahar, mantar, biber, domates, brokoli, soğan, Brüksel lahanası, kuşkonmaz, kabak, patlıcan, zeytin, ıspanak gibi sebzeleri de haşlayarak ya da ızgarada pişirerek tüketebilirsiniz. Belli öğünlere katarak tüketmek de fayda var. Sebze tüketimi doktor kontrolü eşliğin de daha sık da yapılabilir.

İsveç Diyeti Zararları

Her diyet de olduğu gibi İsveç diyetinde de zaman zaman sorunlarla karşılaşmanız mümkün. Yağ yakım hızlandırdığı için zaman zaman sağlık sorunlarıyla karşılaşmanız mümkün. Vücut dengesini şaşırtan bir etkiye sahiptir. Uzun vadede yapıldığı zaman vücuda zararları da bulunabilir. En büyük tehlikesi ise tansiyon düşüklüğüdür. Yemeklerden dolayı kişi de cilt problemleri de yaşanabilir. Saç dökülmesi de en çok görülen yan etkilerinden bir tanesidir.

Ancak bu etkiler herkes de aynı şekilde görülmez. Doktor kontrolü eşliğinde yapılacağı için doktorun tavsiyesi üzerinde yapmak gerekir. Bu nedenle gerekli testler de yapılmış olacaktır.

KÖS Forum Sitemizde İlgili Konular

İsveç Diyeti Yapanların Yorumları

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemiz deneyiminizi geliştirmek için veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun çerezleri kullanır. Anladım Detay