Isırgan Otu Çayı Nasıl Yapılır ? Isırgan Otu Çayı Faydaları Nedir ?

Doğada da sıkça bulunan ısırgan otu, ciltle teması halinde neden olduğu tahriş ile bilinir. Bundan ötürü genelde uzak durulan bir bitkidir. Ancak vücudu serbest radikallerden arındırdığı için tarihten bu yana alternatif tıpta kullanılan önemli bitkilerden biridir.

Latince’de “Urtica Dioica” olarak adlandırılan bu bitki, Mayıs-Ağustos aylarında daha çok görülür. Dikenlerinde yer alan histamin ve formik asit. Cilt ile temas ettiğinde, ciltteki hücrelerin mutasyonunu bozarak kaşınmaya yol açar.

Çayı çeşitli tedavilerde önerilip, birçok yarar sağlamayan bu bitki, fındık görünümünde bir meyve sahiptir, bu meyvesi sağlık ve kozmetik sektöründe kullanılmaktadır.

Isırgan Otu Çayı Nasıl Yapılır?

Isırgan otu çayı hazırlamanın çeşitli yöntemleri bulunmaktadır. Tohumundan, yaprağından ve kökünden farklı yöntemlerde çayı hazırlanabilmektedir.

Bu yöntemlere değinmek gerekirse;

Tohumundan çay hazırlamak için: Bir tatlı kaşığı tohum, havan yardımı ile nazikçe ezilir. Bir su bardağı kadar su ile haşlanır. 10 dakika kadar demlendikten sonra süzülür ve yemeklerden yarım saat kadar önce taze taze içilir.

Yaprağından çay hazırlamak için: Yarım yemek kaşığı kadar kuru ısırgan otu yaprağı kaynamış suya atılarak 10 dakika kadar demlendirilir ve ardından süzülür. Öğün aralarından veya aç karna günde 3 bardak taze demlenmiş halde içilir. Çayın tadından veya kokusundan rahatsız olanlar çayına bir kaç yaprak nane ekleyebilir.

Kökünden çay hazırlamak için: İnce ince kıyılmış yarım yemek kaşığı ısırgan otu kökü bir bardak suya eklenerek, düşük ısıda 5 dakika kadar kaynatılır. Arından ateşten alınıp demlenmeye bırakılır. 10 dakika kadar demlendirildikten sonra süzülerek içilir. Her gün 3 bardak soğutulmaya bırakılmadan içilir.

Isırgan Otu Çayı Faydaları

Bu bitkinin kökeni Kuzey Asya olsa da günümüzde sağladığı faydalar sebebiyle bütün dünyada yetiştirilmektedir. Genel olarak yapraklarından faydalanılsa da, kökleri ve tohumları da yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Yapılan araştırmalar ve uzman görüşleri bu çayın birçok faydası olduğunu ortaya koymaktadır.

Isırgan otu çayı ile sağlanacak faydalar şunlardır:

Diüretik yapıda olması nedeniyle mesaneyi, ödem ve enfeksiyondan korumakta ve böbrek sağlığı için yarar sağlamaktadır. Taş ve kum oluşumunu engellediği gibi, var olan taş ve kumun atılmasına yardımcı olur.

Bu diüretik yapısı nedeniyle sadece böbrek taşına iyi gelmekle kalmaz, vücuttaki toksinlerin atılmasını ve bağırsakların çalışmasını düzenlemekte de yardımcı olur.

Kırmızı kan hücrelerinin üretimini arttırdığı için, kan dolaşımını düzenleyerek tansiyonun dengelenmesine katkı sunar. Bu sayede dolaşımın daha sorunsuz sürmesini sağlayarak kalp-damar sağlığına katkıda bulunur.

C vitamini, mineral ve demir içeriği ile alyuvar üretimini arttırır. Bu sayede yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlayıp, hücrelere oksijen taşıyarak daha enerjik olunmasına sebep olur. Düzenli tüketildiğinde anemi, kronik yorgunluk gibi sorunlara iyi gelir.

Astım, saman nezlesi, mevsimsel alerjiler gibi solunum yolu problemlerine karşı en sık kullanılan bitkilerden biridir. Bu problemlerin tedavisinde de sıkça ısırgan otundan faydalanılmaktadır. Kuru öksürük olarak bilinen problem için en sık başvurulan yöntemlerden biridir.

Astımı olanların düzenli tükettiğinde iyileşmeler görüldüğü gözlenmiştir. Histamin salgılayan bu bitki alerjik reaksiyonları azalttığı bilinmektedir.

  • İçeriğindeki kalsiyum ve bol düzeyde mineraller sayesinde kemik dokuları üzerinde onarma etkisi gösterir. İleri ki yaşlarda ortaya çıkabilecek kemik erimesi ihtimalini düşürür eklem ve kas ağrılarına iyi gelir. Kireçlenme ve romatizma hastalıklarında doğal tedavi yöntemi olarak hem çayı hem de yağı önerilir.
  • İçerdiği yüksek antioksidandan ötürü akne ve sivilce oluşumunu engelleyip, ciltte deformasyona uğramış hücre sayısını azaltır. Kafa derisindeki hasarlı hücrelerinde onarıp kepeklenme, saç dökülmesi gibi sorunların giderilmesine yardımcı olur. Cilt lekelenmelerine karşı anti-aging tesiri vardır. Bu bitkinin suyu temizlik toniği olarak da kullanılmaktadır.

Isırgan Otu Çayı Zayıflatır Mı?

Toksin atıcı bir özelliği olduğu için zayıflatmaya dolaylı yoldan yardımcı olduğunu söyleyebiliriz. Bu çay ile vücutta birikmiş ödem atılabildiği gibi, idrar sökücü özelliğinden ötürü, karın bölgesinde ki şişkinlikten kurtulmanız ve daha zayıf bir görüntü yakalamanıza neden olur. Sindirim sistemini düzenleyerek sakinlik kazandırır.

Isırgan Otu Çayı Süt Yapar Mı?

Vitamin ve mineral deposu bu bitki aynı zamanda galaktagog özelliği ile bilinmektedir. Isırgan otu çayı anne sütü arttırmakta en çok önerilenler listesinde yer almaktadır. Çeşitli bitkilerle kombinlenerek süt yapma kapasitesi daha da arttırılabilir. Lohusa dönemindeki annelerin süt oranını ve kalitesini arttıran bu çay çok tüketildiğinde memelerin sütle dolmasına ve iltihaplanmaya neden olabileceği için, bir uzamana danışılarak tüketilmelidir.

Isırgan Otu Çayı Zararları

Isırgan otunun birçok yararı gibi çeşitli zararları da bulunmaktadır. Bu zararlar genellikle ısırgan otu çayı kullanımında ki yanlışlıktan kaynaklanmaktadır. Yanlış veya orantısız kullanımında çeşitli problemlere yol açmaktadır. Özellikle alerji oluşmasına karşı, kullanmadan önce gerekli kontrollerin yapılması gerekmektedir.

Yol açabileceği zararlar şunlardır;

  • İshal
  • Hormonlarda değişim
  • Adet döngüsünde değişiklikler
  • Ateş
  • Ciltte yanma ve kızarıklık hissi

Genel olarak zararları bunlar olmakla birlikte, kan basıncını arttırdığı için yüksek tansiyon hastalarının dikkat etmesi gerekmektedir. Aynı zamanda şeker hastaları, hamile kadınlar ve kronik rahatsızlığı bulunanlar, mutlaka bir doktora danışarak kullanılması önerilmemektedir.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemiz deneyiminizi geliştirmek için veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun çerezleri kullanır. Anladım Detay