İngiliz Tuzunun Yararları Nelerdir ?

İngiliz Tuzunun Yararları Nelerdir ?

İngiliz tuzu olarak bahsettiğimiz maddenin içinde bulunan magnezyum sülfattır ve gerçek bir tuz değildir. Sadece dış görüntüsünden dolayı bu isimle bilinmektedir. Bu mineral, suda eriyerek şeffaf bir görünüm alır. Gerek büyük aktarlarda gerekse eczanelerde kolaylıkla bulabilirsiniz, pek çok şeye faydası olduğu artık bilinen bir gerçektir. Uzun yıllardır yapılan araştırmalar sonucunda, geçmiş yıllardan günümüze kadar uzanmış bir mazisi vardır. Birçok doktorun da bazı durumlarda bu tuzu önerdiği bilinmektedir. En doğru kullanım yöntemini ise tabii ki bir uzmana danışarak yapılmasıdır.

İngiliz Tuzunun Yararları Nelerdir?

Bilinen en önemli özelliği kabızlık problemine oldukça iyi gelmesidir. Bununla birlikte, ödem ve şişlik gidericidir. Aynı zamanda etkili bir idrar söktürücü olarak bilinir ve bu hastalıklar için kullanılması çok yarar vardır. Ayrıca böbrek bezleri problemlerini önler ve safra taşlarının düşürülmesi için de kullanılır. Sindirime de oldukça fayda sağlamaktadır. Tuz şeklinin haricinde jel şeklinde de satılır, bir takım cilt problemlerini giderici, cildi nemlendirici ve ölü derileri yok eden bir özelliği vardır. 1 litre su ile karıştırılarak kullanılan İngiliz tuzu minerali, sindirim sisteminde meydana gelebilecek olan tüm şişkinlik problemlerin azalmasında gözle görülür bir fayda sağlamaktadır. Acımtırak bir tada sahip olduğundan meyve suyunun içine eklenerek tüketilebilir.

İngiliz Tuzunun Zararları Nelerdir?

Özellikle bağırsakların temizlenmesi için çok fazla tüketilmemesi gerekmektedir. Her bir ürünün fazla kullanımı bireyin vücudunda bir takım yan etkilere de sebep olduğu bilinen bir gerçektir. Aşırı kullanımdan doğabilecek olan zararlar bu ürün içinde geçerlidir. En ufak bir sindirim ve bağırsak problemi bile yaşayanlar çoğu zaman çareyi İngiliz tuzunda bulurlar. Aşırı tüketildiğinde ise vücutta gereğinden fazla su ve mineral kaybı meydana gelmektedir.

Özellikle yüksek ateş ve kusma gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Çoğu zaman doğru ölçüde kullanıldığında insan vücuduna direkt etki eden ve bilinen herhangi bir zararı gözlenmemiştir. Bilinen yan etkiler ise bir süre sonra kendiliğinden geçer. Daha etkili bir sonuç almak için; sabahları bir çay bardağı ılık suya 2 gram İngiliz tuzu ekleyin ve karıştırdıktan 5 dakika sonra bu suyu için. Gün boyunca vücudunuza olan etkisini hissedeceksiniz. Yine de bu tarz doğal ürünleri kullanmadan önce uzman bir doktora danışmakta yarar var.

İngiliz Tuzu ile Safra Taşı Düşürme

Bir adet su bardağına 2 yemek kaşığı kattıktan sonra, yemek yemeden önce 1 saat veya 45 önce bunu içiyoruz. Bunu içtikten 15 dk sonra yarım su bardağı zeytin yağı, yarım su bardağı limon suyunu karıştırarak içiyoruz. Bunu yapmamız şart çünkü; bu limon zeytin yağı karışımı safra kanalındaki bütün gözenekleri açar iri sayılabilecek derece ki taşların bile dökülmesini sağlar. Safra kesesinde ne kadar taş varsa bu karışım ve uygulama yapıldıktan sonra sonuç almamak mümkün değil. İngiliz tuzu ile safra taşı düşürme metodu yaklaşık 100 yıldır Avrupa’da olsun Asya’da olsun sürekli olarak kullanılan bir metot. Ayrıca Osmanlı zamanında da kullanıldığı biliniyor. Ne kadar kullanılacağı ve ne sıklıkla kullanılacağı konusunda ise kişinin kendisine kalmış safra taşı sorunu giderilene kadar bu şekilde kullanılabilir. Her akşam yemeğinden önce kullanılması daha çok tavsiye edilir.

İngiliz Tuzu Kabızlık İçin Nasıl Kullanılır ?

Epsom tuzu bir çok yararının yanında aynı zamanda bir magnezyum takviye maddesi gibi kullanılabileceği için kabızlık sorunu içinde kullanılmasıyla gayet olumlu sonuçlar verir. İngiliz tuzu kabızlık için nasıl kullanılır ? Sorunuza bu paragrafta cevap vereceğiz. İlk önce unutmamak gerek tükettiğimiz madde magnezyum sülfat, bu maddeyi haddinden fazla tüketmemiz magnezyum zehirlenmesine yol açabilir. Kabızlığı geçirecek  doz yetişkin insanlar için bir su bardağında 2 ile 6 çay kaşığı kadar eriterek kullanılması önerilir. Bunu kabızlığınız geçene kadar her gün bu dozlarda almalısınız. Çocuklar için ise bu durum biraz daha hassas tam bir ölçü verilemeyeceği gibi temkinli olmakta yarar var. Başlangıç için 1 su bardağına 1 çay kaşığı epsom tuzu atarak başlayabilirsiniz. Bir kaç gün böyle devam ettikten sonra eğer ki kabızlık geçmiyorsa doz 2 çay kaşığına çıkarılabilir. Hala daha kabızlık sorunu çözülmüyor ise çocuklar için doktorlara başvurarak bu dozu yavaş bir şekilde artırabilirsiniz.

İngiliz Tuzu İle Zayıflama Yöntemleri

İngiliz karbonatı yazımızın diğer yerlerinde belirttiğimiz gibi magnezyum sülfattan oluşmakta. Bu bileşim insan sağlığı konusunda bir çok zararı olan toksinleri ve vücut içerisinde bulunan serbest radikalleri vücut dışarısına çıkarılmasına sebep olur. Bu durum sayesinde bağırsaklarımız hızlanacak ve ingiliz tuzu ile zayıflama kolaylaşacaktır. Peki bunu nasıl kullanacağız dediğinizi duyar gibiyim. O yüzden hemen anlatıyorum. İngiliz tuzu ile kilo vermek için ilk önce bir jakuzi veya küvet sahibi olmanız gerekiyor. Çünkü ingiliz tuzunu banyo sırasında jakuzi veya küvete doldurduğumuz suyun içerisine atarak, yarim saat kadar bu suyun içerisinde kalıyor olmamız gerekiyor. Ölçüsü ise orta boy bir küvet için bir su bardağı epsom tuzu yeterli olur. Sıklık konusunda ise şüpheniz olmasın ayda 6-7 defa yapsanız da olur 10-11 defa da yapabilirsiniz. Çok yapılmasının bir zararı olmayacaktır, epsom tuzu kilo kaybını zorlaştıran toksin ve radikalleri vücuttan def ederek kilo vermenize yardımcı olacaktır. Kilo vermeyle alakalı daha detaylı bilgi için Zayıflama Yöntemleri makalemizi okuyabilirsiniz.

Magnezyum Sülfat Nedir Ne İçin Kullanılır

Yazımızın bu kısmını makalemize sonradan ekliyoruz. İngiliz tuzu ile magnezyum sülfat aynı şey olduğunu bilmeyenler tarafından magnezyum sülfat nedir ne için kullanılır sorusunu bir çok kez duyduk. Daha önceden de belirtiğimiz gibi ingiliz tuzu, ingiliz karbonatı ve magnezyum sülfat aynı şeydir. Magnezyum sülfat bağırsak temizliği, detoks ile cilt bakımı ve safra kesesi taşı düşürmede etkin olarak kullanılır. Kimyasal formülü MgSO4 olan bileşik İçerisinde bolca magnezyum oksijen ve kükürt bulunduran, inorganik bir tuzdur. Özellikle magnezyum eksikliği bulunan hastalara 1. sınıf magnezyum takviyesi olarak tavsiye edilir. 

İngiliz Tuzu Fiyat Araştırması Ve Satış Kanalları

Ülkemizde bundan bir kaç yıl önce bulması çok zor olan hatta çoğu insanın Avrupa’dan sipariş ettiği İngiliz karbonatı yanı epsom tuzu  son yıllarda aktarlarda hatta internet üzerinden bir çok siteden satılır duruma geldi. İlk önce bakmanız gereken alacağınız markanın sağlık bakanğı Ürün Takip Sistemi olan ÜTS sitesi tarafından onaylanıp onaylanmadığı olmalı  bunu kontrol etmek için ÜTS sitesi  https://uts.saglik.gov.tr/ bu adresten takip edebilirsiniz. Çok masum bir ürün gibi görünse de magnezyum sülfat oranı çok önemlidir. Magnezyum eğerli belirlenen orandan yüksek ise epsom tuzundan yarardan çok zarar görebilirsiniz.  Özellikle ingiliz karbonatı hakkında bilgiler yaygınlaştıkça aktarlar açık olarak paket halinde bile satmakta bunlardan kesinlikle uzak durulması gerek. Sağlıklı bir epsom tuzu yani ingiliz tuzu fiyat konusunda bir ön sezi yapabilirsiniz.  Sağlıklı ve normal şartlarda 1 KG ingiliz tuzu fiyatı 10 ile 12 lira arasında olması gerekiyor.

İngiliz Tuzu Kullanıcı Yorumları

Sitemiz Takipçilerinden Nuray hanım; doktor tavsiyesiyle 1 çay çağını ingiliz tuzunu su bardağında eriterek içiyorum yaklaşık 1 ay oldu. Ayaklarımdaki ağrılar için kullanıyordum iyi geldiğini söyleyebilirim. Tabi bunun yanında bir çok vitamin ve probiyotik kullanıyorum ama bu ingiliz tuzunun yararları olduğunu düşünüyorum.

Sitemize e-posta İle ulaşan Kemal Bey; Safra kesesinde oluşan taş için doktorun tavsiye ettiği formül ile bu tuzu bende kullanıyorum şimdiye kadar faydalarını gördüm. Bir yemek kaşığı kadar yaklaşık 30 gram civarı bişe yapıyor bunu biraz büyükçe bir su bardağında eritiyorum. Daha sonrasında neden bilmem bunu yudum yudum içiyorum öyle dedi doktor 5 ile 10 yudum arasında yavaş yavaş içiyorum. İçtikten yarım saat sonra yarım çay bardağı zeytin yağına yarım limonu sıkarak içiyorum ingiliz tuzunun faydasını gördüm düzenli kullanmaya devam ediyorum.

Site yazarlarımızdan cilt uzmanı aynı zamanda bizzat kullanıcısı olan Fatma hanım; ingiliz tuzunu banyodan önce kesinlikle vücuduma özellikle yüzüme yedirerek gezdiriyorum. İçerisinde bulunan sülfat ağır metallar ve zararlı toksinleri atmaya yardımcı oluyor. Her geçen gün kullandıkça daha fazla faydasını görüyorum sizlere de öneriyorum.

İngiliz Tuzu Kullananlar Tarafından Sorulan Sorular

İngiliz Tuzu Zayıflatırmı ?

Tabi ki ingiliz karbonatı zayıflamaya oldukça yardımcı oluyor.  İngiliz Tuzu İle Zayıflama bu bölümde anlattığımız gibi banyo yaparken jakuzi veya küvete tavsiye ettiğimiz oranda epsom tuzu atarsanız, vücut içerisinde bulunan radikaller ve toksinler dışarı atılır ve zayıflama yardımcı olur.

ingiliz tuzu ile ingiliz karbonatı aynımı ?

Evet aynıdır. Hepsi özünde magnezyum sülfattır. Genellikle ingiliz karbonatı diye hitap edilir İngilizce karşılığı epsom salt olarak bilinir yine epsom tuzu olarak da dile getirilir. Ülkemizde şekli itibariyle tuza benzediği için ingiliz tuzu olarak da bilinmektedir.

İngiliz Tuzu Cilt Bakımı İçin Nasıl Kullanılır ?

İlk önce belirtmek isterim ki internet bilgi çöplüğüne dönmüş durum da ve her gün gereksiz tonlarca bilgi internet üzerinden insanlara ulaşıyor. Bunların bir diğeri ise ingiliz tuzunun cilt bakımı için ağızdan alınması veya suya karıştırarak içilmesi gibi oldukça yanlış olan bu bilgi. İngiliz tuzu cilt bakımı için sadece cildinize haftada 2-3 defa banyo yaptığınız suya katarak veya küvetinizin içerisine 1 su bardağı kadarını dökerek yapabilirsiniz. Cilt gözeneklerini kapatan toksinlerden sizleri arındıracağı gibi cildinizi canlandıracaktır.

Nar Suyunun Faydaları

Makale Başlığı
İngiliz Tuzunun Yararları Nelerdir ? Kullanıcı Yorumları Ve Dahası
Makale İsmi
İngiliz Tuzunun Yararları Nelerdir ? Kullanıcı Yorumları Ve Dahası
Açıklama
İngiliz Tuzunun Yararları tüm doktorlar tarafından bilinmekte ve önerilmektedir. İngiliz Tuzu kullanıcı yorumları gayet olumlu olmakla birlikte. Safra taşı düşürme, kabızlık hastalıklarına iyi gelir ve zayıflamak isteyenlerde kullanabilir.
Yazar
Yayıncı Adı
Kadina Özel Sırlar
Yayıncı Logo

Sosyal Medyada Paylaşın:
Bizlere Yorum İle Soru Sorabilirsiniz
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar