İngiliz Tuzunun Yararları Nelerdir ? – Kullanıcı Yorumları ve Dahası

İngiliz tuzu olarak bahsettiğimiz maddenin içinde bulunan magnezyum sülfattır ve gerçek bir tuz değildir. Sadece dış görüntüsünden dolayı bu isimle bilinmektedir. Bu mineral, suda eriyerek şeffaf bir görünüm alır. Gerek büyük aktarlarda gerekse eczanelerde kolaylıkla bulabilirsiniz, pek çok şeye faydası olduğu artık bilinen bir gerçektir. Uzun yıllardır yapılan araştırmalar sonucunda, geçmiş yıllardan günümüze kadar uzanmış bir mazisi vardır. Birçok doktorun da bazı durumlarda bu tuzu önerdiği bilinmektedir. En doğru kullanım yöntemini ise tabii ki bir uzmana danışarak yapılmasıdır.

İngiliz Tuzunun Faydaları Yararları Nelerdir?

Bilinen en önemli özelliği kabızlık problemine oldukça iyi gelmesidir. Bununla birlikte, ödem ve şişlik giderici özelliği ingiliz tuzunun faydaları arasında yer alır. Aynı zamanda etkili bir idrar söktürücü olarak bilinir ve bu hastalıklar için kullanılması çok yarar vardır. Ayrıca böbrek bezleri problemlerini önler ve safra taşlarının düşürülmesi için de kullanılır. Sindirime de oldukça fayda sağlamaktadır. Tuz şeklinin haricinde jel şeklinde de satılır, bir takım cilt problemlerini giderici, cildi nemlendirici ve ölü derileri yok eden bir özelliği vardır. 1 litre su ile karıştırılarak kullanılan İngiliz tuzu minerali, sindirim sisteminde meydana gelebilecek olan tüm şişkinlik problemlerin azalmasında gözle görülür bir fayda sağlamaktadır. Acımtırak bir tada sahip olduğundan meyve suyunun içine eklenerek tüketilebilir.

İngiliz Tuzunun Zararları Nelerdir?

Özellikle bağırsakların temizlenmesi için çok fazla tüketilmemesi gerekmektedir. Her bir ürünün fazla kullanımı bireyin vücudunda bir takım yan etkilere de sebep olduğu bilinen bir gerçektir. Aşırı kullanımdan doğabilecek olan zararlar bu ürün içinde geçerlidir. En ufak bir sindirim ve bağırsak problemi bile yaşayanlar çoğu zaman çareyi İngiliz tuzunda bulurlar. Aşırı tüketildiğinde ise vücutta gereğinden fazla su ve mineral kaybı meydana gelmektedir.

Özellikle yüksek ateş ve kusma gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Çoğu zaman doğru ölçüde kullanıldığında insan vücuduna direkt etki eden ve bilinen herhangi bir zararı gözlenmemiştir. Bilinen yan etkiler ise bir süre sonra kendiliğinden geçer. Daha etkili bir sonuç almak için; sabahları bir çay bardağı ılık suya 2 gram İngiliz tuzu ekleyin ve karıştırdıktan 5 dakika sonra bu suyu için. Gün boyunca vücudunuza olan etkisini hissedeceksiniz. Yine de bu tarz doğal ürünleri kullanmadan önce uzman bir doktora danışmakta yarar var.

İngiliz Tuzu ile Safra Taşı Düşürme

Bir adet su bardağına 2 yemek kaşığı kattıktan sonra, yemek yemeden önce 1 saat veya 45 önce bunu içiyoruz. Bunu içtikten 15 dk sonra yarım su bardağı zeytin yağı, yarım su bardağı limon suyunu karıştırarak içiyoruz. Bunu yapmamız şart çünkü; bu limon zeytin yağı karışımı safra kanalındaki bütün gözenekleri açar iri sayılabilecek derece ki taşların bile dökülmesini sağlar. Safra kesesinde ne kadar taş varsa bu karışım ve uygulama yapıldıktan sonra sonuç almamak mümkün değil. İngiliz tuzu ile safra taşı düşürme metodu yaklaşık 100 yıldır Avrupa’da olsun Asya’da olsun sürekli olarak kullanılan bir metot. Ayrıca Osmanlı zamanında da kullanıldığı biliniyor. Ne kadar kullanılacağı ve ne sıklıkla kullanılacağı konusunda ise kişinin kendisine kalmış safra taşı sorunu giderilene kadar bu şekilde kullanılabilir. Her akşam yemeğinden önce kullanılması daha çok tavsiye edilir.

İngiliz Tuzu Kabızlık İçin Nasıl Kullanılır ?

Epsom tuzu bir çok yararının yanında aynı zamanda bir magnezyum takviye maddesi gibi kullanılabileceği için kabızlık sorunu içinde kullanılmasıyla gayet olumlu sonuçlar verir. İngiliz tuzu kabızlık için nasıl kullanılır ? Sorunuza bu paragrafta cevap vereceğiz. İlk önce unutmamak gerek tükettiğimiz madde magnezyum sülfat, bu maddeyi haddinden fazla tüketmemiz magnezyum zehirlenmesine yol açabilir. Kabızlığı geçirecek  doz yetişkin insanlar için bir su bardağında 2 ile 6 çay kaşığı kadar eriterek kullanılması önerilir. Bunu kabızlığınız geçene kadar her gün bu dozlarda almalısınız. Çocuklar için ise bu durum biraz daha hassas tam bir ölçü verilemeyeceği gibi temkinli olmakta yarar var. Başlangıç için 1 su bardağına 1 çay kaşığı epsom tuzu atarak başlayabilirsiniz. Bir kaç gün böyle devam ettikten sonra eğer ki kabızlık geçmiyorsa doz 2 çay kaşığına çıkarılabilir. Hala daha kabızlık sorunu çözülmüyor ise çocuklar için doktorlara başvurarak bu dozu yavaş bir şekilde artırabilirsiniz.

İngiliz Tuzu İle Zayıflama Yöntemleri

İngiliz tuzu yazımızın diğer yerlerinde belirttiğimiz gibi magnezyum sülfattan oluşmakta. Bu bileşim insan sağlığı konusunda bir çok zararı olan toksinleri ve vücut içerisinde bulunan serbest radikalleri vücut dışarısına çıkarılmasına sebep olur. Bu durum sayesinde bağırsaklarımız hızlanacak ve ingiliz tuzu ile zayıflama kolaylaşacaktır. Peki bunu nasıl kullanacağız dediğinizi duyar gibiyim. O yüzden hemen anlatıyorum. İngiliz tuzu ile kilo vermek için ilk önce bir jakuzi veya küvet sahibi olmanız gerekiyor. Çünkü ingiliz tuzunu banyo sırasında jakuzi veya küvete doldurduğumuz suyun içerisine atarak, yarim saat kadar bu suyun içerisinde kalıyor olmamız gerekiyor. Ölçüsü ise orta boy bir küvet için bir su bardağı epsom tuzu yeterli olur. Sıklık konusunda ise şüpheniz olmasın ayda 6-7 defa yapsanız da olur 10-11 defa da yapabilirsiniz. Çok yapılmasının bir zararı olmayacaktır, epsom tuzu kilo kaybını zorlaştıran toksin ve radikalleri vücuttan def ederek kilo vermenize yardımcı olacaktır. Kilo vermeyle alakalı daha detaylı bilgi için Zayıflama Yöntemleri makalemizi okuyabilirsiniz.

Magnezyum Sülfat İngiliz Tuzu Nedir Ne İçin Kullanılır

Yazımızın bu kısmını makalemize sonradan ekliyoruz. İngiliz tuzu ile magnezyum sülfat aynı şey olduğunu bilmeyenler tarafından magnezyum sülfat nedir ne için kullanılır sorusunu bir çok kez duyduk. Daha önceden de belirtiğimiz gibi ingiliz tuzu ve magnezyum sülfat aynı şeydir. Magnezyum sülfat bağırsak temizliği, detoks ile cilt bakımı ve safra kesesi taşı düşürmede etkin olarak kullanılır. Kimyasal formülü MgSO4 olan bileşik İçerisinde bolca magnezyum oksijen ve kükürt bulunduran, inorganik bir tuzdur. Özellikle magnezyum eksikliği bulunan hastalara 1. sınıf magnezyum takviyesi olarak tavsiye edilir. 

Magnezyum Sülfat Detoks

Aslına bakılırsa, magnezyum sülfat detoks ile yazımız boyunca anlattığımız ingiliz tuzunu banyo sırasında küvete atarak toksinlerden arınma işleminin aynısı ancak bu tarz uygulama magnezyum sülfat detoksu olarak soruluyor ve bu yönde nasıl yapabiliriz ? soruları geliyor. Bizlerde yazımıza sonradan bu başlığı eklemeye karar verdik. Tam olarak sizlere nasıl uygulanacağını anlatacağız. Orta boy bir küvet için 2 su bardağı magnezyum sülfatı sıcak su ile dolu küvete atın. Daha sonrasında 10-15 dk boyunca bu sıcak suyun içerisinde kendinizi arındırın. İşin sonunda vücudunuzda uzun zamanlar içerisinde biriken ağır metaller magnezyum sülfat içerisinde barınan yoğum sülfat sayesinde vücuttan atılacaktır. Gün içerisinde aşırı bir şekilde ayakta duruyor ve ayaklarınız şişiyorsa bu konuda da sizlere şifa verecektir.

İngiliz Tuzu Fiyat Araştırması Ve Satış Kanalları

Ülkemizde bundan bir kaç yıl önce bulması çok zor olan hatta çoğu insanın Avrupa’dan sipariş ettiği İngiliz tuzu yanı epsom tuzu  son yıllarda aktarlarda hatta internet üzerinden bir çok siteden satılır duruma geldi. İlk önce bakmanız gereken alacağınız markanın sağlık bakanğı Ürün Takip Sistemi olan ÜTS sitesi tarafından onaylanıp onaylanmadığı olmalı  bunu kontrol etmek için ÜTS sitesi  https://uts.saglik.gov.tr/ bu adresten takip edebilirsiniz. Çok masum bir ürün gibi görünse de magnezyum sülfat oranı çok önemlidir. Magnezyum eğerli belirlenen orandan yüksek ise epsom tuzundan yarardan çok zarar görebilirsiniz.  Özellikle ingiliz salt hakkında bilgiler yaygınlaştıkça aktarlar açık olarak paket halinde bile satmakta bunlardan kesinlikle uzak durulması gerek. Sağlıklı bir epsom tuzu yani ingiliz tuzu fiyat konusunda bir ön sezi yapabilirsiniz.  Sağlıklı ve normal şartlarda 1 KG ingiliz tuzu fiyatı 10 ile 12 lira arasında olması gerekiyor.

İngiliz Tuzu Kullanıcı Yorumları

Sitemiz Takipçilerinden Nuray hanım; doktor tavsiyesiyle 1 çay çağını ingiliz tuzunu su bardağında eriterek içiyorum yaklaşık 1 ay oldu. Ayaklarımdaki ağrılar için kullanıyordum iyi geldiğini söyleyebilirim. Tabi bunun yanında bir çok vitamin ve probiyotik kullanıyorum ama bu ingiliz tuzunun yararları olduğunu düşünüyorum.

Sitemize e-posta İle ulaşan Kemal Bey; Safra kesesinde oluşan taş için doktorun tavsiye ettiği formül ile bu tuzu bende kullanıyorum şimdiye kadar faydalarını gördüm. Bir yemek kaşığı kadar yaklaşık 30 gram civarı bişe yapıyor bunu biraz büyükçe bir su bardağında eritiyorum. Daha sonrasında neden bilmem bunu yudum yudum içiyorum öyle dedi doktor 5 ile 10 yudum arasında yavaş yavaş içiyorum. İçtikten yarım saat sonra yarım çay bardağı zeytin yağına yarım limonu sıkarak içiyorum ingiliz tuzunun faydasını gördüm düzenli kullanmaya devam ediyorum.

Site yazarlarımızdan cilt uzmanı aynı zamanda bizzat kullanıcısı olan Fatma hanım; ingiliz tuzunu banyodan önce kesinlikle vücuduma özellikle yüzüme yedirerek gezdiriyorum. İçerisinde bulunan sülfat ağır metallar ve zararlı toksinleri atmaya yardımcı oluyor. Her geçen gün kullandıkça daha fazla faydasını görüyorum sizlere de öneriyorum.

İngiliz Tuzu Kullananlar Tarafından Sorulan Sorular

İngiliz Tuzu Zayıflatırmı ?

Tabi ki ingiliz salt zayıflamaya oldukça yardımcı oluyor.  İngiliz Tuzu İle Zayıflama bu bölümde anlattığımız gibi banyo yaparken jakuzi veya küvete tavsiye ettiğimiz oranda epsom tuzu atarsanız, vücut içerisinde bulunan radikaller ve toksinler dışarı atılır ve zayıflama yardımcı olur.

ingiliz tuzu ile ingiliz karbonatı aynımı ?

Hayır farklı maddelerdir. İngiliz tuzu diye tabir ettiğimiz madde içerisinde magnezyum sülfat barındırır, ingiliz karbonatı ise sodyum bikarbonat ihtiva eder.İkisi arasında fark görsel olarak da anlaşılabilir epson tuzu tuz taneleri gibi görünür ancak ingiliz karbonatı eczanelerde satıldığı hali ile bir toz halindedir.  İngiliz karbonatı, özellikle diş temizliği ve cilt beyazlatma özelliğiyle kullanılmaktadır. Mide ekşimesine de kullanılması tavsiye edilir.

İngiliz Tuzu Cilt Bakımı İçin Nasıl Kullanılır ?

İlk önce belirtmek isterim ki internet bilgi çöplüğüne dönmüş durum da ve her gün gereksiz tonlarca bilgi internet üzerinden insanlara ulaşıyor. Bunların bir diğeri ise ingiliz tuzunun cilt bakımı için ağızdan alınması veya suya karıştırarak içilmesi gibi oldukça yanlış olan bu bilgi. İngiliz tuzu cilt bakımı için sadece cildinize haftada 2-3 defa banyo yaptığınız suya katarak veya küvetinizin içerisine 1 su bardağı kadarını dökerek yapabilirsiniz. Cilt gözeneklerini kapatan toksinlerden sizleri arındıracağı gibi cildinizi canlandıracaktır.

İngiliz Tuzu Egzama için Kullanılır mı ?

Bir önce ki sorumuzun cevabından aslında bu sorumuzun cevabını vermiştik ancak özellikle egzama ile ilgili sorular gelmeye devam etti. İngiliz tuzu egzama için kullanılması yine ingiliz tuzu banyosuyla mümkün olabilir. Cilt üzerinde gözle görünür faydaları olacağı gibi egzama gibi cilt hastalarına da iyi gelmektedir.

Nar Suyunun Faydaları

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

22 Yorumlar
 1. Mustafa Ertem diyor ki;

  İngiliz karbonatlı sodyumbikarbonat tır. Yani bildiğimiz karbonat tır.(yemek sorası)
  Gerekli düzeltmeleri yapıp yeniden yayınlayın.

  1. Admin diyor ki;

   Merhaba Mustafa Bey,
   Yazımız tavsiyeleriniz üzerine düzenlenmiştir.

   Teşekkürler…

   1. Magnezyum Karbonat diyor ki;

    İngiliz karbonatı kesinlikle magnezyum sülfat içermez. O adı üstünde Sodyum bi karbonat tır. üniversite hocalarının ve doktorların bu konudaki makalelerini baz alarak karıştırıyor olabilirsiniz.

    1. Admin diyor ki;

     Evet İngiliz tuzu ve İngiliz Karbonatı karışıyor olabilir. Makalemizi sizden gelen tavsiyeler üzerine yeniden düzenleyeceğiz. Hassasiyetiniz için teşekkürler.

 2. Ahmet Doğanay diyor ki;

  Herkesin anlayacağı bir şekilde anlattığınız bilgiler için çok teşekkür ediyor,sağlıklı günler diliyor,saygılar sunuyorum.

  1. Admin diyor ki;

   Rica ederiz Ahmet bey, umarım magnezyum sülfat hakkında detaylı bilgi verebilmişizdir.

 3. İsimli diyor ki;

  İngiliz tuzu:Magnezyum sulfat
  İngiliz karbonatı:Sodyum Bi Karbonat(gıdalara uygun olan)
  Çamaşır Sodası:Sodyum Karbonat

 4. Efdalya diyor ki;

  Miyomu da iyi gelir mi eğer iyi geliyorsa aynı ölçülerde mı kullanmalıyım.

  1. Admin diyor ki;

   İngiliz tuzunun bu yönde bir yararı olduğuna dair tavsiye veya çalışma mevcut değil. Bir doktora danışmanızı öneririz.

  2. Soğan suyu diyor ki;

   Sayın eftelya myom için ibrahim saracoglunun soğan suyu kürünü yapabilirsiniz

 5. İbrahim SARIOĞLU diyor ki;

  Tüm düzeltme yorumlarına rağmen hala İngiliz karbonatı ile İngiliz tuzu aynı maddeymiş gibi duruyor, niye düzeltme yapılmıyor anlaşılır gibi değil

 6. İbrahim SARIOĞLU diyor ki;

  Karbonatla tuzun farkında olmamak yazının güvenilirliğini düşündürüyor, ikazların dikkate alınmamasıda saygısızlıktır.

  1. Admin diyor ki;

   Merhaba İbrahim Bey,
   Yazımız tavsiyeleriniz üzerine düzenlenmiştir. Ekibimiz, okurlardan gelen eleştirilere ve önerilere her zaman önem göstermiştir. Anlayışınız ve tavsiyeleriniz için minnettarız.

   Teşekkürler…

 7. Selma diyor ki;

  Safra taşı yüzünden safra kesem alindi ama ben bagirsak temizligi icin kullanmak istiyorum acaba bir sakincasi var mi?

 8. Ahmet KORKMAZ diyor ki;

  İngiliz tuzu gribe karşı da çok etkili. boğazlarım çok acıyordu, halsizlik ve kırgınlık yaşadığım bir anda aklıma geldi 1 su bardağına 1 çorba kaşığı aç karnına içtim, yarım saat sonra boğaz ağrım ve o kırgınlık gitti. kesinlikle tavsiye ederim..

 9. Soğan suyu diyor ki;

  Sayın eftelya myom için ibrahim saracoglunun soğan suyu kürünü yapabilirsiniz

 10. Fatma diyor ki;

  Yüzümde bide sırtımda iltihaplı sivilce var bunada iyi gelirmi

 11. Tulın diyor ki;

  Merhabalar bartolın kıstıne iyi gelirmi teşekürler İngiliz tuzu

 12. Mey diyor ki;

  Merhabalar herkeste küvet yada jakuzi olmuyabilr onun icin inglilz tuzunu kovaya hazırlayip öyle yapsak olurmu bide ingiliz tuzlu suyla banyo yaptiktan sonra durulanmak gereklimi???

 13. Ayşe diyor ki;

  Safra kesesi için kullacagim bebeğim var emzirebilir miyim

  1. Admin diyor ki;

   Çok hassas bir konu Ayşe hanım, doktora danışmakta fayda var.

 14. Mustafa Fındık diyor ki;

  Arkadaşlar İngiliz tuzunu kullanarak safra kesesinden taş düşüren var mı acaba, bu şekilde hiçbir yorum göremedim de.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemiz deneyiminizi geliştirmek için veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun çerezleri kullanır. Anladım Detay