Hamilelikte Süt Ne Zaman Gelir ?

Hamilelik sürecine girdiğiniz anda zamanla göğüs bölgenizdeki değişiklikleri fark etmeye başlarsınız. Günden güne büyümeye başlayan göğüsler, daha bir dolgunluk hissi, meme uçlarının ve etrafındaki yuvarlak bölgenin daha çok belirginleşmesi, bu bölgenin daha koyu bir renk alması… Gebeliğin habercisi olan ilk unsurlardan bir kaçıdır.

Meme Ucundaki Renk Koyulaşması

Uzmanlar bu konuyu çok destekleyen bir kanıt olmasa da meme ucundaki renk koyulaşmasının bebeğin belki de dikkatini çekmek için olabileceğini düşünüyorlar. Hatta karın bölgenizde beliren ve karnın tam ortasından çizgi şeklinde ilerleyen o koyu kalın belirti de bebeğin meme ucunu bulmasına yardımcı bir işaret olabileceği yönünde görüşler mevcut. Emzirmeye hazır olan bir memede diğer etken ise memenin uç bölümünün etrafındaki yağ bezelerinin gözle görüşür şekilde büyümesidir. Bunların yağ keseciklerinin salgıladığı yağ, emzirme anında meme ucunun yağlı olmasını ve kurumasını engeller.

Gebelikte Meme Ucunda Ne Olur?

Emzirilmeye hazır bir memede dışında olduğu gibi meme ucunun iç bölümünde de belli başlı bazı değişiklikler olur. Bebek anne adayının karnında daha sadece 6 haftalık bir embriyo iken memeler süt üretimine hazır olmak için gelişmeye başlar. Östrojen hormonu bu sırada son hızla süt hazırlayan bezleri de büyütmeye başlar.

Göğüs içinde bulunan bezleri; prolaktin hormonu yardımıyla yağdan, karbonhidrattan ve proteinden bir karışım hazırlar ve anne süt üretir. Süt, alveol denilen bu küçük torbalarda birikir ve bu torbalar göğüs kasları yardımı ile süt yollarına gönderilerek meme ucuna kadar gelir. Oksitosin hormonu sayesinde tepki veren kasların yardımı ile doğum sonrası meme artık süt salgılamaya başlar.

Sütünüz zaman içerisinde dengeli beslenmenize, stres seviyenize, aldığınız ilaçlara göre artabilir veya azalabilir. Hamilelik döneminde en önemli konulardan birisi, dengeli beslenmektir. Çünkü sizin vücudunuz aldığınız tüm besinleri öğüterek, sütünüzü hazırlayan bir fabrika gibidir. Dengeli ve sağlıklı beslendikçe, bebeğinize verebileceğiniz süt seviyesi de artacaktır.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemiz deneyiminizi geliştirmek için veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun çerezleri kullanır. Anladım Detay