Hamilelikte Reflü Belirtileri ve Bitkisel Tedavisi – Hamilelikte Reflü Öksürüğü

Hamilelikte reflü rahatsızlığı yapılan araştırmalara göre anne adaylarının neredeyse yarasından fazlasında görüldüğünü ortaya koymuştur. Bazı anne adaylarında hamileliğin ilk dönemlerinde görülürken bazılarındaysa hamileliğin ilerleyen ve son dönemlerinde görülmektedir. Hamilelikte reflü tamamen gebelik dönemine özeldir ve gebelik sonlandığından kendiliğinden ortadan kalkar ve kadınlar normal yaşantılara dönerler.

Hamilelikte Reflü Neden Olur?

Hamilelikte reflü görülmesinin en temek ve en sık nedenleri arasında progesteron hormonu gelmektedir bu hormon gebelikte salgılandığında kasları gevşeterek mide kapağından geri kaçmaları arttırmaktadır. Bunun yanında gebelikte sindirimin yavaşlaması ve yemek borusu hareketlerinin yavaşlaması da faktörler arasındadır. Gebelikte reflü için bütün şartlar sağlanmaktadır.

Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde rahmin büyümesi ve mideye giderek baskısını arttırması ile mide kapağından geriye kaçan besin miktarını artırmaktadır.

Hamileliğin son zamanlarına doğru rahmin çok büyümesine bağlı ve karna baskı uygulaması nedeni ile midenin de baskı altında kalmasına sebep olur ve bu da geriye kaçan besinlerin miktarını artışına neden olmaktadır.

Hamilelikte Reflü Belirtileri ve Bitkisel Tedavisi

Gebelik sürecinde reflü tedavisi yapılırken ilaç kullanımları son sıraya alınarak mümkün olduğunca ilaçsız tedavi yollarına gidilmektedir. Alınacak önlemler ile hamilelikte reflü azaltılabilir. Alınacak bazı önlemler aşağıdaki gibidir.

 • Turunçgiller tüketmemek
 • Domatesten tüketmemek
 • Baharatlardan uzak kalınmalı
 • Kızartmalardan uzak kalınmalı
 • Kafein, nikotin ve alkollü içecek tüketmemek
 • Kontrollü kilo alımı
 • Aç karın ile yatmak
 • Yemekleri yavaş çiğneyerek yemek
 • Az ama sık yeme alışkanlığı edinmek
 • Yemeğin yanında su ve sıvı tüketimi yapmamak
 • Bütün bu önlemlere ek olarak şekersiz sakız çiğnemek yemek borusunun korunması adına iyi bir yöntemdir. Bunun yanında süt ve yoğurt yada kefir yemek reflünün neden olacağı yanma hissinin azalmasına yada ortadan kalkmasına yardım eden faktörler arasındadır.

Yatarken başın çok alçak bir yastıkta olması da reflüyü etkileyen faktörler arasındayken, sağ tarafına yatmak ise mide asidinin yemek borusuna kaçmasına neden olabileceği unutulmamalıdır. Genel olarak sırt üstü yada sağa doğru yatmak yerine sola yatmayı alışkanlık haline getirerek gebelikte reflüyü kontrol altına alabilirsiniz.

Eğer bu önlemler reflüye iyi gelmez ve şikayetler devam ederse ve illa ki ilaç kullanım yoluna gidilmesi gerekirse, mide asidini düzenleyici ve risk açısından düşük ilaçlar kullanılabilir.Ancak bu ilaçlar kullanılırken öncelikle doktorunuz haberi olmalı ve eczaneden doktor kontrolü dışında almamalısınız. Özellikle bazı antiasit ilaçları şişmelere neden olabilir yada kabızlık sorununu ortaya çıkarabilir. Gebelik döneminde doğru şekilde ilaç kullanımı ve doğru ilaç kullanımı hayati öneme sahiptir.

Gebelikte reflü tedavisinde kesinlikle cerrahi girişimler tercih edilmemektedir. Gebelikten önce reflü şikayeti olan kadınların hamile kalmadan önce gerekli tedavilerinin yapılması önem taşımaktadır.

Anne adayları gebelikte reflü şikayetini ciddiye alarak doktorlarına başvurması gereken rahatsızlıklar içerisinde yer alır. Gebelik döneminde reflü için alınan bazı basit önlemler bazen etkili olmayabilir ve şiddetini arttırarak devam edebilmektedir. Bu gibi durumlar gebelikte normal karşılanan durumlar olmayıp uzman bir hekim tarafından gerekli incelemelerin yapılması gerekir. Gebelikte her zaman erken teşhis ile alınacak önlemler anne ve bebek açısından önem teşkil etmektedir.

Ayrıca gebelik esnasından alınan kilolar ile ilgili sorularınızın cevabını hamilelikte kilo alımı adlı makalemizde bulabilirsiniz.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemiz deneyiminizi geliştirmek için veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun çerezleri kullanır. Anladım Detay