Hamilelikte Kilo Alımı

Hamilelikte kilo alımı dikkat edilmesi gerekir. Anne adayının  çok fazla kilo yapan abur cubur çukur,  hamur işlerinden uzak durması anne ve bebek için faydalıdır. Mümkünse sebze, meyve, kırmızı et, balık,  lifli yiyecekler,  vitamini bol olan yiyecekler,  süt,  yoğurt, peynir,  yumurta tüketmesi daha sağlıklıdır.  Mutlaka proteini fazla olan yiyecekler de tüketmesi faydalıdır.  Hamur işinin bir faydası olmaz. Anneye kilo aldırır ama bebekte kilo yapmaz.  Anne gebelik sürecinde ne kadar az kilo alırsa gebelik ve doğum süreci o kadar kolay olur. Gebelikte zayıf kalmak avantajdır. Çünkü gebelikte kilo alımı doğumda zorlanmanıza da neden olur.

Gebelik anne adayını yorar. Bir de daha fazla kilo alarak bu süreci daha da zorlaştırmayın. Hamileliğin ilk aylarında bazı gebeler kilo verirler. Bunun sebebi bulantı,  kusma, iştahsızlıktır.  Ama ilerleyen aylarda bulantı,  kusma,  iştahsızlık azalacağı için hamilelikte kilo alımı başlar. Bunun için gebelikte kilo alımı zamanına dikkat etmek gerek.

Gebelik döneminde aldığınız  kiloları, kendi fiziksel yapınıza göre ve kendi vücut özelliklerinize göre kişiden kişiye göre farklılık gösterir. Hamilelik döneminde az kilo alacağınız gibi 25-30 kilo gibi fazla kilo da alabilirsiniz. Gebelik döneminde  ortalama 12-16 kilo alımı normaldir. Mutlaka kiloya dikkat etmelisiniz ve hamilelikte kilo alımı hesaplama yöntemine bakarak yemenize ve içmenize dikkat etmek gerekir.

Hamilelikte Kilo Alımı Hesaplama

Gebelikte alınması gereken kilo hesaplama şu şekilde belirtilmektedir;

 • Gebeliğin birinci ayından  dördüncü ayına kadar  en az iki kilo en fazla üç kilo almak gerekir
 • Gebeliğin beşinci ayında en fazla bir kilo almak gerekir
 •  Gebeliğin  altıncı ayında en fazla üç  kilo almak gerekir
 • Gebeliğin  yedinci ayında en fazla iki kilo almak gerekir
 •  Gebeliğin  sekizinci ayında en fazla iki kilo almak gerekir
 •  Gebeliğin dokuzuncu ayında en fazla üç kilo almak gerekir

Hamilelikte Kilo Alımı Ne Zaman Başlar ?

Gebeliğin ilk 4 ayında çok fark edilmeden kilo alımı başlar. Ancak hamilelikte kilo alımı ne zaman başlar sorusunun asıl cevabı, ayda 1 ila 2 kilo alımı gerçekleşen hamileliğin 4. ayından sonra 5. ayında tam olarak gebelikte kilo alımı başlar. Bu dönemde kesinlikle ara öğünler tüketmek ve protein bazlı beslenmek gerekir. Günde 2 defa süt ürünleri (peynir, yoğurt vb.) tüketilmelidir. Ana öğünlerimizde kırmızı et ve balık kesinlikle bulundurmalı ve aç kalmamalıyız.

Hamilelikte Kilo Almak İçin Ne Yapmalı

Eğer hamilelik döneminde yeteri kadar kilo almadığınızı düşünüyorsanız bunun çözümü çok fazla yemek değildir. Hamilelik bebeğin gelişimi ile paralel olarak işleyen bir süreçtir. Bu yüzden sizin ihtiyacınız olan besinler kadar bebeğinizin ihtiyacı olanlar besinleri de tüketerek bebeğinizle beraber olarak sağlıklı bir şekilde hamilelik sürecini atlatmanız gerekmektedir. Yani kısaca gebelik süresince aldığınız kilonun yeterli olmadığını düşünüyorsanız muhtemelen dengeli bir beslenme izlememiş olmalısınız ve bununla ilgili daha net bilgi edinmek için bir an önce hekiminize danışmalı ve sağlıklı bir beslenme programı oluşturmalısınız. Hamilelikte kilo almak için ne yapmalı diye düşünüyorsanız yapmanız gerekenleri öğrenmek için yazıyı sonuna kadar okuyun.

Gebelikte Hızlı Kilo Alımı Nasıl Önlenir ?

Fit olan ve zamanla bu fit halını kaybederek kilo almaya başlayan anne adayları, gebelikte hızlı kilo alımı nasıl önlenir ? derdine düşüyor ve çok tehlikeli diyetlere başlayabiliyor ilk önce bilmeniz gereken kural asla zayıflamak için aşırı diyetlere başvurmamalısınız. En önemli husus kesinlikte tükettiğiniz gıdaların boş kalori barındırmaması, vitamin ve besleyici değerleri yüksek düşük kalorili yiyecekler tüketmelisiniz. Bu dönemde sizlere hem kilo aldıracak hemde besin değerleri olarak sizleri beslemeyecek aburcubur ve fast food gıdalardan kesinlikle kaçınmalısınız.

Günün Öğünleri arasında besleyici meyve barları ve taze sıkılmış meyve suları tüketmelisiniz. 3 öğünün yanına kesinlikle 3 ara öğün eklemelisiniz. Günlük kalori hesabınızın farkında olmalısınız gebe kalmadan önce ortalama 2200 veya 2600 arası kalori alıyorsanız ki bu normal bir bayan için idealdir. Bu kalori değerinin 350 kalori kadar üstüne çıkmış olmanız gerekmekte.

Gebelikte Son 3 Ay kilo Almamak için Ne Yapmalı

Gebelikte son 3 ay kilo almamak için ne yapmalı sorusu anne adaylarının kafasını meşgul eden en büyük sorunlardan birisidir. Özellikle hamileliğin son aylarında alınan kilolar gebelik sonrası vücutta kalıcı olabilirler. Bu yüzden hamilelik süresi boyunca anne adayının beslenme düzenini kontrol altında tutması gerekmektedir. Bebeğin gelişimi süresince kilo alımı normal gibi görünse de araya düzensiz beslenme kaynaklı kilolar da dahil olduğu zaman hem bebeğin hem de annenin sağlığı açısından olumsuz durumlar yaşanabilmektedir. Bu yüzden anne adayımız mutlaka kilo gelişimini takip etmeli, doğal olan ve olmayan kilo alımının farkını anlayıp buna göre hareket etmelidir. Daha çok protein bazlı beslenerek günlük hafif egzersizlere devam edilmeli ayrıca bu egzersizler doğumunda kolaylaşmasına yardımcı olacaktır.

5 Aylık hamilelikte Kaç Kilo Alınır ?

5 aylık hamilelikte kaç kilo alınır gibi sorular e-posta üzerinden bizlere soruluyor bizler, takipçilerimizin gebelikte kilo alımı sorularına elimizden geldiğince yardımcı olmak. Bu tarz konular kişiye özel olarak değişebildiği için net cevap vermek mümkün değildir. Daha zayıf annelerde daha fazla, daha kilolu annelerde ise daha az kilo artışı beklenir. Fakat ortalama bir değer söylemek gerekirse hamileliğin ilk iki ayında toplamda 1.5-2 kilo arası artış beklenirken sonrasındaki üç ya da dört ayında ayda 1-1.5 kilo arası artışlar görülmesi beklenir. Bunlar normal kilolara sahip bir anne adayı için ortalama değerlerdir. Fakat unutmamak gerekir ki bu değerler ortalama değerler olup kişiden kişiye değişir. Kilo takibiniz ve bebeğinizin gelişim durumunu takip edebileceğiniz en sağlıklı kaynak hekiminizdir.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 Yorumlar
 1. seda diyor ki;

  Merhaba
  3.5 ay önce doğum yaptım. 85kg ile hamile kaldım önce 81kg ya düştüm sonra 87 kg ile doğum yaptım kısacası 6 kg ile doğuma girdim. Doğum sonrası 77kg ya düştüm ama aşırı derece de tatlı krizlerine giriyorum ve dayanamayıp yiyorum şuan tekrar 80 kg ya çıktım. Aslında kg olarak bir sıkıntı yok ama göbeğim var tabii sezeryan olması da bir etki ben bölgesel zayıflamak istiyorum göbek gitsin yeter boyum uzun olduğu için kg lu gözükmüyorum. Bölgesel zayıflamak için ne yapmalıyım

  1. Admin diyor ki;

   Merhaba Seda hanım, allah analı babalı büyütsün bebeğimizi.

   Bölgesel zayıflama için https://www.kadinaozelsirlar.com/saglikli-zayiflama-yontemleri/#bolgesel-zayiflama-yontemleri konumuzu ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemiz deneyiminizi geliştirmek için veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun çerezleri kullanır. Anladım Detay