Hamilelikte (Gebelikte) Kasık Ağrısı Nedenleri, Ne Zaman Başlar ?

Kasıklarda bulunan ağrılar erkeklerde ve kadınlarda sık görülen bir sağlık sorunudur. Kasıklarda oluşan ağrılar birçok nedenden kaynaklı olabilir. İdrar yolu enfeksiyonundan kasık fıtığına kadar pek çok neden olabilir. Kasıkta oluşan ağrı sol ve sağ tarafta ortaya çıkar. Ancak hamilelikte kasık ağrısı hanımların en çok araştırdığı kasık ağrısı sebeplerinden. Gebelikte kasık ağrısı hakkında en çok merak edilen soruları sizler için cevaplayacağız.

Hamilelikte Kasık Ağrısı Olur Mu?

Gebeliğin tatlı telaşı insanları iyice sarmış olabiliyor. O yüzden bu dönemlerde anne her hareketine dikkat etmeli ve bebeğini korumak için elinden geleni yapmalıdır. Ama bebeğin sağlığı kadar annenin de sağlığı oldukça önemlidir. Hamilelik döneminde kasıklarda sancılar ve ağrılar oluşur. O yüzden anne adayı bu sancılar oluştuğunda dikkatli olmalıdır. Gebelikte kasık ağrısının zamanı, bölgesi ve çeşidi bizlere farklı sinyaller veriyor olabilir.

Hamilelikte Kasık Ağrısı Ne Zaman Başlar?

Hamileliğin 6-8. haftasında hafif derecede kasık ağrıları başlamaktadır. Bu sık karşılaşılan bir durumdur. Gebelikte kasık ağrısı ne zaman başlar sorusu ise her hamilelikten hamileliğe değişebiliyor. Ancak genellikle ilk 3 ayın sonunda, 3. ayımızı takip eden 1 veya 2. haftada yoğun olarak oluşmaktadır. Hatta bazı hamileliklerde rahim ağzının büyümesi nedeniyle kasık ağrıları da gözlenir. Bu dönemlerde gebeliğin 3. ayına denk gelmektedir.

Bu konuda bilinmesi gereken en önemli nokta ise ilk olan hamileliklerde ağrıların daha çok görüldüğü konusudur. Bu ağrılar yavaş başlayarak şiddetli bir şekilde devam eder. Hamileliğin sonlanması ile birlikte bu ağrılar da biter.

Hamilelikte Kasık Ağrısı Nedenleri ?

Gebelik başladıktan sonra veya başlamadan önce yaşanan kasık ağrılarının bir çok nedeni olabilir. Sizlere başlıca hamilelikte kasık ağrısı nedenlerini sıralıyoruz.

  • Kabızlık ve gaz sancısı: Progestoran hormonu vücutta gebelik süreciyle birlikte daha çok salgılamaya başlar. Bu hormon nedeniyle bağırsak hareketleri yavaşlamaya başlar. Kabızlık ve gaz sıkışması gibi sorunların vücutta başlamasıyla kasıklarda sancı ve ağrı oluşumu başlar. Bu durum muhakkak doktorla görüşülmeli ve bol su içilmeli, lifli gıdalar tüketilmeli ve hareket arttırılmalıdır.
  • Bebeğin büyümesi: Gebelik süreci hormonların aktif olarak rol oynadığı bir dönemdir. Hormonlar sebebiyle bu dönemde kemikler gevşer ve çocuk baskı uygulandığında kasık ağrıları yaşanabilir.
  • Yalancı doğum kasılmaları: Doğuma hazırlık yapma amacıyla vücutta yalancı doğum kasılmaları oluşur. Bu kasılma olayının doğum kasılmasından farkı düzensiz olmasıdır. Doktor tavsiyesi ile sıvı takviyesi ve magnezyum tabletleri kullanılabilir.
  • Yuvarlak bağ ağrıları: Yuvarlak bağlar rahmin iki üst köşesinde başlayarak dış genital organına kadar uzanan dağlardır. Yatakta dönerken şiddetli kasık ağrılarının hissedilmesi bu bağlardan dolayıdır. Gebeliğin 3 ve 5. ayları arasında oldukça çok görülür. Bu ağrıların geçmesi için doktor desteği ile magnezyum tabletleri kullanılabilir.
  • Yapısal değişiklikler: Gebelik ile birlikte anne adaylarının vücut yapısı oldukça değişir. O yüzden buna uyum sağlama süreci zorlu olur. Bebeğin büyümesi ile birlikte ağırlık da artar, belli daha çok yük biner. Bu durum nedeniyle vücudun ağırlık merkezi yer değiştirir ve kasılmalar ister istemez meydana gelir.

Hamilelikte Kasık Ağrısı ve Akıntı

Hamilelikte bu ağrılar ve akıntılar çok normaldir. Ancak bu ağrılar ile birlikte gelen akıntıların bazı kötü durumların belirtisi olduğu unutulmamalıdır. Doktora başvurularak ağrılar ve akıntılar tam anlamıyla doktora anlatılmalı ve bu durumun sebebi doktor tarafından araştırılmalıdır. Çünkü bu ağrı İdrar yolu enfeksiyonu, erken doğum ve beraberinde gelebilecek bebeğin oksijensiz kalması, gebelik zehirlenmesi, böbrek taşı, dış gebeliğin yaşanması gibi durumların belirteci olabilir. Kesinlikle doktora danışılmadan hiçbir ilaç kullanılmamalıdır.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemiz deneyiminizi geliştirmek için veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun çerezleri kullanır. Anladım Detay