Güzel Ve Sağlıklı Tırnaklar İçin Tavsiyeler

Tırnakların bakımı oldukça önemlidir. Özellikle iş hayatında el ve tırnak bakımı çok dikkat edilmektedir. Güzellik bakımı için yapılan maske ve peelinglerin yanı sıra el ve tırnak bakımına da özen gösterilmesi gerekmektedir. Tırnaklar gün içerisinde pek çok iş için kullanılır. Kullanılan işlerde kırılmalar ve çatlamalar görülebilir. Düzenli olarak bakım yapılmadığı takdirde tırnak kaybı bile meydana gelebilir. Bundan dolayı yapılan işlerde tırnakların çok fazla zarar görmemesine dikkat edin. Düzenli olarak manikür yapılan tırnak ve tırnak etlerinin hijyenine özen gösterilmesi gerekmektedir. Yoksa kesilen kütiküllerden mikrop kapılabilir. Bunun için gerekli olmadığı takdirde tırnak kütiküllerin kesilmesi pek fazla önerilmez.

 

 Manikürde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Düzenli olarak manikür yapılan tırnakların görsel açıdan güzel gözüktüğü doğrudur. Fakat yanlış bir şekilde manikür yapılması sonucunda tırnak enfeksiyon kapabilir. Bundan dolayı manikür sırasında kullanılan aletlerin steril ve doğru olmasına dikkat edin. Bunun yanı sıra tırnak kütiküllerini kendiniz kesmeyi bilmiyorsanız mutlaka bilen birinden yardım alın. Yanlış bir yeri kesebilir ve tırnağınız iltihap kapabilir. Aynı zamanda manikür için kullanılan aletleri yalnızca siz kullanın. Ya da her kullanım sonrasında iyice temizleyerek steril hale getirin. Çünkü başkasında olan mikrop size geçebilir.

 

 Tırnak Yeme Alışkanlıklarını Bırakın

 

İnsanlar farkında olmadan tırnak ve tırnak etlerini ısırabiliyor. Bu durum sonrasında kanama ya da tırnağın şeklinde bozukluklar meydana geliyor. Tırnak yeme alışkanlığınızı çeşitli acı cilalarla engelleyebilirsiniz. Zamanla tırnak yeme alışkanlığınızdan vazgeçerek düzgün ve sağlıklı uzayan tırnaklara sahip olacaksınız. Bunun yanı sıra takma tırnak kullanımı, kendi tırnaklarınızın nefes almasını ve düzgün bir şekilde uzamasını da engellemektedir. Sık sık oje ve aseton kullanımı da tırnaklardaki güç kaybını arttıracaktır. Tırnakların düzgün bir şekilde uzaması için oje de aseton kullanımı sonrasında mutlaka nemlendirin.

 Sağlıklı Uzayan Tırnaklar İçin Düzenli Beslenin

 

Tırnak uzaması için sağlıklı ve düzenli beslenme oldukça önemlidir. Özellikle tırnağı besleyen kalsiyum ve çinko gibi vitaminlerin doğru miktarda karşılanması gerekmektedir. Aynı zamanda meyve, sebze ve protein alımının arttırılması tırnakların daha güçlü bir şekilde uzamasını sağlayacaktır. Böylelikle tırnak kırılmaları önlenmiş olur. Zararlı ve katı yağların kullanımına dikkat edilmelidir. Aynı zamanda alkol tüketiminin çok olması da tırnaklarda şekil bozukluğuna neden olmaktadır. Bu tür zararlı alışkanlıkların bırakılması hem vücut fonksiyonlarının doğru bir şekilde çalışması için hem de tırnakların daha sağlıklı ve güçlü uzaması için yararlı olacaktır.

Doğal Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemiz deneyiminizi geliştirmek için veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun çerezleri kullanır. Anladım Detay