Gül Suyunun Cilde Faydaları – Maskesi ve Tonik Nasıl Yapılır Kullanılır ?

Gül suyunun cilde faydalarından son günlerde cilt uzmanları televizyonlarda oldukça bahsediyor. Birçok cilt bakımında kullanılan gül suyu güzellik uzmanlarının da kullandığı olmazsa olmazları arasındadır. Gül suyunun cilde faydalarından yararlanmak için doğal olarak hazırlayabilir yada organik ürün satan dükkanlardan temin edebilirsiniz. Cilt için en doğal tonik olarak görülen gül suyu cildi canlandırır, cildin yumuşamasını sağlar ve doğal bir parlaklık katar.

Gül Suyunun Cilde Faydaları Nelerdir?

 • Cildin Ph Seviyesini Koruyor

Cildin PH seviyesinin düşmesi cildin olumsuz etkilenmesine neden olur. Cilde kullanılan kimyasal ürünler cildin ph seviyesini azaltırken her akşam kullanabileceğiniz gül suyu bu dengeyi üst seviyelerde tutacaktır.

 • Güneşin Etkilerinden Korur

Yüze sürüldüğü anda serinlik sağlar, özellikle yaz aylarında güneşin verdiği yakıcı rahatsızlığa karşı önlem almanıza yardımcı olur. Yanan bölgelerin iyileşmesinde etken olur, cildin yatışmasını sağlayarak tahriş hissini azaltır.

 • Akneleri Azaltır

Cildin yağ dokusunu dengeler, yağ birikiminden kaynaklı aknelerin azalmasında yardımcı olur. Cildin altında biriken kir ve mikropları azaltır, cilt altında biriken bakterilerin çoğalmasını önler ve sivilce oluşumunu azaltır.

 • Cildin Yenilenmesini Sağlar

Özellikle yaz aylarında çantanıza dolu bir sprey almanızı öneririz. Sıcakladıkça attığınız gül suyu spreyi yaz aylarında güneşin cildi yıpratmasını engeller ve tekrar canlanıp yenilenmesine yardımcı olur. Cildin tazeliğini korurken, kurumayı da engelleyerek esnekliğini arttırır.

 • Cilt Rengini Eşitler

Cildimizi düzenli olarak temizleyip mutlaka tonikliyoruz. Fakat cilt rengi eşitsizliği için o kadar da çok çaba sarf ettiğimiz söylenemez. Gül suyu cilt tonunda oluşan eşitsizlikleri önleyerek oluşan pullanmaların önüne geçer ve cilt tonunu daha sağlıklı ve eşit tutmaya yardımcı olur.

 • Cilt Hastalıklarından Korur

Cilt rahatsızlıkları arasında en çok karşılaşılan sorunlardan biri de egzama ve sedeftir. İltihaplanmaların giderilmesinde yardımcı olan gül suyu bu rahatsızlıklardan kaynaklı cildin pullanmasını giderir ve tahrişleri azaltır.

 • Cildi Derinlemesine Nemlendirir

Aldığınız ürünün organik olmasına dikkat etmeniz gerekmekte, organik ürünler cildin alt tabakasına inerek derinlemesine nemlendirme sağlar. Cildi ferahlatıp rahatlatır, cildin susuz kalması sonucunda kurumasını engelleyerek dayanıklı ve elastik cilt için çalışır.

 • Yaşlanma Etkilerini Yavaşlatmak İçin

Cildin yaşlanmasına sebep olan birçok etken var. Bunların başında gelen güneş ışınlarının verdiği zarar, hava kirliliği ve sağlıksız yaşam cildin yaşlanmasını sağlayan etkenlerden bazıları.Her alanda işe yararken cildin dışarıdan zarar görmesini de önleyerek erken yaşlanmaların etkilerini yavaşlatır. Serbest radikalleri nötr hale getirir, cilt dokusunu canlandırır.

 • Şişliklerin Giderilmesi İçin Kullanılır

Gül suyunun komple cilde faydalı olduğunu yazımızın başında yazmıştık. Akşam yatarken tüm yüzünüze tonik gibi uygularsanız gözaltında oluşan şişliklerin de giderilmesi için faydalıdır. Sabahları da şiş gözlerle kalkarsanız gül suyuna batırılmış pamuk pedlerini gözlerinizde beş dakika bekletin.

Gül Suyu Nasıl Kullanılır?

Gül Suyu Tonik

 • Gül suyu
 • Pamuk

Hazırlanışı: Pamuğa gül suyunu yedirin ve cildinizi temizledikten sonra ped ile cildinize yedirip kuruyana kadar bekleyin. Bu işlemi her sabah ve her akşam uygulayabilirsiniz.

Kuru Ciltler İçin: Gül suyundan 30 ml, gliserinden 5 ml ekleyip karıştırın. Kuru ciltler için en faydalı tarif budur.

Karma Ciltler İçin: Karma ciltler için kuru ciltler hazırladığımız gibi 30 ml gül suyu, 5 ml gliserin ve 5 ml elma sirkesinden ekleyip bu şekilde cildinize uygulamalısınız.

Yağlı Ciltler İçin: 50 ml gül suyuna 5 ml elma sirkesi ekleyip karıştırın. Elma sirkesi cildin yağını alacak gül suyu da gözenekleri sıkılaştıracaktır.

Dudakları Renklendirmek İçin Gül Suyu Maskesi

 • Pancar ( 1 tane küçük )
 • Gül suyu ( 1 tatlı kaşığı )

Hazırlanışı: Pancarları küp şeklinde doğrayın ve 10 saat dışarıda beklettikten sonra fırına koyup kurutun. Daha sonra kuruyan pancarların toz haline gelmesi lazım.

Çıkan pancar tozuna gül suyu ekleyip macun haline getirin ve küçük bir kaba koyup istediğiniz zaman bu karışımı dudaklarınıza sürün. Geceden sabaha kadar tuttuğunuzda pembemsi bir renk elde edebilirsiniz.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemiz deneyiminizi geliştirmek için veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun çerezleri kullanır. Anladım Detay