Göz Altı Torbaları Neden Oluşur – Tedavisi için Maske ve Krem Önerileri

Gözaltı torbaları, gözaltında biriken yağ keseciklerine denir. Her yaş grubundan insanların ortak sorunudur. Göz torbaları sizi olduğunuzdan yaşlı ve yorgun gösterir. Sabahın erken saatlerinde çok belirgin haldedir. Gün içerisinde şişkinliği hafiflese bile belirli bir seviyenin altına inmemektedir. Zaman içerisinde göz çevresinde oluşan bu şişkinlik hissi estetik olarak rahatsız edebilir. Sizi rahatsız etmeye başladığında tedavi olmak için karar verebilirsiniz. Yaşam şekli, beslenme şekli, genetik faktörler ve çevresel faktörlere bağlı olarak oluşabilir. Gözaltında oluşan bu yağ kesecikleri nadir durumlarda ciddi bir hastalığın habercisi olabilir. Yağ keselerinin iki şekilde tedavisi vardır. İlerlemiş vakalar da cerrahi müdahale yapılırken erken dönemde doğal malzemeler kullanarak tedavi edilmesi mümkündür.

Göz Altı Torbaları Neden Oluşur?

Gözaltı torbaları birçok nedene bağlı olarak gelişebilir. Gözaltında yağ keseciklerinin birikme nedenlerini sıralayacak olursak;

 • Hormonal değişikliklere bağlı olarak vücutta yağ birikimi
 • Yetersiz ve çok uyuma gibi uyku bozukluklarının olması
 • Stresli bir yaşam ve iş hayatına sahip olmak
 • Ailede gözaltı torbası olması ve genetik faktörler
 • Dengesiz ve düzensiz beslenme
 • Su tüketiminin azalması ve vücutta ödem fazlalığı
 • Alerjik insanların gözlerinde oluşan kaşıntılar sonucunda gözaltında yağ birikimi
 • Aşırı alkol ve sigara tüketimidir.

Saymış olduğumuz nedenlerden sadece bir tanesinin olması bile göz çevresinde yağ birikmesine neden olur.

Göz Altı Torbalarının Çeşitleri

Gözaltı torbaları birinci derece, ikinci derece ve üçüncü derece olmak üzere üç farklı şekilde karşımıza çıkar. Birinci derece yağ birikimi genel olarak göze çarpan bir durum değildir. Kişinin yüzüne çok dikkatli bakıldığında göze çarpar. Evde uygulanan bakım yöntemleri ile kısa sürede normale döner. Bakım düzenli yapılırsa tekrar yağ birikimi oluşmaz. İkinci derece gözaltı torbaları yarım daire şeklinde gözün alt kısmını çevreler. Bu tür birikmeler de yağ oranı fazladır ve kişiye karşıdan bakıldığında görülebilir. Kişiyi çok fazla rahatsız eden bir durum değildir. Tıbbi tedavi genellikle önerilmez. Estetik kaygıları olan insanlar genellikle cerrahi müdahaleyi ister. Üçüncü derece gözaltı torbaları yağ birikiminin çok fazla olduğu durumdur. Evde uygulanan cilt bakım yöntemleri genellikle işe yaramaz. Kişinin özgüvenini azaltır ve günlük yaşamını olumsuz etkiler. Cerrahi müdahale sonucu giderilir. Bazı kişilerde cerrahi müdahale sonrasında tekrar edebilir.

Göz altı Torbaları Nasıl Geçer?

Gözaltı torbaları tıbbi ve doğal tedavi yöntemleri kullanılarak iki şekilde giderilebilir. Yağ birikimi ileri derecede olmadığı sürece genellikle tıbbi tedavi önerilmez. Göz kapağı cerrahisi ile ilerleyen vakalar tedavi edilir. Blefaroplasti yöntemi ile göz kapağı, göz çevresi ve oluşan sarkmalar giderilir. Cerrah bu işlem sırasında gözaltında biriken yağları almakla kalmaz kişinin göz çevresinde oluşan kazayağı dediğimiz kırışıkları da yok eder.  Operasyon sonrasında yüzünüz daha canlı ve genç görünür. Gözaltı torbalarının cerrahi müdahalesi 30 yaş ve altı kişilere önerilmemektedir.  Özellikle ailesinde bu problem olan ve 18 yaş altı kişiler cerrahi müdahale için başvurduklarında işlem yapılmamaktadır. Yağ birikimi kişide görme problemlerine yol açtıysa müdahale edilir. Cerrahi müdahale sonrasında cilt bakımı önerilir. Yaşam şeklinizi ve beslenme şeklinizi değiştirmediğiniz sürece operasyon geçirseniz bile gözaltınız da yağ oluşumu tekrar eder.

 

Göz Altı Torbalarının Doğal Çözümleri

Evde uygulayacağınız yöntemler sayesinde göz altı torbaları ve belirtilerini zaman içerisinde yok edebilirsiniz. Bunun için yapabileceğiniz;

 • Soğuk kompres: Gözaltı için kullanacağınız maskelerin içerisine buz karıştırın. Herhangi bir maske kullanmıyorsanız temiz olduğunuzdan emin olduğunuz bezin içerisine bir adet buz koyun. Otururken bu bezi gözün etrafına bir dakika boyunca sürün. Sonrasında hafif tampon hareketler ile göz altınız da ki kan akışın hızlanmasını destekleyin.
 • Düzenli Uyku: Geç yatmak, az uyumak ve kalitesiz uyumak en çok göz çevrenize zarar veren durumlardır. Uzun süren uykusuzluk sorunlarında geri dönüşü çok zor olan yağ birikmeleri oluşur. Bu nedenle düzenli ve kaliteli uyumaya özen gösterin.
 • Yüksek Yastıkta Yatmak: Uyurken başınızın altına fazladan bir yastık koyarsanız zaman içerisinde biriken yağ kütlesinin azalttığını görürsünüz.
 • Alerjik Maddelerden Uzaklaşın: Alerjenler gözünüzdeki kan akımını ve sıvı oluşumunu olumsuz etkiler. Bu nedenle alerjenlere karşı önlem almanız gerekir.

Göz Altı Torbalarının Oluşumu Önlenebilir Mi?

Göz çevresinde yağ birikimi genetik faktörlere bağlı olarak gelişse de uyguladığınız cilt bakımı sayesinde oluşacak yağ birikimini engelleyebilirsiniz. İlk olarak yapmanız gereken uygulama göç çevrenize düzenli bakım yaparak o bölgedeki kan akışını düzenlemektir. Kan akımının hızlanması yağ kütlelerinin parçalanmasını sağlar. Günlük cilt bakımınızda nemlendiricilere zaman ayırmalısınız. Cildinizin temizliğini sağlamalı ve nefes almasına yardımcı olmalısınız. Gözaltındaki yağ birikimini engelleyen farmakolojik ve kozmetik kremler vardır. Bu kremleri sabah ve akşam olmak üzere aksatmadan günde iki defa kullanmalısınız. Sizin için uygun olan kreme karar veremiyorsanız uzman hekim ya da cilt bakım uzmanı olan kişilerden yardım isteyebilirsiniz.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemiz deneyiminizi geliştirmek için veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun çerezleri kullanır. Anladım Detay