Evde Doğal Olarak Bitkisel Yöntem İle Göz Altı Torbaları Nasıl Geçer

Göz altı torbaları yaşlılık belirtilerinden biridir. Bu göz altı torbalarına karşı alınabilecek en kolay önlem, evde göz maskesi bulundurmaktır. Soğuk suyla ıslatılmış ya da içinde buz yer alan maskeler genel olarak hızlı bir biçimde gözaltında bulunan dokuları sıkılaştırır.

Soğuk kompresin tam anlamıyla etkisini gösterebilmesi yaklaşık olarak 10-15 dakika gözlerin üstünde durması gerekir. Göz altı torbalarının önüne geçilebilecek bir başka önlem uyku düzenidir. Yetişkinler için önerilen uyku miktarı yaklaşık olarak yedi veya sekiz saattir. Uyurken iki yastık kullanmak veya yastığı yükselterek uyumak gözaltında sıvı birikimini önler.

Ayrıca, vücutta alerjik reaksiyon oluşturan etkenlerden olabildiğince uzak durmanız gerekir ve gerekirse bu alerjik etkenlere karşı ilaçlar için bir doktora danışılmalıdır. Göz altı torbalarında oluşan görüntüler endişe verici bir haldeyse, uygulanabilecek cerrahi tedavi yöntemleri de mevcuttur.

Göz Altı Torbaları Neden Olur?

Göz altı torbaları, özellikle kadınların de kabusu olmuştur. Göz altı torbalarının oluşması birçok sebebe bağlıdır. Çoğunlukla ilerleyen yaşlarda meydana gelen göz altı torbaları, göz etrafında istenmeyen görüntülerin oluşmasına sebep olur.

İlerleyen yaşlarda göz kapaklarındaki kaslarda ve göz etrafında yer alan dokularda zayıflama oluşur. Yağ bezlerinde zaman içinde gevşeme oluştuğu için göz altında aşağıya sarkık ve şişkin görüntüler ortaya çıkarır.

Göz altı torbaları, yaşlılık belirtilerinin ortaya çıktığı neredeyse ilk bölgelerden biridir. Göz altı torbalarının oluşmasında stres, yorgunluk, genetik problemler, kullanılan ilaçlar, hormonlarda yaşanan değişiklikler, alerjik reaksiyonlar, düzensiz uyku, sigara, kalp ve böbrek hastalıkları gibi faktörler etkilidir.

Bu sebeple göz altı torbalarının oluşmamasını engellemek için bu faktörlerden uzak durulmalıdır. Aksi taktirde her yaşta göz altı torbalarının oluşması engellenemez ve göz etrafında hoş olmayan görüntüler ortaya çıkmış olur.

Göz Altı Torbaları Evde Nasıl Geçer?

 • Göz altı torbalarının giderilebilmesi için evde uygulanabilecek olan birkaç yöntem vardır. Bu yöntemleri şu şekilde aktarmak mümkündür:
 • Evde uygulanabilecek yöntemlerden biri salatalık kullanılarak yapılan bir yöntemdir. Salatalığın içinde yer alan vitaminler ve potasyum cildi yumuşatır ve kırışıklıkları onarır. Göz etrafına konulacak olan soğuk salatalık dilimleri göz altı torbalarının azalmasını sağlayacaktır.
 • Evde uygulanacak bir başka yöntem ise limon suyu ile uygulanan bir yöntemdir. Limon suyundaki vitamin gözlerde bulunan bütün toksinlerin atılmasına yardım eder. Bunun yanında limon suyunda yer alan asitler, göz etrafındaki koyu lekeleri de giderici bir etkiye sahiptir.
 • Elma kabukları da göz altı tedavisinde uygulanan yöntemler arasındadır. Elma kabuklarının soyulup göz etrafında bekletilmesi ya da elmanın suyunun sıkılarak göz altlarına sürülmesi oldukça faydalıdır.
 • Tüm bunlar dışında evde uygulanacak bir başka yöntem ise yüz yogasıdır. Göz çevresinde uygulanabilecek bazı hareketler vardır. Bu hareketlerden biri alt göz kapağına göz kırpma hareketi uygulanmasıdır.

Bitkisel Yöntem İle Göz Altı Torbaları Nasıl Geçer?

Göz altı torbaları için uygulanacak birden fazla bitkisel yöntemler mevcuttur. Bu bitkisel yöntemleri ise şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Göz altı torbaları için uygulanabilecek ilk öneri çilek dilimleridir. Çilekler dilimlenerek göz altına konulduktan sonra yaklaşık olarak 10 dakika kadar beklemeniz gerekecektir. Bu yöntemi haftada bir veya iki kez uygulamanız durumunda göz altı torbalarının belli bir zaman sonra yok olduğunu göreceksiniz.
 • Göz altı torbaları tedavisinde çok fazla kullanılan yöntemlerden biri de çay poşetleridir. Çay poşetleri ile zeytinyağı bir arada kullanıldığında göz altındaki sarkmalar giderilebilir – yaratabilir. Çayda yer alan kafein, göz etrafındaki şişkinliklerin azalmasını hızlandıracaktır.
 • Göz altı torbalarının giderilmesinde kahve telvesinin de büyük etkileri vardır. Bu kahve telvelerinin göz altına sürülmesiyle kötü görüntüler zamanla giderilebilir.
 • Cildi yatıştırıcı bir etkiye sahip lavanta yağı göz etrafındaki sinirlerin gerginliğini de yatıştırır. Limon yağı, antioksidan etkisiyle göz altı torbalarını iyileştirici bir etkiye sahiptir. Papatya yağı da gözlerdeki şişkinlikleri azaltıcı bir etkiye sahiptir. Bu bitkisel öneriler bir arada kullanıldığında oldukça güzel sonuçlar elde edilebilir.
 • Güvercin ağacı doğal bir cilt sıkılaştırıcıdır ve göz altı torbalarının giderilmesinde büyük etkileri mevcuttur.
 • Hindistan cevizi yağı da enfeksiyon giderici bir etkiye sahiptir. Bu sebeple düzenli kullanım yapıldığı sürece göz altı torbalarının giderilmesinde etkili olabilir.
 • Aloe vera bitkisi, yaşlanma karşıtı olan bir bitkidir. İçermiş olduğu antioksidan ve minerallerle birlikte göz altı torbalarının iyileştirilmesine yardımcı olur.

KÖS Forum da Konu İle İlgili Başlıklar

Göz Altı Torbaları İçin Krem Önerileri

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemiz deneyiminizi geliştirmek için veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun çerezleri kullanır. Anladım Detay