Gebelikte Kanama Lekelenme Yaşayanlar ve Nedenleri

Gebelikte Kanama ve Nedenleri

Gebelik dönemi içersinde meydana gelen yada olulaşabilecek kanamaların birden fazla nedenleri vardır. Hamilelikte oluşan kanamalar kesinlikle ciddiye alınmalı ve hemen bir doktor kontrolünden geçerek kanamanın nedeni bulunmalıdır. Gebelikte kanama erken dönemlerde meydana gelirse rahim içersinde bir şeylerin yolunda gitmediği anlamına gelebilir. Bunun yanında kanamalar gebeliğin son zamanlarında oluşursa hemen doktora başvurmak gerekir ve anne ile bebeği kontrol altında tutmak gerekmektedir.

Sıklıkla miktarı az olan kanamalar kendiliğinden son bulmakta da olsa bazı kanamalar anne ve bebeğin sağlığını tehdit etmektedir. Bu nedenle gebelikte kanama ile karşılaşan anne adayları vakit kayıp etmeden doktorları ile iletişime geçmelidirler.

Gebelikte meydana gelen kanamalara bakıldığında ikiye ayrıldığını görmekteyiz; erken dönem kanamaları ve geç dönem kanamalarıdır. Erken dönem kanamaları gebeliğin ilk 20 haftasını içersine almaktadır ve lekelenme tarzında görülür. Erken dönem kanamalarında (gebeliğin ilk haftalarında olanlar) genellikle hamilelik sağlıklı şekilde devam etmektedir. Özellikle hamileliğin ilk yarı döneminde meydana gelen kanamalarsa rahim ağzında oluşan enfeksiyon habercisi olabilirken, düşük riski, mol gebelik, dış gebelik gibi faktörleri de akıllara getirebilir.

Gebelikte Erken Dönem Kanamaları

Anne adaylarının gebeliğinin ilk 12 haftasında az miktarda lekelenme tarzında kanamalar görülmektedir. Hamilelikte cinsel ilişki yaşandığında da aynı şekilde kanamalar olabilirken, rahim ağzında oluşan bir enfeksiyonda kanamaya neden olan faktörler arasındadır.

Erken dönem kanaması olan anne adayları doktorlarına giderek pelvik muayene olabilir ve kanamaların ne kadar zamanda ve hangi seviyede olduklarını doktorlarına bildirerek önlem alınmasını sağlayabilirler. Kanamanın nedeni araştırılırken ultrason kullanılabilir. Fakat bazı durumlarda kanamanın nedeni tam olarak saptanamayabilir.

Geç Dönemde Gebelikte Kanama

Gebeliğin 20. Haftasından sonra yani ikinci yarısında oluşan kanamalara geç dönem kanamaları adı verilir. Erken dönem kanamaları ile karıştırılmamalıdırlar ve farklılar gösterirler. Şiddeti az olan hafif seyreden kanamalar genellikle rahim ağzında gelişen enfeksiyonlardan veya büyümelerden oluşmaktadır. Ancak şiddetli kanamalar mevcutsa plasenta da meydana gelen bir komplikasyondan şüphelenilebilir. Bu durumda en sık karşımıza çıkan durumlarsa; plasenta dekolmanı ve plasenta previa olmaktadır.

Unutulmamalıdır ki geç dönemde yaşanan gebelikte kanamalar anne ve bebeğin sağlığını ciddi anlamda olumsuz etkileyebilmektedir.

Plasenta Dekolmanı Nedir?

Normalde plasenta rahim duvarına yapışık bir şekildedir. Plasenta doğumdan önce yada doğum esnasında bu duvardan ayrılmaktadır ve sonucunda kanama ile karşılaşılır. Sıklıkla ağrıya neden olan bir durumdur ve plasenta duvardan ayrıldığında bebeğe giden oksijen miktarı sıkıntıya girebilir ve bebeğin sağlığı olumsuz etkilenebilmektedir. Genellikle gebeliğin son üç ayında görülmektir. Anne adaylarının az bir kısmında görülür. Risk taşıyan anne adaylarıysa şu şekildedir;

İlk hamileliği olmayanlar

35 yaşından sonra hamile kalanlar

Anemi hastası olanlar (ortak hücre)

Yüksek tansiyon hastaları

Karın bölgesinde travma oluşması

Uyuşturucu kullanılması

sigara

Gebelikte Kanama Yaşayanlar

Her hastalık konusunda detaylı bilgi edinmek için okurlarımız bizlere e-posta atmakta. Şöyle ki; çoğu hastalığın çözümlerini daha önceden tecrübe etmiş kişilerden bulabiliriz. Gebelikte kanama yaşayanlar deneyimlerini yorum ile yazarsa hem diğer anne adaylarımız yararlanabilir hemde düzeltilmesi gereken veya tamamen yanlış olan bilgileri bizler tarafından düzeltilebilir.

 

Hamilelikte bir çok sorun anne adaylarını beklemekte diğer bir sorun olan gebelikte idrar kaçırma sorunu hakkında detaylı bilgi almak için gebelikte idrar kaçırma nedenleri ve çözümleri makalemizi okuyabilirsiniz.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemiz deneyiminizi geliştirmek için veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun çerezleri kullanır. Anladım Detay