Gebelik Zehirlenmesi (Preeklampsi) Nedir ? Belirtileri ve Nedenleri

Gebelik Zehirlenmesi (Preeklampsi) Nedir ?

Gebelik zehirlenmesi normal bir zehirlenme değildir. Gebeli zehirlenmesi vakası gebelik döneminde anne adaylarının tansiyonlarının yüksek değerlerde seyretmesi ile ortaya çıkan ciddi bir rahatsızlıktır. Gebelik zehirlenmesi sadece yüksek tansiyon ile değil; el ve ayaklarda şişlikler ile, ayak ve yüzde şişmelerle ve idrardan normalden fazla protein atılması ile ortaya çıkan bir vaka türüdür. Bazı anne adaylarında hafif olarak ortaya çıkan preeklampsi bazı anne adaylarındaysa ciddi sonuçlara yol açacak kadar ağır seyretmektedir. Bu gibi durumlarda acil müdahale ile gebeliğe müdahale etmek gerekebilir.

Özellikle gebelik zehirlenmesinin ciddi seviyede olan anne adaylarının biran önce doğuma alınması en doğru kararlardan olacaktır. Aslına bakılırsa gebelik dönemi içinde tansiyonun normalden çok fazla yükselmesi ile ortaya çıkan preeklampsinin önemli olan konularından biriyse, ciddi seviyelerde seyretmesi durumunda hastanın nöbet geçirebileceği unutulmamalı ve buna göre önlemler alınarak tansiyon takiplerinin yapılması gerekmektedir.

Gebelik Zehirlenmesi Çeşitleri Nelerdir?

Preeklampsi 2 çeşit olarak incelenir. Hafif düzeyde olanlar ve ciddi düzeyde olanlar. Hafif derecede olan gebelik zehirlenmelerinde hastanın tansiyon değerleri 140/90 mmHg yada daha yukarıda seyreder ve idrar ile atılan proteinin gün içindeki değeri 300 mg’dan daha çok olmak koşulu ile azdır. Ancak şiddetli ve ciddi seyreden gebelik zehirlenmesi durumlarında gün içinde atılan protein miktarı 2 gramdan daha fazladır ve tansiyonun 160/110 mmHg’nin üzerine çıkar.

Şiddetli seyreden preeklampsi vakalarında vücuttan aşırı seviyede protein atılımı, karaciğer değerlerinde yükselmeler ve karaciğerin bulunduğu bölgede ağrılar olabilir. Ayrıca gebelik zehirlenmesinde anne adayları sara nöbetini andıran nöbetler geçirebilirler bu durumaysa eklampsi denilmektedir.

Gebelik Zehirlenmesi Belirtileri

Bazı anne adaylarında gebelik zehirlenmesi herhangi bir bulgu vermeksizin rutin tansiyon takiplerinde ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden gebelikte tansiyon takipleri son derece önem taşımakta. Bu nedenle preeklampsi her anne adayında aynı etkileri yapacağını söylememiz mümkün değildir. Ancak en fazla görülen belirtiler şunlardır.

Bilinç kaybı yani bayılma

Görmede bozuklular

Nefes darlığı

Mide ve karın bölgesinde ağrılar

Özellikle el ve ayak bölgelerinde şişmeler, yüz bölgesinde de şişmeler görülür

Şiddetli ve geçmeyen baş ağrısı

Halsizlik ve yorgunluk

Ancak bahsettiğimiz belirtiler gebelik döneminde neredeyse bütün anne adaylarının yaşadığı şikayetler arasında yer almaktadır. Bu yüzden bazı anne adayları gebelik zehirlenmesi belirtilerini bazen atlayabilirler ve önemsemezler. Fakat en önemlisi gebelikte şiddetli ve uzun süre devam eden baş ağrıları ilk olarak tansiyon yükselmesini düşündürmektedir.

Preeklampsi En Çok Kimlerde Görülür?

  • Kilolu anne adaylarında
  • İlk gebeliğini geçirenlerde
  • 40 yaş ve üzerinde ki anne adaylarında
  • 20 yaş altında hamile kalanlarda
  • Şeker hastalığı olan gebelerde
  • Yüksek tansiyon tanısı konmuş yada risk taşıyanlarda
  • Çoğul gebeliklerde
  • Kronik böbrek hastası olan hamilelerde
  • Kanda pıhtılaşma sorunu yaşayan gebelerde preeklampsi görülme oranı diğer anne adaylarına göre daha fazladır.

Preeklampsi Tanı ve Takibinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Gebelik döneminde anne adayları gebelik zehirlenmesi konusunda kesinlikle dikkatli ve tedbirli davranmalıdırlar. Özellikle düzenli tansiyon takipleri önemli bir yapı taşı oluşturur ve tekrar etmek gerekirse şiddetli ve uzun süren baş ağrıları belirleyici bir etken olabilmektedir. Hafif derecede preeklampside tansiyon değerleri 140/90 mmHg üzerinde seyrederken, şiddetli vakalardaysa 16/110 mmHg’nin üzerinde olduğu utulmamalıdır. Bu şekildeki tansiyon değerlerinin iyi takip edilmesi şarttır.

Tansiyon takiplerinin dışında kalan tahlillerde ve kontrollerdeyse; idrardan atılan protein seviyesi, böbrek fonksiyonu testleri, kan değeri sayımları, göz dibi muayeneleri gibi muayenelerde tanıda belirleyici olmaktadır.

Gebelik zehirlenmesi yaşayanlar konu hakkında başlarından geçenleri ve olanları yorum kısmında bizlerle paylaşabilirler.

Bir çok hamile hanımın merak ettiği amniyosentez hakkında ki makalemizi okuyabilirsiniz.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemiz deneyiminizi geliştirmek için veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun çerezleri kullanır. Anladım Detay