Emziren Anne Diyeti Listesi Nasıl Olmalı ? Uzman Önerileri Yazımızda.

Anne sütü bebekler için bir numaralı besin kaynağıdır. Uzmanlar bebeklerin ilk 6 ayda mutlaka anne sütüyle doyurulmasını öneriyor. Bebeklerin güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmaları, gelişimlerinin tam olarak sağlanması için bunun şart olduğu konusunun üzerinde duruyor. Annelerin bu konuya özel hassasiyet göstermesi söz konusu olurken, bebekleri için yeterli besini sağlamak için gıda tüketiminde aşırıya kaçabiliyor.

Kilo almadan bebeklerine gerekli olan vitamin takviyesini yapmak isteyen anneler, sağlıklı diyet önerilerine uyarak bu isteklerini yerine getirebiliyor. Anneler hem kendi sağlıkları için diyete uymalarının yanı sıra hem de sütlerinin bebeklerinin beslenmesi için yeterli seviyede olmasını sağlayabiliyor.

Emziren Anne Diyeti Nasıl Olmalı

Kadınların vücut metabolizmasını etkileyen iki önemli detay doğum yapma ve emzirme dönemleridir. Bu dönemlerde kilo kontrolünü sağlamak için diyet yapmak şarttır. Ancak bu diyete uyarken, bebekleri için gerekli olan vitaminleri ihmal etmemeleri ve bu vitaminleri almalarına özen göstermeleri gerekiyor.

Anneler, bebeklerinin beslenmesini etkilememek zorunda olduğundan, anne sütünü azaltmayacak niteliğe sahip olan kaliteli bir beslenme programı uygulamaya özen göstermelidir. Diyet planında sebze, tahıl, süt, meyve, tavuk ve et besinlerine mutlaka yer vermelidir.

Aynı zamanda sütün azalmamasını sağlamak için üç ana öğün ve üç ara öğün düzeninin sağlanması şarttır. Bu çeşitliliği sağlayan anneler, hareketli bir yaşam tarzına da sahip olacaklarından kilo alma konusunda da sorun yaşamayacaktır. Aynı zamanda su içmeyi ihmal etmemesi gereken annelerin gün içinde 2,5 litre su tüketmeleri gerekiyor.

Sabah kahvaltısında süt, yulaf ekmeği ve yumurta ile başlaması tavsiye edilen annelerin, et grubuna giren besinleri ise öğlen ve akşam yemeklerinde tercih etmeleri şarttır. Sindirimi kolay olan tavuk eti ve balık için ise önerilen öğünü akşam yemekleri oluşturuyor. C ve D vitamini ihtiyaçlarını ise taze meyve ve sebze seçimi ile karşılamaları gerekiyor.

Emziren Anne Diyeti Listesi

Emziren anne diyeti, hamilelik sırasında alınan kiloların lohusalık döneminde verilmesini sağlayacaktır. Diyet yaparken uyulması gereken en önemli nokta su içme konusunun önemini bilmektir. Öğünler 2,5 – 3 saat aralığında tüketilmeli ve bu aralığa uymaya özen gösterilmelidir.

Diyete sabah uyanınca 1 veya 2 bardak su içerek başlanılır. Kahvaltıda, taze sıkılmış meyve suyu içilmeli, 1 porsiyon meyveden yapılmış şekersiz komposto tüketilmelidir.

1 adet yumurta, 2 dilim yağsız beyaz peynir, 4 veya 5 tane zeytin, dereotu ve yeşil soğan gibi yeşilliklerle 2 dilim tam buğday veya yulaf ekmeği ile tamamlanmalıdır. Kuşluk vakti ara öğününde rezene, ısırgan otu veya anason çayı içilmeli, 2 tane ceviz içi ve 3-4 tane kuru hurma tüketilmelidir.

Öğle yemeğinde, 1 kase sebze çorbası, 4-5 adet orta büyüklükte yağsız kırmızı et, tavuk eti ya da balık yenilmeli, 1 kase yoğurt ile birlikte 1 dilim tam buğday ya da çavdar ekmeği tüketilmelidir. İkindi ara öğününde

1 bardak tuzsuz ayran, küçük boyutlu tahin helvası yenilir. Akşam öğününde ise, 1 kase çorba, 1 porsiyon sebze ya da kurubaklagil yemeği, 4 kaşık bulgur pilavı tüketilmelidir. Gece ara öğününde ise meyve ve süt tercih edilir. Bu diyet hem sütü azaltmayacak hem vitaminli olacak hem de kilo vermenizde etki sağlayacaktır.

Canan Karatay Emziren Anne Diyeti

Canan Karatay tarafından emziren anneler için hazırlanmış olan diyet listesinde hazır ve paketli ürünler bulunmuyor. Ayrıca şeker ve ekmeğe de yer verilmiyor. Diyette sabah, omlet veya menemen, 1 dilim beyaz peynir, 8-9 adet zeytin, 1-2 adet ceviz içi veya fındık yer alıyor. Öğle yemeğinde ise zeytinyağlı ve tuzsuz sebze yemeği,

1 bardak ayran ve sirkeli mevsim salata bulunuyor. Akşam öğününde ise ızgarada pişirilmiş balık, tavuk eti veya kırmızı et, zeytinyağı eklenmiş mevsim salata ve 1 kase yoğurt tüketiliyor. Karatay diyetinin ara öğünlerinde ise şekersiz Türk kahvesi veya bitki çayları bulunuyor. Öğün saatlerinde eğer açlık hissedilmiyorsa öğünde bulunan yemek yerine meyve tüketilebiliyor.

İbrahim Saraçoğlu Emziren Anne Diyeti

İbrahim Saraçoğlu’nun emziren anneler için hazırladığı diyet listesinde ise; hiç bir öğünün atlanmaması gerekiyor. Diyete kahvaltıda 1 parça beyaz peynir, 2 dilim yağsız kızarmış ekmek, yeşil çay, 4 adet zeytin, sınırsız maydanoz veya roka gibi yeşilliklerden oluşan bir tabak, 1 adet haşlanmış yumurta ve 1 bardak ballı süt içiliyor.

Öğle yemeğinde; 1 tabak sebze çorbası, 1 tabak yağsız sebze yemeği, limon sıkılmış maydanoz, 2 küçük dilim yağsız kızarmış ekmek ve 1 kase yoğurt tüketiliyor. Akşam yemeğinde 1 kase yeşil mercimek çorbası, 1 tabak ıspanak yemeği, 3 kaşık yoğurt ve 2 dilim yağsız kızarmış ekmek bulunuyor.

Bu diyetin ara öğünlerini ise 2 adet elma ekşi olmak koşuluyla, 3 adet salatalık, 10 adet badem içi ve 1 avuç fındık süslüyor. Hem kilo verdiren diyet hem de bebek sağlığı için kaliteli besinleri içeriğinde barındırıyor.

Ayça Kaya Emziren Anne Diyeti

Ayça Kaya diyet listesinde bebek gelişimine katkıda bulunurken, annelerin de sağlıklı bir şekilde zayıflayabilmeleri için özel formüller sunuyor. Sabah kahvaltısında 1 bardak ballı süt, 1 haşlanmış veya sahanda yumurta, 1 dilim buğday ekmeği, 1 dilim hafif yağlı beyaz peynir ve 5 adet zeytin bulunuyor. Ara öğünlerde ise değiştirmeli olarak 1 adet elma ve 1 kase kuru meyveden hazırlanmış yoğurt yer alıyor.

Öğle yemeğinde 1 tabak etli sebze veya kuru baklagil yemeği, 1 kase cevizli ve bol limonlu salata bulunuyor. Akşam yemeğinde 1 kase besin değeri yüksek olan çorba, fırında veya ızgarada pişirilmiş et yemeği, 1 kase ise yeşil salata yer alıyor. Her öğün öncesi bir bardak su içilmesi de öneriler arasında bulunuyor.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemiz deneyiminizi geliştirmek için veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun çerezleri kullanır. Anladım Detay