Ebegümeci Faydaları Nedir ? Çayı Nasıl Yapılır ? Adet Söktürücü Mü ?

Ebegümeci faydalarından son günlerde bitki uzmanları televizyonlarda sık sık bahsediyorlar. Tıp sektöründe ilaç yapımında da faydalanılan ebegümeci cilt ve saçlara fayda sağlarken birçok kişi zayıflamak için bu bitkiden kullanıyor. Ebegümeci faydaları yaratanlar arasında sodyum, kalsiyum, selenyum, magnezyum, fosfor ve potasyum mineralleri yer alır.

Ebegümecinin Faydaları

 • Kolesterolün Dengelenmesi İçin

Ebegümecin kan basıncını dengeleyerek kolesterol sağlığını koruduğu gözlemlenmiş. Fakat kolesterol için faydalı olduğunu savunan insanlar kadar tam tersi kan basıncı ve kolesterole zararı olduğu da söyleniyor. Ebegümecini doktora danışmadan tüketmenizi tavsiye etmesek de eğer kullanacaksanız bu konuda ölçü çok önemlidir.

 • Sindirim Sistemine Faydası Vardır

Faydaları arasında sağlıklı sindirim de barınır. Bağırsakların çalışmasında destekleyici olur, mide rahatsızlıklarından reflü ve gastritinde geçmesi için kullanılabilir.  Çayından içerek sindirimi rahatlatabilirsiniz.

 • Ateş Düşürür

Bağışıklık sistemini güçlendirir nezle, grip ve bronşit gibi rahatsızlıklardan sizi koruyarak ateşli hastalıkların oluşumunu engeller. Ebegümeci çayı içerek vücut ter yolu ile hastalıktan kurtulur.

 • Solunum Yollarına Faydalıdır

Üst solunum yollarını rahatlatır, solunum yollarından doğan rahatsızlıklara iyi gelir. astım ve bronşit sıkıntılarında görülen tıkanmaları gideren ebegümeci çayını iki üç günde 1 sınırlayarak içebilirsiniz.

 • Ebegümecinin Cilde Faydası

Hassas cilde sahip olanlar için faydalı olmasa da cildinde sorun olmayan kişiler için etkilidir. Cilt yenilenmesinde etkendir ciltteki yara ve yanık tedavisinde etken olarak kullanılır. Yaşlanmaya karşı serbest radikalleri önler, cildin genç kalmasını sağlayarak kırışık ve çizgileri azaltır.

 • Ebegümecinin Saça Faydaları

Ebegümeci suyu ile saçlara bakım yapıldığında kafa derisi sağlığını korur ve saç derisinde oluşan kızarıklık ve kaşıntılara iyi gelir. Sağlıklı saç derisi sonucunda görülen hızlı saç uzaması oluşur ve saçın nem dengesini korur.

Ebegümeci Çayı Nasıl Yapılır Faydaları Nelerdir?

 • Ebegümeci çayını kaynamış suya ekleyin ve 6 – 7 dakika demlendirip süzün ve tüketin.
 • Özellikle Amerika’lı bayanlar zayıflamak için kullanıyorlar. Ülkemizde de çok kullanılan ebegümeci çayı yemek yedikten sonra kolay hazmedilmesini sağlarken bağırsakları da çalıştırarak kabızlığın önlenmesine yardımcıdır.
 • Yapılan araştırmalar sonucunda kan basıncını düzenleyerek kolesterolün sağlıklı seviyede kalmasını sağladığı bulunmuştur. Günde 2 bardak içilebilen ebegümeci çayı kan basıncını dengeleyerek sizi kardiyovasküler rahatsızlıklara karşı korumaktadır.
 • Özellikle yaz aylarında buz atılarak içilebilen bu çay hararet giderici özelliği sayesinde sporcularında gözde içeceklerindendir. Halsizliğin giderilmesini sağlayan bitki çayı enerjinizi yükseltir.
 • Kalp ve damar sağlığını koruyan ebegümeci çayı kolesterolün düşmesinde yardımcı bir bitkidir. Kötü kolesterolün düşmesini sağlayarak iyi kolesterolü arttırır.
 • Bağırsaklarda hareketlenmeyi arttıran bu çay, sağlıklı sindirimi destekleyerek kilo verme çabası içine girenlere tavsiye edilir.
 • Antioksidan değeri yüksek olan ebegümeci çayı karaciğeri temizleyerek serbest radikalleri vücuttan atar ve karaciğer semptomlarını ve sıkıntılarını azaltır.
 • Stresten ve sinirden uzak bir yaşam sürmek istiyorsanız bu çaydan faydalanabilirsiniz. Sinirsel birçok rahatsızlığında önüne geçmesine yardımcı olan bitki sakinleştirici etkisi ile sizi daha pozitif ruh haline getirecektir.

Ebegümecinin Zararları

Ebegümeci çayını en fazla 1 hafta kullanım tüketime mutlaka ara verilmelidir.  Bu bir hafta içerisinde de ebegümeci çayı sabah ve akşam nadir olarak da öğlenleri de içilebilir. Günde 3 bardaktan fazlası bünyeye zararlıdır.

Bitkisel bir alerjiniz varsa ebegümeci çayı içtiğinizde de alerjik semptomlar yaşayabilirsiniz. Küçük bir fincan içtikten sonra vücutta kaşıntı veya tahriş oluşuyorsa tekrar çaydan tüketmemelisiniz.

Yukarıda da maddelerde faydalarında kan basıncını düşürme özelliğinden bahsetmiştir. Kan basıncınızın seviyesi normalinde de düşükse bu bitki size zarar verecektir.

Aşırı tüketim sonucunda birçok hastalığın baş göstermesi gözlemlenebilir.

Ruh ve depresyon tedavisi görüyorsanız ve ilaç kullanıyorsanız uzak durmalısınız.

Epilepsi gibi nörolojik rahatsızlıklarda tavsiye edilmez.

Ciddi rahatsızlıkları bulunanlar, hamile bayanlar ve emziren kadınlar tüketmeden önce doktora danışmalıdır. Hamile bayanlar kesinlikle doktor kontrolu dışında kullanmamalıdır. Düşük tehlikesi oluşturabilir.

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemiz deneyiminizi geliştirmek için veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun çerezleri kullanır. Anladım Detay