Dudak Dolgusu Hakkında Merak Edilen Tüm Sorular Cevap Buluyor

Dudaklarımız, dişiliği yansıtır. Masumluğun ve gençliğin ifadesidir. Özellikle kadınlar açısından dudakların dolgun olması çok önemlidir. Ruj sürüyorlar, rujun rengini kıyafetin rengine uydurmaya çalışıyorlar, hakikaten zor iş. Bazı zamanlarda ise tam tersi ruj sürmeden de dolgun görünen belirgin dudaklara sahip olmak istiyorlar.

Yaş ilerledikçe dudaklar incelir. Tabi dudak kalemi ile büyütmeye çalışıyorlar. Bu durum makyajın tadını kaçıran unsurlardan biridir ve oldukça önemlidir. Dudakları doğuştan ince olan ya da yal aldıkça incelen ve bu incelme durumundan hoşnut olmayan kişilere, dudak dolgusu işlemi, kalınlaştırması için uygulanan yönteme ve bu yöntem dahilinde kullanılan malzemelere dudak dolgusu adı verilir. Dudak dolgusu işleminde en çok kullanılan malzemenin adı ise hyalüronik asittir.

Estetik cerrahlar dudak estetiği için genellikle dudak dolgusu yöntemini uyguluyor. Dolgunun içeriğinde bulunan hyalüronik asit dediğimiz madde aynı zamanda insan derisinin yapısında da bulunan bir maddedir. Yaş aldıkça vücudumuzun salgıladığı bu madde giderek azaldığı için cilt esnekliğini kaybediyor.

Hyalüronik asit, suyu tutan bir maddedir. Yani insan vücudu ile tamamen uyum sağlar. Herhangi bir yan etkisi olmaz. Zaman geçtikçe eriyip yok olur. Ama tabi ki her hyalüronik asit bulunduran dolgu sağlık açısından güvenilir değildir. Bu, asiti üreten firmanın kalitesine de bağlıdır. Tüm sektörlerde olduğu gibi kalite değişken bir kavramdır. Fakat insan vücuduna enjekte edilecek olan bir maddenin kalite derecesi, bu maddenin tercih edilmesi için en önemli sebep olmalıdır.

İşlemher insana aynı standart bölgelere yapılmıyor. Örneğin bazı kişilerin üst dudaklarının kıvrımları yok denecek kadar azdır. Bu yüzden öncelikli olarak orası belirginleştirilir. Bazı insanlarda ise dudak kenarı aşağı doğru bakıyordur ve o bölge desteklenir. Bu arada yaş kriteri, zevkler ve renkler de kesinlikle mercek altına alınır. Öncelikli olarak sağlıklı ve estetik bir görünüş elde etmek amaç alınır.

Dudak Dolgusu Nasıl Yapılıyor?

Öncelikle bu işlemdudaklardaki şekil, incelik ve iki dudak arasındaki eşitliği ve asimetriyi sağlamaya yardım eden sentetik ürünlere denir. Ayrıca dudak üstündeki çizgiye, dudak kenarında bulunan gülümseme çizgilerine, dudak köntüründeki eşitsizlik ve belirsizliklere yardımcı olur. Kesinlikle FDA onayı vardır.

Vücuda herhangi bir zararı bulunmaz. İçeriğinde vücudumuzda da bulunan hyalüronik asit maddesi bulunur. Bu madde, dudaklara şekil verdiği gibi, nem tazelik de sağlıyor. Dudaklara enjekte edilecek şekilde uygulanır. Uygulamanın hemen öncesinde, hastanın ağrı eşliğine göre, hastanın dudaklarına lokal uyuşturucu sürülüp ağrıyı minimum dereceye indirgemek amaçlanır.

Dudak dolgusu en sık yapıldığı şekliyle, yağ transferi yöntemiyle de yapılabilir. Vücuttaki bölgesel yağlanma bulunan bölgelerden belli bir miktarda yağ alınır. Kök hücreden daha zengin bir duruma getirilir ve dudağa enjekte yapılır. Böylelikle sadece yağın vücutta bulunduğu yer değişmiş olur. Kök hücreden zenginleştirilmiş olduğundan dolayı dudağa gençleştirme de yapmış olur.

Dudak Dolgusu Ne Kadar Kalıcı?

Dudak dolgusu, dolgunun vücutta kalmasına bağlıdır. Bu süre de markaya, dolgunun inceliğine ve vücudunuzun dolguyu eritme süratine bağlı olarak değişir. Her uygulama sonrasında mutlaka az bir miktar da olsa kalır. Böylelikle uygulama süresi artar. Tedavi genelde 8 ya da 12 ayda bir tekrarlanmalıdır.

Birkaç sene evveline kadar kalıcı dudak işlemi yaygındı. Fakat dudaktaki dokuların arasına kalıcı bir madde konulması pek doğru bir işlem değildir. Kalıcı ve erimeyen dolgular, dudaklarda enfeksiyona, alerjiye ya da dudakta şekil bozukluğuna sebep olur. Hatta hassas bireylerde apseye bile yol açar. Bu nedenle pek tercih edilmesi gereken bir yöntem değildir.

Dudak Dolgusu Sonrası Öpüşme Mümkün mü?

Genelde dudak dolgusu yaptırmak isteyen müşterilerin en çok sorduğu sorudur. Dudak dolgusu sonrası sosyal hayata hemen dönülebilir. Sadece uygulamadan sonraki ilk 1 ya da 2 gün içinde dudakta şişlik ve ödem yapabilir. Fakat 2 günden sonra normale dönecektir. İşlemyapıldıktan sonraki ilk 24 saat, ılık sıvılar tüketilmesi daha sağlıklı olur.

Çok soğuk ya da çok sıcak yemek ya da sıvı alınması doğru değildir. Yine ilk 24 saat içinde, masaj uygulanması ya da ruj sürümünden kaçınılmalıdır. Mümkün olduğunca pudra kullanmayı azaltmak gerekir. Dudak dolgusu sonrasında, vakumlu veya sert öpüşmelerden ilk 2 gün için uzak durulması gerekir.

Dudak Dolgusu Sonrası Topaklanma Nasıl Geçer?

 Dudak dolgusu yapımından yaklaşık 10 gün sonra yeniden doktora görünmesi gerekir. Bu muayene sonucu dolgunun miktarı, az ya da fazla oluşu tekrar gözden geçirilir. Aynı zamanda eğer dudakta geçmek bilmeyen bir topaklanma durumu mevcut ise anında müdahale edilir. Hemen hemen yaklaşık 10 günün sonunda topaklanma yapmayan ve istenilen boyutta dudaklar elde edilir.

Dudak Dolgusu Sonrası Makyaj Nasıl Yapılır?

Dudak dolgusu yapıldıktan sonra ilk 12 saat dudaklara makyaj yapılmaz. Ancak doktorun önerdiği bir nemlendirici uygulanması mümkündür. 48 saat içinde terlemeye sebebiyet verebilecek herhangi bir aktiviteden uzak durulması gerekir. Dudak dolgusu işlemi uçuğa sebep olabilir. Böyle bir durumda doktorla görüşülmesi tavsiye edilir. İlk enjeksiyon tarihinden 2 gün sonra makyaj uygulaması yapılabilir. Ama her ihtimale karşı dikkatli olunması önerilir.

Konu Hakkında KÖS Forum’da Açılan Konular

Dudak Dolgusu Yaptıranların Yorumları

Dudak Dolgusu Yaptırdım Pişmanım

Dudak Dolgusu Fiyatları Ankara ve İzmir

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitemiz deneyiminizi geliştirmek için veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun çerezleri kullanır. Anladım Detay